O ponad połowę wzrosła w ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów - informuje pomorski ZUS. Zatrudnienie starszego pracownika to nie tylko zysk w postaci specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także większa stabilność w zespole. Dla seniora zaś praca to coś więcej niż tylko dodatkowy dochód.
Z danych ZUS wynika, że jeszcze w 2018 r. na Pomorzu na 1000 seniorów z prawem do emerytury kontynuowało zatrudnienie 139. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła 146 osób na każdy 1000 emerytów. Dla porównania, w 2018 r. w całym kraju było to 131, zaś w 2024 r. 137 zatrudnionych seniorów na 1000 na emerytów.
Najwięcej pracujących emerytów na 1000 osób, które pobierały emeryturę w ubiegłym roku mieszkało na Mazowszu (166) i Wielkopolsce (152), a najmniej – na Podkarpaciu (91) i Lubelszczyźnie (107). Inaczej w regionach wygląda liczba pracujących emerytów w przeliczeniu na 1000 osób, które pracują w gospodarce narodowej.
Najwięcej z nich zamieszkuje województwa: zachodniopomorskie (77), śląskie (75) i lubuskie (72), najmniej natomiast – województwo podkarpackie (45). W województwie pomorskim było to natomiast 61 osób.
Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety, które stanowiły 58 proc. Większość pracujących emerytów, bo ponad 96 proc. to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Ich średni wiek to 67 i pół roku.
Trzeba zaznaczyć, że był on wyższy dla mężczyzn, gdzie przekraczał nieznacznie 69 lat i niższy dla kobiet. Tam było to 66,3 roku.
- Najwięcej zatrudnionych emerytów to osoby, które pracują na umowie o pracę. Seniorzy często dążą bowiem do stabilizacji zatrudnienia. Ich zaangażowanie i lojalność mogą pomóc w zmniejszeniu rotacji pracowników w firmie. Zatrudnionych w tej formie emerytów było ponad 38 proc. Własną firmę prowadził prawie co trzeci aktywny zawodowo senior, a co czwarty pracował na umowie zleceniu - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy woj. pomorskiego.
Najwięcej emerytów – co szósty - pracowało u płatników, którzy działają w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. We wszystkich 16 województwach udział emerytów, którzy pracowali w tej branży był największy i wahał się od ponad 14 proc. do blisko 21 proc.
W przypadku emerytów zamieszkałych w województwach mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim dominowała branża edukacyjna. Odpowiednio było to 18, 17 i 15 proc.
Nieco odmiennie wygląda ranking branż, w których zatrudnionych było najwięcej emerytów w przeliczeniu na 1000 osób, które pracowały w gospodarce narodowej.
Najwięcej, bo 205 było ich w obsłudze rynku nieruchomości, mimo, że udział emerytów pracujących w tej sekcji jest stosunkowo niewielki, bo nieco ponad 4 proc. Najmniej emerytów pracowało w informacji i komunikacji – 15 oraz przy wytwarzaniu i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych - 19.
- Wspieranie zatrudnienia seniorów to racjonalna i korzystna strategia, zarówno dla rynku pracy, jak i całego społeczeństwa - podkreśla ZUS.
2 0
A co.Inżyniery i dochtory nie chcą.
1 0
lepiej cos zrobcie zeby mlodzi sie garneli do pracy ani emeryci 🤣 mloodzi wyjechali a emeryci musza pracowac
2 0
wracają do pracy z powodu marnych emerytur , drożyzny,szalenie drogich leków i braku możliwości bieżącego leczenia się u lekarzy specjalistów na NFZ a tylko prywatnie i kieszeń wydrenowana.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz