Odsłonięciem tablicy informującej o zabytkach i atrakcjach w Przyjaźni (gm. Żukowo) zakończono projekt "Małe wsie, duże zabytki". Dzięki niemu uczniowie poznawali historię i atrakcje swojej miejscowości. Wykonana została też makieta Przyjaźni.
Pierwszym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi i symboliczne odsłonięcie tablicy. Tablica informująca o zabytkach i atrakcjach turystycznych znajdujących się na terenie Przyjaźni została umieszczona na parkingu przy kościele parafialnym. W ceremonii udział wzięli uczestnicy projektu - uczniowie klas II gimnazjum, delegacje z pozostałych klas, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz zarząd Stowarzyszenia "Szkolna Przyjaźń".
- Mamy powód do radości, udało się nam ukończyć projekt "Male wsie, duże zabytki". Jest to projekt zainicjowany przez Stowarzyszenie "Szkolna Przyjaźń" współfinansowany przez powiat kartuski, a realizowany przez uczniów naszej szkoły - powiedział dyrektor szkoły Jacek Karszny. - Tablica ta promuje naszą miejscowość i pokazuje, co warto w Przyjaźni zobaczyć. Stanowi ona też jeden z efektów projektu, który powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu Anny Kwiatkowskiej, Hanny Zacharewicz oraz Agnieszki Volkov i rodziców.
Realizacja projektu "Małe wsie, duże zabytki" utrwaliła wśród uczniów świadomość wartości swojej miejscowości i znaczenia "małej ojczyzny". Przyczynią się do tego również informacje zawarte na tablicy z zabytkami oraz rozesłane prezentacje do szkół w powiecie kartuskim.
Na terenie szkoły w Przyjaźni można zaś obejrzeć wystawę fotograficzną opatrzoną informacjami dotyczącymi historii miejscowości i obiektów, które odkrywali na nowo i dokumentowali uczestnicy projektu. Wykonana została też ogromna makieta Przyjaźni.
- Jeszcze bardziej polubiliśmy naszą miejscowość i naszych nauczycieli. Wspólne wyjścia poza szkołę, na teren Przyjaźni, poszukiwania, dokonanie wyboru, dyskusje jak i co fotografować, zdobywanie informacji i późniejsze ich opracowywanie w ciekawych formach to było dla nas przygoda z nauką historii - mówili Anna Richert uczennica kl. II A i Jakub Fularczyk z klasy II B.
Po ceremonii związanej z projektem, uczestnicy udali się do szkoły, gdzie odbyła się akademia z okazji święta 11 listopada. Przemówienie okolicznościowe wygłosił dyrektor Zespołu Szkół mgr inż. Jacek Karszny, który przypomniał uczniom dlaczego to święto jest tak ważne w kalendarzu każdego Polaka. W części artystycznej wystąpili uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, prezentując montaż słowno - muzyczny. Dzieci z klasy trzeciej recytowały najdroższe naszym sercom utwory takie jak: "Kto ty jesteś- Polak mały?", najmłodsi zaśpiewali też pieśni patriotyczne, towarzyszył im też chór szkolny.
(ZPGiSP w Przyjaźni, oprac.W.D.)
0 0
Brawo Ty
3 0
Jesteś przykładem na ogłupiającą rolę reklam. Wyłącz TV. Poza nim jest lepszy świat.
3 0
I po przeczytaniu tego artykułu dalej nie wiem co ma za zabytki ta miejscowość.!!! Kto to napisał za niemota?! I tym artykułem obrzydził tą miejscowość...
0 0
oby tak dalej gmina idzie w "dobrym" kierunku........
0 0
ten brodacz żyje z moich podatków ?
1 0
wazelina daj jeden przykład dobrego kierunku ,chyba że masz co innego na myśli.
3 0
Bardzo dobra inicjatywa,młodzież powinna poznać dzieje miejsca w którym mieszkają.Widać że ktoś coś robi,i tak inne szkoły brać przykład.