Zamknij

Młodzi Białorusini polskiego pochodzenia poznają Kaszuby

12:33, 02.08.2019 | M.Dz./info: mat.pras.
REKLAMA
Skomentuj
fot. UM Kartuzy

Czterdzieścioro dzieci z Polskiej Szkoły Społecznej im. Jana Pawła II w Grodnie na Białorusi przebywa na Kaszubach. Nocują w Kartuzach - stąd udają się na wycieczki w różne strony Pomorza, by poznać historię i kulturę regionu. 

Goście to uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Jana Pawła II w Grodnie. Polska Szkoła Społeczna istnieje od kilkunastu lat - prowadzone są w niej zajęcia dla dzieci w wieku 8-17 lat, kursy językowe dla młodzieży studiującej, kursy językowe dla dorosłych. Jej celem jest krzewienie języka polskiego, historii, tradycji oraz kultury polskiej. Właśnie kulturę i historię Pomorza i Kaszub mają okazję poznać podczas wizyty w Kartuzach.

Do Kartuz dzieci i młodzież z Grodna przyjechali tydzień temu na zaproszenie władz gminy. Pierwszego dnia pobytu młodzi Białorusini spotkali się z burmistrzem Kartuz oraz przedstawicielami darczyńców. Odwiedzili też kartuską kolegiatę, Galerię Refektarz, Centrum Informacji Turystycznej, gdzie mieli okazję spróbować swych sił w malowaniu kaszubskich wzorów. 

fot. UM Kartuzy

- Potem jeszcze spacer Gajem Świętopełka i wizyta na kartuskim Rynku, gdzie dzieciom najbardziej podobała się kartuska fontanna - informuje Urząd Miejski w Kartuzach.

Uczniowie w kolejnych dniach odwiedzili Muzeum Kaszubskie, Bibliotekę, Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, Muzeum Wojskowe GRYF, Park Miniatur, a także sopockie molo, gdańską starówkę, Westerplatte oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Ich wizyta jest możliwa dzięki pomocy i wsparciu wielu życzliwych ludzi, instytucji i firm. 

- Pragniemy szczególnie mocno podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, bez pomocy których nie bylibyśmy w stanie zapewnić aż tylu atrakcji - podkreślają władze Kartuz.

REKLAMA
(M.Dz./info: mat.pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MiśMiś

1 1

Dzieci białoruskie ale Łukaszenka jakiś znajomy 06:51, 03.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MopsekMopsek

2 2

A kiedy czas na indokrynacje katolicka, przynajmniej dwie msze dziennie i mali goscie, uwazajcie jestescie w Polsce i najgorsze na kaszubach, zeby Was nie okradli i nie zadali poslugiwania sie czysta polszczyzna, najlepiej pacierze po polsku. 13:14, 04.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone