Zamknij

Zespół Tuchlińskie Skrzaty świętuje 35-lecie działalności

16:36, 01.06.2019 | W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.W.Drewka

Koncertem w Szkole Podstawowej w Tuchlinie uczczono dziś jubileusz 35-lecia zespołu Tuchlińskie Skrzaty, połączony z benefisem jego założyciela Jana Baski. Przed publicznością zaprezentowali się najmłodsi oraz najstarsi członkowie zespołu prezentując jego repertuar.

Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Tuchlińskie Skrzaty” powstał we wrześniu 1984 roku przy Szkole Podstawowej w Tuchlinie z inicjatywy ówczesnego dyrektora SP Jana Baski. Choreografem Zespołu została Irena Warmowska. Zajęcia taneczne realizowano w ramach gier i zabaw. Uczestnikami byli uczniowie od IV do VIII klasy Szkoły Podstawowej, zespół liczył około 30 osób.

Zespół prezentuje swój  dorobek na  scenach w kraju jak i zagranicą. W ramach swojej działalności występował między innymi w Gruzji, Szwecji, Niemczech, Słowacji, Litwie i Ukrainie prezentując kulturę Kaszub. Obecnie zespół liczy około 60 osób. DKZPiT "Tuchlińskie Skrzaty" jest zespołem tańczącym i śpiewającym w dwóch grupach wiekowych: grupa młodsza dzieci w wieku  od 4 do 9 lat – jej członkowie to uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I – IV Szkoły Podstawowej w Tuchlinie; grupa starsza dzieci i młodzież w wieku od 9 do 15 lat jej członkowie to uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz klasy III Gimnazjum. Kierownikiem grupy jest obecny dyrektor SP w Tuchlinie – Jarosław Jóskowski. Choreografię i układy taneczne tworzy Irena Warmowska. Instruktorem Muzycznym odpowiedzialnym za dobór utworów muzycznych i przygotowanie kapeli jest  Wojciech Złoch. 

Podczas dzisiejszej uroczystości najmłodsi oraz najstarsi członkowie zespołu zaprezentowali jego repertuar - w tym program związany z rekonstrukcją gier i zabaw dziecięcych z okresu XIX wieku. Jan Baska, założyciel Tuchlińskich Skrzatów opowiadał zaś o historii i początkach zespołu, licznych wyjazdach i repertuarze. 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

super!super!

1 1

Wszystkiego dobrego i samych sukcesów! 09:19, 02.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Më trzimómë z B?g?Më trzimómë z B?g?

1 0

Tu, je nasza Zemia, k?chanô ?jczëzna
B? to tu są nasze rodzinne Kaszëbë! 18:36, 02.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone