Zamknij

Somonino. Akademia Mirabelek, czyli ciekawe spotkania i twórcze warsztaty

11:51, 07.10.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. Magda Dzienisz

Inspirujące spotkania, twórcze warsztaty, ciekawe wyjazdy i doskonała zabawa - tak wyglądają comiesięczne spotkania grupy dzieci z gminy Somonino. Od czerwca przy tutejszej bibliotece działa Akademia Mirabelek, która przybliża młodym uczestnikom przeróżne dziedziny: m.in. sztukę, historię, literaturę, a przede wszystkim uczy, bawi i rozwija. 

Poznają swoją małą i wielką ojczyznę, uczą się przeróżnych przydatnych umiejętności, rozwijają się poprzez spotkania z ciekawymi osobami i interesujące warsztaty, a także świetnie się bawią - takie są Mirabelki z Somonina. Spotykają się co miesiąc, zazwyczaj w soboty, by uczyć się o lokalnej historii, dziedzictwie kulturowym, literaturze, teatrze czy sztuce. Wcale się nie nudzą - wręcz przeciwnie: organizatorzy Akademii Mirabelek zapewniają im mnóstwo inspirujących zajęć. 

- Akademia Mirabelek jest to cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino - mówi Karolina Szmołda, koordynatorka projektu. - Uwaga dzieci jest skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej "Małej Ojczyzny". Udział w zajęciach jest bezpłatny, a projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski z Warszawy w ramach programu "Patriotyzm Jutra" wspierającym fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury z całej Polski. 

fot. nadesłane

Pierwsze spotkania odbyły się w czerwcu - wówczas dzieci poznały się nawzajem oraz zaznajomiły się z ideą całego przedsięwzięcia.

- Motyw przewodni projektu został zainspirowany książką Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”, czyli niezwykłą historią zmieniającego się świata opowiadaną z punktu widzenia drzewa, które rosło kiedyś w Warszawie - podkreśla Karolina Szmołda. 

Podczas pozostałych spotkań odbyły się m.in. warsztaty twórczego myślenia z wykorzystaniem metody teatru kamishibai, czyli twórcze opracowanie wartości miłości i patriotyzmu. Dzieci tworzyły też własne opowieści w teatrze obrazkowym. Najmłodsi poznali też symbole narodowe, poznały swoją najbliższą okolicę, spacerując po miejscowości, m.in. z przewodnikiem. Mirabelki pojechały również do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie prócz zwiedzania wystawy głównej, wzięły udział w ciekawej lekcji: musiały napisać kartkę z pamiętnika dziecka żyjącego w tamtych czasach oraz napisać list z Syberii do dziadków.

Były też kulinarne spotkania: dzieci poznały owocowe i warzywne smaki, a podczas ostatniego - październikowego, które odbyło się w ramach Nocy Bibliotek, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Sławkach przygotowały pyszną kolację. 

Także nasza redakcja miała zaszczyt być gościem Akademii Mirabelek. Opowiedzieliśmy najmłodszym, jak wygląda praca dziennikarza, pokazaliśmy, jak wygląda nasz portal i w jaki sposób powstają artykuły. Mirabelki dowiedziały się o plusach i minusach tej pracy, o wolności słowa, prawie do wyrażania własnych poglądów oraz o tym, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a swoją opinię trzeba wyrażać z poszanowaniem drugiego człowieka. 

fot. Magda Dzienisz

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Brawo MirabelkiBrawo Mirabelki

5 0

Wreszcie coś twórczego a nie kaszubskiego z Somonina:) Świetny edukacyjny ale i zabawowy projekt dla dzieci, brawo dla inicjatorki Karoliny. Dzieciaki będą wspominać te wspólnie spędzone chwile długie lata a może też przekazywać swoim dzieciom, jak to bywało w Somoninie po za szkołą. Świetnie! 14:01, 07.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone