Zamknij

Jerzy Stachurski i Eugeniusz Pryczkowski w Remusowym Kręgu

12:29, 08.01.2016
Skomentuj

Opłatkowe spotkanie "Remusowego Kręgu" w Borzestowie zdominowane zostało promocją tomiku wierszy Jerzego Stachurskiego "Lustro rzeki" oraz śpiewnika "Serce miec", zawierającego blisko sto piosenek napisanych wspólnie z Eugeniuszem Pryczkowskim.

- Gościmy dwóch stolemów kaszubszczyzny, autorów wielu książek pisanych po kaszubsku i polsku. Podobnie jak Remus naświetlają nam drogę zachowania naszej tożsamości - mówił Brunon Cirocki, koordynator spotkań.

Jerzy Stachurski jest absolwentem Akademii Muzycznej, poetą i kompozytorem, autorem sztuk scenicznych. Wydał tomiki: Të p?kazëją na mnie (1980), Droga (1984), Gwiazdki (1985), Procesje (1997), Naczynia połączone mowy (2005). Obok pieśni i piosenek Stachurski jest także autorem dużych form wokalno-instrumentalnych (Przodkowo 1991, Jastrë 1992) oraz muzyki do 134 przedstawień, zrealizowanych w teatrach w całej Polsce, które były wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Meksyku, Rosji (dwa przedstawienia w Teatrze Obrazcowa w Moskwie), Hiszpanii, Finlandii, Pakistanie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Los Angeles). Wiele z jego utworów spopularyzowanych zostało w kaszubskim magazynie telewizyjnym "Rodnô Zemia". Stachurski jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Za swą działalność uhonorowany został wieloma nagrodami.

- Miałem w swoim artystycznym działaniu szczęście współpracować z wieloma wybitnymi twórcami. Przez to moja muzyka od wielu lat obecna jest w dziesiątkach teatrów w kraju i za granicą. Ogromną satysfakcję sprawia mi twórczość kaszubska. Z Kaszubami ściśle związane jest moje życie. Po wielu latach mieszkania w Gdańsku osiadłem w Czeczewie, czyli krainie mego dzieciństwa - wspominał kompozytor.

Podczas spotkania nauczycielka z Czeczewa Lucyna Reiter-Szczygieł prezentowała na telebimie próbki znaczących dokonań artysty, pokazano także teledyski kilku kolęd obecnych także na antenie Telewizji Wybrzeże. Jedną z nich o tytule "Wilijné żëczbë" zaśpiewano wspólnie bezpośrednio przed połamaniem się opłatkiem.

(jd)

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

RacjaRacja

1 3

trzeba od czasu do czasu "odkurzyć" siebie. Macie te możliwości. Brawo

13:11, 08.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GPAGPA

1 1

Żenujące! Nie macie ciekawszych tematów? Bo to mnie obchodzi tyle co śnieg zeszłoroczny.


Zróbcie coś z tym portalem! Bo to flaki z olejem. A najlepiej to go zlikwidować. Wolę w 100% INFO!!!!

14:45, 08.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do GPAdo GPA

0 1

Nie masz pojęcia co sobą reprezentuje Remusowy Krąg. Jeszteś jednym od ZR

15:39, 08.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Remusowy szajsRemusowy szajs

1 0

Jaki portal takie tematy.

15:49, 08.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@GPA@GPA

0 1

To po ch..uj tu zaglądasz

16:35, 08.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GimnazjumGimnazjum

1 1

Jak dobrze, że nie będzie stworzone bo PIS już je likwiduje. Długo by nie podziałało.

18:14, 08.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Roman TuszyńskiRoman Tuszyński

1 1

Najserdeczniejsze gratulacje. Jestem pełen podziwu dla Panów twórczości. Pozdrawiam!

19:44, 08.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do GPAdo GPA

0 0

Twój poziom sięga dna.Nie musisz czytac tego,co jest tutaj napisane.Po jaką cholerę tu wchodzisz?Remusowy Krąg to wspaniałe przedsięwzięcie,wspaniali ludzie,którzy spotykają się po to,by spędzić ciekawie czas.Tacy jak ty wolą pewnie siedzieć pod sklepem z butelką mózgoterzpa w łapie.Na szczęście nikt nie podziela twojej żałosnej opinii.

08:51, 09.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Remusowy KrągRemusowy Krąg

0 0

A ja gratuluję panu Brunonowi,że chce mu się chcieć.Brawo dla inicjatywy.Niech się Pan nie przejmuje wpisami GPA lub jemu podobnych cieniasów.Pozdrawiam.

08:54, 09.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

????????

1 0

Spotkanie było z pp.Stachurskim i Pryczkowskim.Napisano tylko o tym pierwszym.Dlaczego pominięto drugiego?

08:56, 09.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dlaczegodlaczego

0 0

nie napisano o drugim, bo ten biega z miejsca na miejsce i bajdurzy o jakiejś nowej toż
samości Kaszubów, którą Kaszubi mają od tysiąca lat. Pomylenie z zaćmieniem. Do tego prowadzi pogoń za złotówką i popularnością. Zaś, temu pierwszemu widocznie osiągane dochody wystarczają.

06:41, 10.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%