Zamknij
REKLAMA

Wernisaż wystawy malarstwa na otwarcie nowej części Muzeum Kaszubskiego

16:40, 25.10.2019 | M.D
Skomentuj
fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Dawny budynek gospodarczy przy Muzeum Kaszubskim przekształcono w nowoczesną przestrzeń wystawienniczą. W nowych pomieszczeniach od piątku można oglądać wyjątkową wystawę dzieł inspirowanych twórczością Stefana Żeromskiego.

Władze województwa, powiatu i gminy, przedstawiciele kulturalnych instytucji, przyjaciele muzeum, artyści licznie przybyli na otwarcie nowej części wystawienniczej Muzeum Kaszubskiego. Znajduje się ona w byłym budynku gospodarczym, będącym kiedyś stajnią.

Cały ten obiekt przeszedł gruntowny remont, łącznie z izolacją termiczną, wymianą dachówek, okien i drzwi czy położeniem nowych podłóg, Na poddaszu znalazły się sale ekspozycyjne, wybudowano schody, zamontowano windę i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zamontowano system antywłamaniowy, a także zbudowano kanalizację deszczową. Przedsięwzięcie sfinansowano m.in. z budżetu gminy Kartuzy. Etap I inwestycji pochłonął kwotę 246 tys. zł. Przeprowadzenie etapu II kosztowało nieco ponad 339 tys. zł (dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w wysokości 43 tys. zł). Kanalizacja powstała dzięki Starostwu Powiatowemu w Kartuzach.

fot. Magda Dzienisz

W wyremontowanych wnętrzach można podziwiać wyjątkową kolekcję obrazów pomorskich artystów. Ich prace inspirowane są dziełem Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza”, które jest efektem zachwytu pisarza polskim wybrzeżem, jego dzikim krajobrazem i ciekawą historią. Powieść powstała na początku lat 20 XX w., w trakcie działalności plebiscytowej pisarza na Powiślu.

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani, jak i młodzi twórcy, którzy dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

- Wystawa związana jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i pięknie koresponduje z obchodzoną w przyszłym roku rocznicą powrotu Pomorza do Polski - podkreślała Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. - To pięknie współgra z otwarciem nowej części wystawienniczej. Niepodległość nie tylko wykuwała się na polu walki, ale przyczynili się do niej także ludzie kultury.

fot. Magda Dzienisz

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński chwalił działalność Muzeum Kaszubskiego.

- Cieszę się, że możemy spotkać się dziś w wyremontowanym budynku, wcześniej był on własnym sumptem adaptowany na niektóre wystawy. Ostatnie cztery lata pokazały, że Muzeum Kaszubskie to nie tylko oglądanie eksponatów, ale też mnóstwo przeróżnych wydarzeń. To muzeum żyje. To wspaniałe mieć takich dyrektorów i wspólnie tworzyć przestrzeń Muzeum Kaszubskiego - zaznaczył.

Marszałek Mieczysław Struk opowiedział o wystawie, a także specjalnym wydaniu opowiadań Żeromskiego, ilustrowanym dziełami wspomnianych pomorskich artystów.

 - Warto z budżetu miasta i gminy Kartuzy, a także wykorzystując środki zewnętrzne przygotować nowe sale wystawiennicze - podkreślał. - Przygotowując tę wystawę zależało nam na tym, aby Pomorze włączyło się w cykl wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Wówczas obywatele ówczesnej Rzeczpospolitej zachwycili się dostępem do morza, inspirowało to wielu autorów, także Stefana Żeromskiego, który wielokrotnie przebywał na Pomorzu i tutaj tworzył. Dlatego tak bardzo chcieliśmy zwrócić uwagę na publikację" Wiatr od morza".

Wystawę można oglądać w Muzeum Kaszubskim od 25 października do 29 listopada.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

GośćGość

9 5

Duża inwestycja! Oby służyła wszystkim mieszkańcom,turystom a nie tylko była miejscem spotkań śmietanki z Kaszub i województwa. 17:38, 25.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Super!Super!

7 2

To cieszy. 18:00, 25.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stefan .Stefan .

8 7

Nie godzi się, ze ludzie którzy mieli jakiekolwiek powiązania z ormo są dzisiaj we władzach 05:44, 26.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

weź niepi%$#@olweź niepi%$#@ol

5 6

serwujesz zżuty kotlet, przyjacielu. Rozumiem, że dokładnie to samo napiszesz na temat braci Kaczyńskich, którzy z zaangażowaniem służyli PRLowi? Wiesz, na jaki temat była praca doktorska Kaczyńskiego? dowiedz się, potem się czepiaj burmistrza. Gdybyś dostał wtedy alternatywę nie pójścia w kamasze na 2 lata, biegłbyś do ORMO. 06:45, 26.10.2019


Stefan. Stefan.

2 0

Nie tylko on ,jest tam jeszcze jeden, a mowią na niego,,szara eminencja " taki mały. Dla mnie to są takie kameleony ,świetnie się dostosowują. 06:22, 27.10.2019


MasasaunaMasasauna

4 6

Mówiłem o muzeum od lat. Odbyłem już pierwsze spotkania w sprawie obrazów. Na spotkaniach mówiłem także o wietrze od morza.
Na masę najlepsza jest sauna a na wszystko inne polecam sok z pestek buraka. 07:56, 26.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lalallalal

1 0

Upiłeś się, czy co ? 14:44, 26.10.2019


aa

7 1

Widać, że sporo się dzieje w Muzeum Kaszubskim, to fajnie. 09:46, 26.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GarbsonGarbson

5 1

A ten straszok sam co tam robił? 09:54, 26.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JeszykJeszyk

4 0

A co to za blądyneczka 17:09, 26.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do towarzysza weź niDo towarzysza weź ni

5 2

Alternatywą wojskowych kamaszow to było ZOMO, a Ormo to było dla towarzyszy partyjnych, ochoczo popierających czerwonych. Tam szli sami ochotnicy co sugeruje nazwa, więc nie pisz farmazonow bo albo sam tam byłeś albo Ormowiec naopowiadal ci że to był taki myk od wojska. 19:58, 26.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA