Zamknij

Marta Goluch wygrała I Konkurs Poezji

22:15, 22.06.2014 Aktualizacja: 13:24, 28.12.2015
Skomentuj

Marta Goluch z Somonina wygrała I Konkurs Poezji Polskiej Poświęcony Pamięci Stanisława Zielińskiego, który zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach wspólnie z działającym przy niej Klubem Literatury i Sztuki. Nagrody wręczono wczoraj.

"Kliknij, aby obejrzeć film o Stanisławie Zielińskim w reżyserii Piotra Smolińskiego.":https://www.facebook.com/photo.php?v=291167871056588&set=vb.203648856475157&type=2&theater

Marta Goluch, uczennica Gimnazjum nr 2 w Kartuzach, wygrała I Konkurs Poezji Polskiej Poświęcony Pamięci "Stanisława Zielińskiego":http://expresskaszubski.pl/kultura/2012/10/stanislaw-zielinski-ksiaze-kartuz. Wręczenie nagród, połączone z wieczorem wspomnieniowym dotyczącym patrona Konkursu, odbyło się wczoraj w sali widowiskowej kartuskiej Biblioteki Publicznej. Zaprezentowano również nowy, już 8 numer Kwartalnika Literackiego "Światło i Cień".

Jak powiedział "Piotr Smoliński":http://expresskaszubski.pl/kultura/2011/11/wieczor-z-poezja-piotra-smolinskiego, przewodniczący Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki, Marta Goluch jest jeszcze bardzo młoda, lecz niezwykle zdolna. - Cieszę się, że to Marta wygrała konkurs poezji, który zorganizowaliśmy, aby uczcić pamięć przyjaciela naszej Biblioteki, który zmarł rok temu. To jeszcze bardziej zdopinguje ją do pracy nad tekstami, które już są bardzo dobre.

Jury przewodniczyła poetka i dziennikarka z Gdańska "Irena Knapik - Machnowska":http://expresskaszubski.pl/kultura/2013/02/biblioteka-kartuzy-spotkanie-z-poetka, była prezes Klubu Literackiego "Narew" w Ostrołęce. Jak powiedziała Kazimiera Nowicka, dyrektor MiPBP w Kartuzach, dzięki temu decyzja o przyznaniu nagrody była całkowicie bezstronna.

Wyróżnienie w Konkursie przyznano Bożenie Gniado z Kartuz, która zdaniem Piotra Smolińskiego pisze bardzo przyzwoicie. Łącznie komisja konkursowa otrzymała 15 zestawów wierszy. Niektóre poezje zostały opublikowane w Kwartalniku, który można otrzymać w Czytelni Biblioteki w Kartuzach.

Nagrodą główną w Konkursie było autorskie dzieło Grzegorza Napierały pt. "Przekażcie sobie znak pokoju". Laureatka wyróżnienia otrzymała dwutomowe wydanie ostatniej książki prof. Stefana Chwina pt. "Miłosz - Gdańsk i okolice" (wraz z autografami).

Spotkanie odbyło się w niezwykłej scenerii. Rodzina Stanisława Zielińskiego udostępniła organizatorom jego pokój, dzięki czemu na scenie mogliśmy zobaczyć m.in. jego biurko (siedząc przy nim autorzy odczytali swoje wiersze i opowiadania). Stanisław Zieliński spoglądał na publiczność z ekranu.

Spotkanie uświetnił występ zespołu Mieczysława Kilarskiego (pod kierownictwem pani Natalii Goluch), a także amatorski film dokumentalny o Stanisławie Zielińskim w reżyserii Piotra Smolińskiego. Za rok odbędzie się II Konkurs Poezji, tym razem o szerszym zasięgu niż powiatowy.

Redakcja zachęca do publikowania w kolejnym numerze Kwartalnika, który ukaże się wraz z nadejściem jesieni. "Warto również odwiedzić profil Klubu na facebooku.":https://www.facebook.com/swiatloicienkartuzy?ref=hl

W 8 numerze Kwartalnika Literackiego "Światło i Cień" opublikowali:

Agnieszka Żołyńska z Gdyni (malarstwo na okładce)
Marta Goluch z Somonina (poezja)
Marcin Komkowski z Kartuz (komiks, proza)
Agnieszka Smolińska z Orla (proza)
Barbara Pacuk z Sulęczyna (poezja)
Piotr Chistowski z Kartuz (proza)
Łukasz Cichocki z Kartuz (poezja)
Anna Stefanowska z Przodkowa (poezja)
Bożena Gniado z Kartuz (poezja)
Izabela Chodnicka z Gdyni/Bolszewa (rysunek)
Krzysztof Kąkol z Gimnazjum nr 2 w Kartuzach (rysunek, pod opieką Zenona Sapały)
Uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Kartuzach pod opieką Z. Sapały (poezja):
Alicja Bronk
Aleksandra Byczkowska
Klaudia Butowska
Martyna Plichta
Marcin Walentowski
Agnieszka Ciesielska z Juszkowa (proza)
Katarzyna Bukowska z I LO Kartuzy (rysunek, Sapała)
Klaudia N.? z I LO w Kartuzach (rysunek, Sapała)
Waldemar Zieliński z Kartuz (poezja)
Dariusz Bednarczyk z Wrocławia (poezja)
Kinga Miłosz z Gdyni (proza)

Redakcja Kwartalnika informuje, że zmieniają się zasady funkcjonowania Klubu Literatury i Sztuki. Będzie on otwarty już nie co tydzień przez dwie godziny, lecz co miesiąc przez prawie cały dzień (godziny zostaną jeszcze ustalone). W czasie dyżuru, prawdopodobnie w każdą trzecią sobotę miesiąca, będą się odbywały warsztaty twórcze, które poprowadzi poetka Irena Knapik-Machnowska, była prezes Klubu Literackiego "Narew" w Ostrołęce. O szczegółach napiszemy.

Na warsztaty z Ireną Knapik-Machnowską proszeni są wszyscy zainteresowani, którzy chcą podnieść poziom swoich tekstów. Redakcja ma nadzieję, że dzięki pomocy p. Ireny, która ma olbrzymie doświadczenie w pracy z młodzieżą, Kwartalnik będzie stał na wyższym i coraz lepszym poziomie.

Tą drogą Redakcja informujemy jednego z uczestników Konkursu, Łukasza Cichockiego, że niestety nie pozostawił adresu, na który można było wysłać zaproszenie na sobotnie spotkanie. Więcej informacji pod numerem telefonu 78 31 63 94 3.

Organizatorzy serdecznie dziękują rodzinie Stanisława Zielińskiego za pomoc w przygotowaniu m.in. scenografii.

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ObywatelObywatel

0 0

Brawo Panie Smoliński. Piękna sprawa i dobra "robota". Pozdrawiam.

06:17, 23.06.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pasjonat literaturyPasjonat literatury

0 0

Gratuluję po raz kolejny kwartalnika. Dzieje się, dzieje...

A film... przednia robota, mimo, że amatorska to oddaje ducha tej wspaniałej osoby

09:32, 23.06.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%