Antystresowe kolorowanki dla dorosłych dostępne są już w wersji kaszubskiej. Bogactwo regionalnych wzorów postanowiła wykorzystać Małgorzata Walkosz-Lewandowska - na papier przeniosła przepiękne kompozycje, które teraz każdy może wypełnić kolorami.
Kolorowanki dla dorosłych w ostatnich miesiącach stały się szalenie popularne - przede wszystkim są doskonałym sposobem na relaks, odpoczynek i ucieczkę od stresu. Twórcy z całego świata prześcigają się w komponowaniu coraz to nowych wzorów, które każdy z nas może pokolorować kredkami, farbami czy mazakami. Na księgarskie półki trafiła właśnie kolorowanka rodem z Kaszub - stworzyła ją Małgorzata Walkosz-Lewandowska.
Artystka zaprasza w wyjątkową podróż po kaszubskich ogrodach. Wędrówka podzielona jest na trzy etapy: poznajemy ogrody haftu klasztornego, ogrody haftu wielobarwnego oraz ogrody wzorów nowoczesnych. Małgorzata Walkosz-Lewandowska na papier przeniosła m.in. unikalne wzory ze skradzionych ornatów ze skarbca kościoła poklasztornego w Żukowie w 1989 r.; motywy z manipularzy, relikwiarzy z kolegiaty kartuskiej czy kaszubskiego czepca.
Są również grafiki z haftami szkół: wdzydzkiej, żukowskiej, puckiej, wejherowskiej, tucholskiej i słupskiej. Dawne wspaniałe wzory - m.in. zdobienie, które znaleziono na XIX-wiecznej szafie w Staniszewie czy wzór z pradawnych tapet - stały się też inspiracją do powstania nowych motywów.
Każdy wzór opatrzony jest komentarzem, w którym zawarto ciekawostki historyczne, regionalne, a także przykładowy sposób kolorowania.
- Inspiracją do powstania "Kaszubskich Ogrodów" były moje zainteresowania sztuką ludową Kaszubów - haftem i przedmiotami, które kiedyś Kaszubi wytwarzali z wielką biegłością - pisze Małgorzata Walkosz-Lewandowska w przedmowie książki.
Jak podkreśla artystka, książka adresowana jest dla młodzieży i dorosłych
- Dzięki niej można bliżej poznać kaszubskie rękodzieło, z którego najbardziej znany jest kaszubski haft - mówi. - Książka jest małym kompendium wiedzy na poszczególne tematy. Sygnalizuje zagadnienie i zachęca do poznania. Ożywia kaszubską tradycję, w kreowaniu której każdy może mieć swój udział, wystarczy otworzyć "Kaszubskie Ogrody" i... tworzyć.
Kolorowanka jest kontynuacją projektu "Made in Kaszëbë". Powstała dzięki wsparciu Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach stypendium dla twórców kultury w 2016 r.
Książka dostępna jest m.in. w księgarni "Biały Kruk" w Kartuzach, w Muzeum Kaszubskim oraz na stronie "kaszubskaksiazka.pl":http://kaszubskaksiazka.pl/595-kolorowanka-kaszubskie-ogrody.html.
3 0
Pewnie nie, albo tylko w księgarni "mydło i powidło", bo muzeum, czy sklepu z pamiątkami nie ma.
2 0
Tak, w księgarni Jawor na Gdańskiej
1 0
to wiele pracy ale efekt bardzo ładny
1 0
w księgarni Sezam w Kartuzach również jest
0 4
do kaszubskich wzorów jest Pani daleko,
bardzo daleko.
Zwykły kicz, w wydaniu EK
skąd i kto to jest, Małgorzata Walkosz-Lewandowska
1 0
Może poświecić trochę czasu na czytanie poza EK ... ze zrozumieniem oczywiście. Może niedzielna wycieczka do muzeum.... nawet najbliższego, w Kartuzach ... a może nawet poza gminę - zamiast hejtować,
a Małgorzata jest z Walkoszów... jak sądzę.
1 2
Ludzie tylko i wyłącznie kojażą haft państwa Gulgowskich, który stał sie bardzo popularny. Jednak historia haftu kaszubskiego jest o wiele bogadsza, wystarczy odrobina chęci aby się z nią zapoznać.
2 0
Kiedy słyszę słowo "kicz", pozornie wygląda na to, że mam do czynienia ze znawcą sztuki. Jednak prawda jest inna - to SNOB udaje, że wie na czym polega sztuka. Jest to tym bardziej przykre, że ten ktoś nie ma pojęcia o tym, w jakim zakresie w sztuce użytkowej można czerpać z wzorów ludowych.
Po wyżej napisanych przeze mnie słowach, wyrażam w każdym calu, wielkie uznanie dla Pani Magdy, na tym portalu.
Przy okazji mam też kilka pytań na temat XIX-wiecznej szafy ze Staniszewa:
1) czy szafa, malowana w kaszubskie wzory, znajduje się w muzeum?
2) czy istnieje fotografia tego zabytku?
3) w jaki sposób mógłbym zobaczyć te oryginalne wzory kaszubskie, stanowiące ozdobę tej szafy?
Za wszelkie informacje z góry dziękuję i pozdrawiam.
1 0
Wzory z szafy ze Staniszewa opisane są przez etnologa Aleksandra Błachowskiego
0 0
Bardzo dziękuję za przydatną informację. Pozdrawiam.
0 0
Najlepiej kupić w księgarni kaszubskiej CZEC www.czec.pl, mają największy wybór kolorowanek
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz