Zamknij
REKLAMA

Wykonała torebkę dla księżnej Kate. Wystawę dzieł Anny Prill można oglądać w Muzeum Kaszubskim

20:39, 27.04.2019 | M.D
Skomentuj
Anna Prill. fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Anna Prill, hafciarka z Pruszcza Gdańskiego, opowiedziała dziś w Muzeum Kaszubskim historię wyjątkowej torebki, którą wykonała specjalnie dla księżnej Kate. Dzieła artystki można oglądać w Kartuzach do 18 maja.

Chociaż nie jest Kaszubką podkreśla, że haft złotogłowia jest jej pasją. Anna Prill na Kaszuby przybyła z Wielkopolski, a haftem zajmuje się od zaledwie... czterech lat. Nauczyła się tej sztuki dzięki zajęciom organizowanym przez Klub Hafciarski przy oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, do którego należy. Jak podkreślała Anna Prill, haft szychem, był nieznaną dla niej techniką, ale po pierwszych wykładach polubiła właśnie taką formę.

Dodajmy, że złotogłowia haftowane złotą lub srebrną nicią stanowiły dawniej najpiękniejszy element odświętnego stroju kobiet kaszubskich. Wykonywane były z aksamitu, brokatu i tafty.

- Propozycja, abym wykonała torebkę dla księżnej Kate była dla mnie ogromnym zaskoczeniem i zaszczytem - mówiła Anna Prill podczas wernisażu w Kartuzach. - Z radością ją przyjęłam.

fot. Magda Dzienisz

Artystka opowiedziała o technice haftu szychem. Zaznaczała, że ważne jest to, by haft, który niegdyś zdobił czepce, był wykorzystywany także na ubraniach, obuwiu, w życiu codziennym - sama może być tego przykładem: jej nadgarstek zdobi tatuaż z pięknym kaszubskim wzorem.

Oryginalna torebka, zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez pruszczańską artystkę, została podarowana księżnej Kate podczas wizyty w 2017 r., którą brytyjska para książęca odbywała na Pomorzu. Torebkę ozdobioną haftem kaszubskim oraz tabakierę wręczył angielskiej parze książęcej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Artystka wykonała drugą torebkę na prawach oryginału. 14 października 2018 r. przekazała ją społeczności Pruszcza Gdańskiego. Od 27 kwietnia do 18 maja torebkę tę oraz inne dzieła Anny Prill, m.in. pasy i czepce, można oglądać w Kartuzach.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

A. PA. P

3 2

Piękne prace 21:30, 27.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo!Brawo!

4 2

Gratuluję talentu i pasji. Podziwiam. 21:45, 27.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rybakowski Rybakowski

1 2

Bardzo fajny pomysł haftu kaszubskiego na nadgarstku.
Swego czasu były naklejki na samochody - Kaszebe.
06:53, 28.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LKJHGFDSALKJHGFDSA

3 2

To ani nie leżało koło haftu kaszubskiego. 12:35, 28.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA