- Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą być dobrymi pracownikami, że te osoby czują się potrzebne, akceptowane i robią coś fajnego - mówią organizatorzy dzisiejszego happeningu w centrum Kartuz. Został on zorganizowany z Okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Na deptaku w Kartuzach dyżurowali dziś pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Udzielali informacji na temat świadczeń, o które mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, informacji o realizowanych projektach i działaniach pomocowych.
Było stoisko z pracami podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, a przechodnie byli częstowani jabłkami. Happening odbywał się pod hasłem "Bądźmy razem" i został zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
- Osoby niepełnosprawne często postrzegane są jako mało wartościowe, niewykształcone, a my chcemy pokazać, że ten wizerunek jest nieprawdziwy, bo mamy wielu pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne - mówi Grzegorz Mikuciuk, kierownik Działu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. - Mamy wiele osób niepełnosprawnych, które prowadzą działalność gospodarczą, wiele osób utalentowanych, które wyrabiają piękne i oryginalne rzeczy. Chcemy dzisiejszym happeningiem wyjść do ludzi i pokazać nieco inny obraz osób niepełnosprawnych.
Spotkanie zorganizowano nieopodal kartuskiego Urzędu Miejskiego, który jest jedną z instytucji nie posiadających windy pozwalającej osobom niepełnosprawnym dostać się na piętra w celu załatwienia spraw. Kilkakrotnie zwracali na to uwagę nasi Czytelnicy.
Hanna Kajeta, pełnomocnik burmistrza Kartuz ds. kształtowania relacji społecznych zapewnia jednak, że brak widny nie stanowi przeszkody do załatwienia spraw w urzędzie.
- Osoby niepełnosprawne bez problemu mogą dostać się na parter budynku, gdzie znajduje się punkt informacyjny - mówi Hanna Kajeta. - Tam wystarczy zgłosić, jaką sprawę chciałoby się załatwić, a odpowiedni pracownik zejdzie do takiej osoby z dokumentami i pomoże je wypełnić. Ten system działa już od kilku lat i jest skuteczny, ponieważ osoba niepełnosprawna nie musi się fatygować do konkretnego pokoju i szukać urzędnika, ale to odpowiedni pracownik urzędu schodzi i pomaga załatwić sprawę. Jeżeli temat wymaga poufności, mamy pokój, z którego na parterze można skorzystać.
0 0
Brawo!! Podoba mi się ta akcja, oby było ich więcej! :)
0 0
Nic nie mówi się o osobbach niepełnosprawnych umysłowo,czy takie osoby mogą prowadzić własną działalność?Dużo mówi się o niepełnosprawności ,ale jakiej?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz