Zamknij

Kartuzy. Czytali "Katarynkę" na dworcu w ramach ogólnopolskiej akcji

09:52, 05.09.2019 | M.D
Skomentuj fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Fragmenty słynnej noweli "Katarynka" Bolesława Prusa przeczytano w środę na kartuskim dworcu. Wszystko w ramach akcji Narodowe Czytanie. Wśród lektorów byli m.in. kierownik GOPS Jan Mazur czy dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym Jolanta Tersa. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Także Kartuzy dołączyły do tego dużego przedsięwzięcia - wspólne czytanie lektur odbyło się na tutejszym dworcu. Organizatorzy kartuskiego Narodowego Czytania - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Klub Integracji Społecznej spośród ośmiu nowel wybrali "Katarynkę" Bolesława Prusa. 

fot. Magda Dzienisz

- To wzruszająca opowieść o trudach codzienności, przemianie, szukaniu sensu życia i czynieniu dobra. Tytułowa katarynka to symbol powtarzalności i monotonii życia, ale też rekwizyt, który odegrał znaczną rolę w przemianie głównego bohatera - podkreślali organizatorzy. 

Wśród lektorów znaleźli się m.in. kierownik GOPS Jan Mazur, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym Jolanta Tersa, Mirosława Gruba z GOPS w Kartuzach, dyrektor Biblioteki Publicznej w Przodkowie Danuta Rzepka, czy dyrektor kartuskiej biblioteki Kazimiera Socha. Lekturze przysłuchiwała się młodzież z ZSZiO, czyli popularnego "Wzgórza". Czytaniu towarzyszyła muzyka Stanisława Moniuszki w jazzowej aranżacji z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora.

Kulminacja przedsięwzięcia odbędzie się 7 września, ale w szkołach i placówkach kulturalnych w powiecie Narodowe Czytanie odbędzie się też w innych dniach. Więcej szczegółów TUTAJ.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Majster KlepkaMajster Klepka

1 0

Jakie tłumy na tym czytaniu 11:26, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PisiorkiPisiorki

0 0

Nie rozumieją o co chodzi 13:33, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

234234

0 0

Jak za komuny. 15:23, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz