Zamknij

13 rok działalności UKŻ Lamelka z medalem żeglarskim Mistrzostw Świata

20:41, 03.11.2019 Komandor UKŻ Lamelka H. Kajeta Aktualizacja: 10:18, 04.11.2019
Skomentuj fot.UKŻ Lamelka fot.UKŻ Lamelka

Klub żeglarski UKŻ Lamelka ma za sobą intensywny sezon. W tym roku wychowankowie i reprezentanci UKŻ Lamelka Kartuzy Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski zdobyli brązowy medal mistrzostw świata w klasie Cadet. Licząc medale Mistrzostw Świata w tej klasie dla Polski od 1967 roku – to 10 medal w historii Polskiego Cadeta. Oto krótkie podsumowanie aktywności klubu.

W tym roku zaczęliśmy UKŻ Lamelka rozpoczęła sezon bardzo intensywnie. Po odejściu czołowych zawodników klasy Cadet z racji ukończonego wieku 17 lat, jako sekcja postawiła sobie na 2019 rok cele: zdobycia podium na Mistrzostwach Polski, wejścia do kadry dwóch załóg reprezentujących nasz kraj na Mistrzostwach Świata w grupie Champions oraz uplasowanie się w pierwszej dziesiątce jednej załogi (poprzedni rok – 2 załogi zajęły 25 i 30 miejsce na Mistrzostwach Świata w Niemczech).

Już podczas pierwszych regat na początku maja w Krynicy Morskiej, o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski zdobyli 1 miejsce ( w Open – 2 m.) na POL 9206. W klasyfikacji klubów UKŻ Lamelka również wróciła z Pucharem za 1 miejsce.

UKŻ Lamelka w silnym składzie 5 - 6 załóg wyjazdowych rozpoczęła w połowie maja cykl eliminacyjny do Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Polski w Sprintach w Stężycy. Regaty miały charakter międzynarodowy, w ramach Pucharu Europy Centralnej. Tutaj załoga Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski wywalczyli brązowy medal w obu kategoriach. Na podium, zajmując 3 miejsce (kat. Dz.) w ramach mistrzostw CECC stanęła również załoga Agnieszki Kąkol i Wiktorii Krauza, a klub wrócił z kolejnym pucharem 2 miejsca. Potem kolejne wyjazdy eliminacyjne do Pisza i powrót z medalem w kat Open: P. Kajeta i P. Roszkowski, którzy zajęli w męskiej załodze 1 m i tydzień później walka w ostatnich regatach eliminacyjnych w Suwałkach z trzema załogami na podium: 3 miejsce wśród dziewczyn Agnieszka Kąkol i Wiktoria Krauza; 3 miejsce Open - P. Kajeta i T. Roszkowski i 1 miejsce Open Marcel Kurjańczyk i Filip Nowak. Udało się, uzyskać awans dwóch załóg męskich do reprezentacji Polski do grupy Words Champions na Żeglarskie Mistrzostwa Świata klasy Cadet 2019.

fot.UKŻ Lamelka

Koniec roku szkolnego i kolejne medale w Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego klasy Cadet odbywających się w CSWiPR o Puchar Burmistrza Kartuz do dwóch najlepszych załóg męskich dołączyła najmłodsza załoga Weroniki Marszalik z Lidią Gurowską zdobywając 3 miejsce, która na koniec sezonu w mistrzostwach Pucharu Młodzika (Mikołajki do lat 14 ) w kategorii dziewcząt zdobyła 1 miejsce, a 2 miejsce w grupie Open.

Potem przyszedł czas na najważniejsze regaty. Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Pucku, które odbywały się w trudnych warunkach, przy silnym i porywistym wietrze. Z małą stratą do 1 miejsca wicemistrzami Polski zostali Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski. Natomiast w sprintach, ubiegłorocznego zwycięstwa nie udało się obronić - żeglarze stanęli poza podium na 4 miejscu.

Kolejne zawody odbyły się w Krynicy przed Mistrzostwami Świata. 113 załóg startujących z jednej linii startowej - czołówka zawodników ubiegłorocznych mistrzostw świata. Trzy dni regat przyniosły miejsce 4. poza podium w klasyfikacji Open. Klub jednak zdobył kolejne medale w klasyfikacji polskiej: 1 miejsce P. Kajeta z T. Roszkowskim i 3 miejsce Marcel Kurjańczyk z Filipem Nowak.

Emocje sięgnęły zenitu. Przyszedł czas na Mistrzostwa Świata. Dwie załogi w grupie Words i trzy w grupie Promocyjnej.  Od drugiego dnia regat do szóstego dnia regat UKŻ Lamelka plasował się na 2. miejscu. Ostatni dzień regat to ogromny stres dla zawodników. Wystartowali po raz pierwszy w grupie Words, I wywalczyli trzecie miejsce. Klub UKŻ Lamelka Kartuzy został drugim Wicemistrzem Świata . Załoga POL 9602 Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Świata.

Na początku września odbyły się ostatnie regaty o Puchar Jez. Roś z którego medale przywieźli: I miejsce Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski; II miejsce Marcel Kurjańczyk i Filip Nowak; III miejsce kat. Dz. Weronika Marszalik i Lidia Gurowska.

Klub UKŻ Lamelka zajmuje się upowszechnianiem żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. Najmłodsi szkolą się na Optimistach. Taką karierę sportową zaczynali "Cadeciarze, osiągający dzisiaj sukcesy na poziomie międzynarodowym. Grupami szkoleniowymi zajmują się trenerzy: Grzegorz Formela i Andrzej Mańczak , który prowadzi grupę regatową UKS i B. Oprócz regat sportowych, kluczowym wydarzeniem jest udział w Żeglarskim Pucharze Kaszub, którego pomysł zrodził się w CSWiPR, na Złotej Górze w gminie Kartuzy, w ramach rozwoju żeglarstwa na Kaszubach w odniesieniu do różnych grup wiekowych, od dzieci po seniorów. W tym wydarzeniu uczestniczy już ponad 350 żeglarzy, nie tylko z Kaszub. Impreza przybrała charakter otwarty i wciąż ewaluuje.

Klub reprezentowany jest we wszystkich regatach w ramach V ŻPK: od Optimista, Cadeta, Open po Omegę. W każdej grupie wystawia zawodników. Najlepsi z Optimista – złoci medaliści V Pucharu ŻPK to: Patryk Ulaczyk i Hanna Wasilewska, Czołówka Cadetów. Ma również medalistów w Omedze załoga: Piotra Ulaczyka i Jacka Karolczaka. Pierwsze miejsce w grupie Open zdobyła załoga Huberta Kurjańczyka z Bartkiem Szlija i Oskarem Plichta. Załoga w 2020 roku będzie reprezentowała ŻPK w Pucharze jachtów kabinowych o puchar Prezesa PZŻ.

fot.UKŻ Lamelka

Poza regatami i szkoleniem zawodników, w tym sezonie odbywały się wakacyjne szkółki w CSWiPR dla dzieci (półkolonie), a także stałe zajęcia pozalekcyjne w ZKiW w Brodnicy Górnej. Rok rocznie we wszystkich zajęciach żeglarskich uczestniczy ok. 100 dzieci. Ten rok również już tradycyjnie zakończył się szkoleniem i egzaminem na patent żeglarski. Przybyło więc kolejnych 10 sterników wśród młodzieży i dorosłych.

Należy zaznaczyć, iż w dużej części rodzice finansują kariery żeglarskie swoich pociech na poziomie sportowym. Jednak bez sponsora tytularnego, firmy Lamel zajmującej się produkcją rozdzielnic i Mirosława Plichty, a także wspierania przez fundację "Nasze Dzieci" , sponsoringu Marcina Marszalika i Darka Kurjańczyka, tak wiele działań byłoby niemożliwych. Klub stara się pozyskiwać środki występując o granty na działalność statutową od gminy Kartuzy w ramach zadania publicznego na rozwój sportu dzieci i młodzieży. Najzdolniejsi otrzymują indywidualne stypendia burmistrza Kartuz za wyniki. Klub korzysta również z fachowej wiedzy Pomorskiego Związku Żeglarskiego i środków Pomorskiej Federacji Sportu,  uczestniczy w programie ministerialnym „Klub”.

Lamelka dziękuje mediom za przekaz informacyjny, oraz wszystkim tym, którym są bliskie nasze jeziora w kontekście wykorzystania potencjału upowszechniania turystyki wodnej, a przede wszystkim ciekawego zaplecza szkoleniowego jakim jest CSWiPR Złota Góra zarządzana przez Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach. Naszą intencją jest za pośrednictwem naszego klubu działającego na terenie gminy Kartuzy dołożenia przysłowiowej „cegiełki” w ramach działań województwa Pomorskiego w rozwój edukacji Morskiej oraz działalności żeglarstwa śródlądowego poprzez funkcjonowanie „Małej kuźni talentów żeglarskich”.

(Komandor UKŻ Lamelka H. Kajeta)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

tia..tia..

0 0

a byłoby dużo lepiej gdyby nie upartość sponsora. 13 rok i ciągle sprzęt z demobilu. 22:27, 03.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

3 0

Co masz na myśli? Możesz rozwinąć... 23:38, 03.11.2019


reo

12301230

0 0

Gratulacje! 08:26, 04.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

66666666

0 0

Xd 15:19, 05.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%