Zamknij

Wiersze Grażyny Pytki odkryte na nowo

18:43, 26.05.2012 | Wojciech Drewka
REKLAMA
Skomentuj

Koncert i recytacja wierszy Grażyny Pytki towarzyszyły promocji tomiku wierszy i opowiadań tej kartuskiej artystki. Twórczość zmarłej 41 lat temu młodej poetki odkrył na nowo i opracował Piotr Smoliński, student polonistyki. - Grażyna była bardzo młoda, ale wiele jej wierszy jest nad wyraz dojrzałych. Niestety nie było jej dane artystycznie rozkwitnąć - mówi Piotr Smoliński.

[YT]qGlxWqx38Tk[/YT]

Grażyna Pytka (1954 ? 1971) była młodą poetką. Chorowała na schizofrenię. Bardzo cierpiała. Przeżyła wielką miłość, o której opowiada w wierszach. Bliscy dziewczyny, po czterdziestu latach od jej tragicznej śmierci, wciąż wspominają ją jako osobę niezwykle wrażliwą i nieprzeciętną. Zmarła mając 17 lat. Pozostawiła ciekawą i nad wiek dojrzałą spuściznę literacką: kilkanaście wierszy, wspomnienia i listy do matki.

Na jej grobie znajdującym się na kartuskim cmentarzu wyryto wiersz: "Ja tu wrócę". Właśnie ten utwór zainspirował Piotra Smolińskiego do odkrywania historii młodej poetki.

- Zastanowiło mnie, kim była osoba, która napisała te słowa. Zacząłem szukać. Dla mnie ta młoda poetka przez czterdzieści lat, z miejsca wiecznego spoczynku, wołała o pamięć - mówił w swoim wystąpieniu Piotr Smoliński, który zebrał i opracował opowiadania oraz wiersze Grażyny Pytki. - Grażyna w jakimś sensie wróciła - dodał.

W spotkaniu zorganizowanym przez bibliotekę w Kartuzach wzięli udział członkowie rodziny Grażyny Pytki, którzy opowiadali o życiu artystki. Oprawę koncertu stanowiła zaś scenografia urządzona na styl pokoju Grażyny. Były przedmioty, których używała, a nawet radio na którym słuchała swojego ulubionego Niemena. Scenę zdobiły bzy z ogrodu poetki, które wciąż tam rosną.

Publikację tomiku zawierającego wiersze ze wstępem, zdjęcia, wspomnienia oraz fragmenty prozy pomogły sfinansować gmina Kartuzy i powiat kartuski. Dochód ze sprzedaży książki zostanie w całości przeznaczony na renowację nagrobka artystki.

Książki można jeszcze kupić min. w czytelni biblioteki w Kartuzach. Tam też zostanie wkrótce zorganizowana wystawa rękopisów i pamiątek. Ze względu na stosunkowo niewielki nakład (400 + 13 sztuk) tom poezji pt. Wrócę! to "biały kruk". Cena wynosi 20 złotych. Całość liczy 136 stron.

Książkę wydała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Dariusz Las, kierownik wydziału kultury UG, w imieniu burmistrz Mirosławy Lehman powiedział, że dzisiejsze wydarzenie było ważne dla historii kultury w Kartuzach.

Spotkanie uświetniły występy młodzieży z I L.O. w Kartuzach, a także z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących przy Wzgórzu Wolności.

Organizatorzy szczególnie dziękują młodzieży, która bezinteresownie wzięła udział w wieczorze poezji. Szczególne podziękowania dla pana Waldemara Formeli za nieocenioną pomoc w przygotowaniach scenografii.

(Wojciech Drewka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

kultura +kultura +

1 0

Wieczornica literacka z prawdziwego zdarzenia,profesjonalna aranżacja,konferansjerka,scenografia i ogólnie przedsięwzięcie. Cel szlachetny w pełnie osiągnięty, gratulacje dla wszystkich organizatorów w tle. Dla Pana Piotra Smolińskiego,skromnego myślącego literata z wyjątkowym zacięciem lokalnego społecznika, należą się szczególne słowa uznania. To Jego dzieło.Nasuwa się pytanie: Czy znajdzie się miejsce dla nie przeciętniaka w gronie przeciętnych w tym mieście ? 08:47, 28.05.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ja oraz jaJa oraz ja

0 0

Piękny reportaż, Boże jak ja Ją rozumiem... 08:08, 31.05.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone