Zamknij

Młodzi Kaszubi spotkali się w Żukowie. Chcą działać na rzecz regionu

11:35, 07.12.2018 | Jan Dosz/oprac.M.B.
Skomentuj fot. nadesłane
REKLAMA

II Międzykongresowy Zjazd Młodych Kaszubów zorganizowano w Żukowie. Świetna lokalizacja okazała się ważną częścią sukcesu spotkania, na które przybyło ok. 80 młodych ludzi z rożnych części Kaszub. Główna część zjazdu odbyła się w Szkole im. Obrońców Wybrzeża.

Uczestnicy zwiedzili zabytkowy kompleks poklasztorny, wspaniale odnowiony w ostatnich latach oraz muzeum, gdzie mogli poczuć atmosferę książęcej historii Kaszub. Na cmentarzu oddali hołd Karolowi Kreffcie - założycielowi korporacji "Cassubia" w Warszawie i ojcowi młodej, zorganizowanej inteligencji kaszubskiej, powojennemu staroście kartuskiemu, zwanego Karolem Sprawiedliwym.

Wciąż jest wiele do zrobienia

Odśpiewanie hymnu młodych Kaszubów zawierającego m.in. słowa Naszã mòwã, naszã wiarã / Sã nôwëżi tuwò ceni. / Ò nie trzeba miec dërch starã / z pòkòlenia w pòkòlenié, rozpoczęło drugą część spotkania.

- Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dyskryminowano język kaszubski. Wychowałem się w Skrzeszewie. Na przerwach w szkole mówiliśmy po kaszubsku, za co czasami obrywaliśmy od nauczycieli - wspominał burmistrz przed kamerą reporterów z gdańskiej Panoramy.

Obecne czasy są już inne, choć wciąż wiele jest do zrobienia. Przekaz pokoleniowy języka został zahamowany już kilkadziesiąt lat temu i trudno go będzie uratować. Natomiast zachowanie tożsamości, utrwalanie i wzbogacanie wartości kaszubskich, zwłaszcza historycznych i kulturowych to przestrzenie do utrwalenia. Właśnie to pragną czynić młodzi działacze pokazując nieco starszym, że da się wiele zrobić dla swej tatczëzny.

- Starsi działacze ZKP często mówią, że młodzi nie wstępują w szeregi organizacji. Niestety tylko mówią, ale nie robią nic, by ten stan zmienić. Tu jest przykład na to, że może być dokładnie odwrotnie. To młodzi pokazują, jak da się działać - mówiono podczas spotkania prowadzonego przez Weronikę Pryczkowską i Gracjana Fopke, od niedawna lidera klubu "Cassubia", głównego organizatora spotkania.

fot. nadesłane

Są przykładem dla starszych

Przykładem wspaniałej pracy młodych były warsztaty. Po godzinie pracy uczestnicy pod kierunkiem swoich moderatorów (Adam Hebel, Elżbieta Pryczkowska, Robert Groth, Gracjan Fopke, Anna Cupa-Dziemińska, Bernadeta Reglińska i Maria Płotka) zaprezentowali fragment tańca do kaszubskiej piosenki współczesnej, gwiżdże, materiały telewizyjne i radiowe, gotowe motywy hafciarskie.

- Zaczynaliśmy podobnie w klubie studenckim "Pomorania" - wspominali obecni na zjeździe senator Kazimierz Kleina i członek Sejmiku Pomorskiego Kazimierz Klawiter. - To była wówczas podchorążówka ZKP. Wyszło z niej wielu aktywnych ludzi Kaszub. Życzę, by z dzisiejszego zjazdu też było kiedyś sporo samorządowców i działaczy kultury - podkreślał K. Klawiter.

Młodzi z "Cassubii" są aktywni w mediach, wydają płyty z nowymi piosenkami kaszubskimi, audiobooki, etc. Stają się już przykładem dla starszych, zwłaszcza energią i otwartością wobec bardziej współczesnych form rozwoju kaszubskiej kultury.

- Mieszkam w Warszawie, choć pochodzę z Żukowa. Wraz z przyjaciółmi byliśmy w Warszawie na filmie "Kamerdyner". Oni byli zachwyceni, a ja wówczas dostrzegłem, że jestem przedstawicielem wspaniałej kultury, że jestem spadkobiercą niezwykłego bogactwa, którego tu nie dostrzegałem. Pragnę teraz ten dług spłacać, co staje się dla mnie źródłem siły i wielkiej radości - wyznał Bartłomiej Petryński, który przybył specjalnie na zjazd wraz z siostrą i matką.

Patronat nad Zjazdem Młodych Kaszubów objął wiceminister Jarosław Selin oraz burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

(Jan Dosz/oprac.M.B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

ŻukowianinŻukowianin

2 0

Podziękowanie dla Pana Wojciecha Kankowskiego Burmistrza Gminy Żukowo i całego samorządu żukowskiego za patronat nad zjazdem 19:37, 09.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z Żukowaz Żukowa

2 0

Brawo dla ZKP Banino i ZKP Żukowo za organizację zjazdu i podziękowanie dla dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie za ogromną pomoc 19:50, 09.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz