Zamknij

Motoki Nomachi i Tomasz Fopke wyróżnieni Ryngrafami Witosława

11:36, 11.06.2018 Wojciech Drewka Aktualizacja: 11:38, 14.06.2018
Skomentuj

Do grona wybitnych osób, wyróżnionych za pielęgnowanie i działania na rzecz rozwoju języka kaszubskiego przyznawanymi przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego dołączyli Tomasz Fopke - kompozytor i literat oraz prof. Motoki Nomachi, pracownik naukowy Uniwersytetu Hokkaido w Japonii, który od lat bada jęz. kaszubski.

Ryngrafy Witosława - to nagrody przyznawane przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego osobom, które mają szczególny wkład w rozwój, ochronę i promocję języka kaszubskiego. Wyróżnienie nawiązuje do średniowiecznego rycerza Witosława, przedstawionego w "Życiu i Przygodach Remusa" A . Majkowskiego. Wśród nagrodzonych są m.in. prof. Edward Breza, prof. Jerzy Treder, Danuta Pioch, a w ubiegłym roku "wyróżnienie odebrała także wybitna aktorka Danuta Stenka":/kultura/2017/05/kamienica-szlachecka-danuta-stenka-i-prof-alfred-majewicz-odebrali-ryngrafy-witoslawa.

Uroczystość wręczenia Ryngrafów Witosława odbywa się tradycyjnie na zakończenie Dnia Kaszubskiego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej. W tym roku Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego postanowiło wręczyć Ryngrafy dwóm osobom, wyjątkowo zaangażowanym w rozwój i propagowanie kaszubszczyzny: Tomaszowi Fopke oraz prof. Motoki Nomachi.

 

[WIDEO]853[/WIDEO]

 

Tomasz Fopke jest znanym na Kaszubach kompozytorem i literatem tworzącym głównie po kaszubsku. Jest też działaczem społecznym i nauczycielem języka kaszubskiego dla nauczycieli i młodzieży. Ma na swoim koncie szereg nagród, jest prezesem Rady Chórów Kaszubskich, szefem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Chwaszczynie oraz dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

[YT]B63ax5QDQ8Q[/YT]

Profesor Motoki Nomachi jest zaś pracownikiem naukowym Uniwersytetu Hokkaido w Japonii oraz profesorem nadzwyczajnym w Centrum Badań Slawistycznych i Euroazjatyckich. Przed laty zainteresował się kaszubszczyzną. Jak podkreślają członkowie SNJK, jest prawdopodobnie pierwszym Japończykiem, który zauważył zmianę statusu języka kaszubskiego, co okazało się dla niego fenomenem i podstawą do badań. Językoznawca prof. Alfred Majewicz, który wygłaszał laudację na cześć Motoki Nomachiego, podkreślił, że jego publikacje naukowe, trafiające do badaczy i do uczelni na całym świecie, stanowią doskonałą promocję kaszubszczyzny, a o nim samym można powiedzieć, że jest ambasadorem kaszubszczyzny w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Motoki Nomachi słowa podziękowania za wyróżnienie wygłosił... po kaszubsku.

(Wojciech Drewka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

rastarasta

4 7

a na Jamajce podobno Marley śpiewał czasem po kaszubsku...albo po trawce 12:27, 11.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Pan profesor z JaponPan profesor z Japon

2 4

powinien otrzymać jednocześnie Ryngraf za "Najbardziej Oryginalny Temat Badawczy w dziedzinie Lingwistyki Mikroregionalnej". Ponieważ, jak wiemy, język (czy też gwara) kaszubski ma kilka narzeczy regionalnych, to temat ten można zgłębiać bez końca. Gratulacje ! 15:42, 11.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SoltysSoltys

0 5

A co tam robi ten kaszebsci brunk z berzestowa łen tyś coś bady ci pewność japońsku bodze do ucił 16:17, 11.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaaajaaa

4 1

Wspaniała uroczystość, wybitne osobistości, rodzinna atmosfera. Gratuluję organizatorom. 17:14, 11.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeataBeata

1 1

Brawo Tomek,pięknie zaspiewałeś 21:00, 11.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ci, którzy wstydzą sCi, którzy wstydzą s

2 0

i dziadków, mogą zacząć poznawać np. język eskimosów albo dialekty z Wysp Wielkanocnych - aby jak najdalej od kaszubszczyzny, która wywołuje u nich alergię. 22:06, 11.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%