O zachowywanie języka kaszubskiego w rodzinach, czynienie go żywym na co dzień apelowali uczestnicy uroczystego odsłonięcia pomnika ks. Bernarda Sychty w Sierakowicach. Fundatorami pomnika są bracia Andrzej i Tadeusz Bigusowie, właściciele firmy "Bat".
Odsłonięcie pomnika ku czci ks. Bernarda Sychty jest zwieńczeniem rozpoczętych w marcu obchodów 108 urodzin tego wielkiego Kaszuby. Pomnik ufundowany przez braci Andrzeja i Tadeusza Bigusów stanął w centrum Sierakowic, nieopodal kościoła pw. św. Marcina. Jak podkreślał w swoim wystąpieniu Tadeusz Bigus, od kilku lat dojrzewała myśl o konieczności uhonorowania wielkiego ks. Sychty, autora wielkiego "Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej".
[WIDEO]295[/WIDEO]
- Dopiero po latach, w dorosłym życiu zacząłem rozumieć, dlaczego pojawienie się tego słownika było tak ważne w mojej rodzinie i w naszym otoczeniu, dlaczego tak się o nim dyskutowało i tak studiowało - mówił Tadeusz Bigus. - Dziś musimy przyznać otwarcie, że pozwoliliśmy na to, by kaszubszczyzna wyszła z naszych domów, by zaczęła zanikać. Dbajmy o to, by nasz język był żywy, by był pielęgnowany w naszych domach.
Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 roku w Puzdrowie (gm. Sierakowice). W 1928 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie, a cztery lata później odebrał święcenia kapłańskie. Był działaczem kaszubskim, językoznawcą, dramatopisarzem i etnografem. Został magistrem filozofii w zakresie etnografii, etnologii, antropologii i prehistorii na Uniwersytecie Poznańskim, a później obronił doktorat na podstawie rozprawy "Materialna kultura ludowa Borów Tucholskich na tle etnografii kaszubskiej i kociewskiej". Praca ta stała się jedną z najważniejszych z zakresu etnografii kaszubskiej, kociewskiej i borowiackiej. Sychta jest autorem sztuk teatralnych, a najsłynniejszą jest "Hanka sę żeni". Największym dziełem Sychty jest siedmiotomowy "Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej". (za wikipedia.org.)
0 0
Czy ktoś wie o której beda Bubliczki?
0 0
bo jedno bez drugiego nie przetrwa. Część podziemna i nadziemna są tak samo ważne, chociaż widać tylko tą drugą.
0 0
Beda o 21 sprawdzone info
0 0
Pomnik arcydzieło,zabrakło najważniejszego, nazwiska twórcy tego dzieła.Za pomysł, wykonanie, wyraz artystyczny o którym też ani słowa, należy się przedstawić człowieka bez którego być może nie byłoby tak wymownie. Sponsor ważny owszem, ale kasa bez warsztatu, nic nie znaczy. Białka
0 0
Co???Coś piłeś/jarałeś przed napisaniem tych bzdur?
0 0
to ta pani w ciemnych okularach, co reklamuje redakcja EK
0 0
piękny pomnik, gratulacje twórcy dla pana Jarosława Wójcika! faktycznie zabrakło w relacji tego szczegółu... zwracam też honor batmanom za inicjatywę(?). zwykle tacy ludzie tankują tylko własne kiesy...
0 0
ten pan jak wójt nie trzeba wymienić bo w s-ce to największy "artysta" szkoda widoku sierakowic ołtarz porażka, witraż z papieżem o co kaman kupa szkła w ramce pomnik sychty brzuch nic dodać nić ująć 9 miesiąc mam nadzieje że w przyszłości już nic ten "projektant" jaki i wójt nie zniszczy
0 0
W tym materiale video to same przypadki (tak się składa). "Wam" się zawsze wszystko układa. To też przypadek.
0 0
"O zachowywanie języka kaszubskiego w rodzinach, czynienie go żywym na co dzień apelowali uczestnicy uroczystego odsłonięcia pomnika ks. Bernarda Sychty w Sierakowicach."
Szczytne hasło, pustosłowie w najlepszym wydaniu, po prostu hipokryzja. Dlaczego napis na postumencie nie jest w języku kaszubskim? Czyż nie o to apelują miejscowi decydenci?
0 0
Brawa dla Bigusów!!!
Niepokoi mnie tylko jedno... wszędzie powstają figurki w jednym stylu... patrz asesor i kotek na promenadzie... miniatura dawnego klasztoru Kartuzów na kartuskim deptaku... kindertransportów w Gdańsku... itp. To już jest nudne i przypomina mi okres socrealizmu...
0 0
Wsadź kawałek cepa w ziemię i podlewaj, to może ci zakwitnie. Powodzenia, biedaku bez korzonka (wyskoczku sroce spod ogonka).
Jako ogrodnik wiem, że można zaszczepić nowe drzewo na starym,
ale korzenie i gałęzie muszą być solidne.
0 0
Nie masz racji. Przypatrz się dawnym pomnikom, też zauważysz podobieństwa w ich wykonaniu a jednak cieszą przypominając o pewnym zdarzeniu, postaci czy kawałku historii. Co do napisu w języku kaszubskim, mógłby być ale czy koniecznie? Sychta swoje dzieła podpisywał w polskim języku.Hipokryzją chyba jest myślenie że, jak już to wszystko po kaszubsku. Ks.J. Perszon w tym temacie zajmuje jasne stanowisko, wszystko z umiarem. To kolejny człowiek do pomnika, daj Boże pożyć jak najdłużej :)
0 0
Moja wypowiedź dot. @ Brawa
0 0
a Kobiela nie zaprosił tym razem swojego prezydenta Komorowskiego ? hahahahahaha
0 0
EXCELLENT!!! Wspaniały pomnik. Każdy szczegół dopracowany. Brawa dla wszystkich, którzy mają udział w jego powstaniu.
PS. - Zawistni krytykanci są wszędzie.
- Mimo, że zapłaciłam mandat za parkowanie Ałdi Q7 na chodniku, nie żałuję przyjazdu do przyszłej stolicy powiatu.
Pozdrawiam
Asia Blądynka
0 0
Weselej byłoby zaproszenie Niesiołowskiego
0 0
Ale ten z filmiku bredzi...
0 0
Na tym filmiku od 4:05 to parada folksdojczówi i mlodziezowki hitlerjugend.
0 0
biedny człowieku. Dopisz jeszcze, że kaczyński ma krótkie nogi, włosy w nosie i nienawistnie milczy.
*) Hejt sfinansowany z funduszy Partii Obciachu w ramach projektu: "Praca dla 50 -100 młodych z WSI"
0 0
Kaszubski to dawny język staropomorski, którym posługiwali się nasi przodkowie już 1000 lat temu. Na jego podstawie rozwinął się też język polski. Poprawność polityczna doprowadziła do tego, że ten "antyk" pojawił się na drogowskazach, tablicach miejscowości i kto wie gdzie jeszcze go zobaczymy. My Kaszubi=Pomorzanie jesteśmy Polakami tak samo jak Mazowszanie czy Wielkopolanie.
0 0
I PO BULU , co nie ? ;)
0 0
Pomnik wielka rzecz! Wielki szacunek dla Sierakowic, Bigusów, wszystkich organizatorów. Amen!
Jednak sam pomnik ma sporo mankamentów. 1. (Ktoś to juz zauważył) Dlaczego Sychta jest taki gruby? Przecież był oto szczupły człowiek. każda fotografia to potwierdza; 2. Po co ta ramka? Ciekawa jest idea, że patrzy przez nią, był także przecież malarzem. Jednak najważniejszym dziełem jest jego słownik kaszubski. To jest podstawa dzisiejszej kaszubszczyzny. Bez tego nie było w ogóle mowy o Sychcie. Zamiast ramki powinien być symbol mówiący o języku; 3. Skoro już jest ramka - trudno - to dlaczego tak nienaturalnie uniesiona ręka, która zasłania mu twarz. Niech ktoś spróbuje trzymać tak ramę. łokieć zawsze idzie ku dołowi, nie ku górze; 4. No i najważniejsze! Wyeksponowany jest słownik kociewski i to napisem! Nic nie dowiemy się o Sychcie oprócz tego, że pomnik jest podpisany. Natomiast rzuca się napis na grzbiecie książki o Kociewiu. każdy kto będzie oglądał ten pomnik pomysli, że to jakiś gwarowy kociewski pisarz lub szkicownik. to już całkowicie oddala nas od prawdy i tak naprawdę obniża zasługi tego wielkiego Kaszuby.
0 0
przepiękna uroczystość wszystko przemyślane i co najważniejsze , że nie było Kaszubów pokroju Genia Pryczkowskiego.
0 0
NBPJCH!
Ach te pomniki!
Pomnik ks. Bernarda Sychty wprawdzie posiada pewne walory artystyczne trzeba przyznać, ale ...
no właśnie, czy jedynie chodzi o te walory artystyczne?! Czy jednak walory artystyczne nie przesłoniły w gruncie rzeczy samej to co najważniejsze samej osobowości
i jego ducha, jakim był ten skromny, aczkolwiek wykształcony i szlachetny człowiek, bądź co bądź jednak ksiądz i to pochodzący z wiejskiej, kaszubskiej
z tradycjami rodziny w której nie było zwyczajem gościć
w progach swojego domu katolickiego księdza
w "awangardowej" sutannie!
"Albowiem litera zabija, ale duch ożywia!
2 Kor 3, 6
Aby w swoje dzieło tchnąc ducha, artysta sam go musi mieć! Czy go ma? Może i swojego ma.
Czy ma naszego - kaszubskiego ducha? Moim zadaniem - nie ma!
Sam: TB - jeden z fundatorów pomnika nie wprost, ale pośrednio wyraził się o tym dziele, jako "kompromisie" pomiędzy fundatorami a twórcą pomnika:
"Przyznaję, że jesteśmy tradycjonalistami. Nowoczesne formy przekazu artystycznego trudniej do nas docierają. Nie chcieliśmy zbyt symbolicznej wymowy tej rzeźby. Wolimy tradycyjne czy klasyczne formy przekazu artystycznego. Zaakceptowaliśmy figurę z brązu."
(patrz: Wiadomości Sierakowickie Nr 05 czerwiec 2015, str. 33 - wywiad z fundatorami pomnika ks. Bernarda Sychty)
No i mamy kolejny dzieło "kompromisu".
Budujmy jednak nie tylko pomniki, ale przede wszystkim:
"(...) żywe Wotum Narodu, milsze Ci od GRANITÓW
i BRĄZÓW (...)"
Stefan Kardynał Wyszyński - z tekstu Ślubów Jasnogórskich
Pozdrawiam
0 0
Gratuluję znajomości erystyki i Kultury przez duże K.
W przyszłości pozostaje mi życzyć Tobie godnych Ciebie rozmówców.
0 0
zadroszcze Mieszkańcom Sierakowic takich sponsorów jak Bigusowie. Systematycznie w prasie pojawiają sie informacje ze firma Bat: zakupiła sprzęt do ośrodka zdrowia, dofinansowuje sport, pomaga w organizacji wielu imprez, finansuje wiele innych rzeczy. Ale jak zwykle jest grupa ludzi ktora narzeka. Szkoda ze u nas nie ma takich ludzi...docencie to bo jest to zadkoscia w dzisiejszych czasach
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz