Zamknij
REKLAMA

Rozstrzygnięto II edycję konkursu o ks. Arasmusie

10:44, 03.11.2019 | nadesłane/oprac.W.D.
Skomentuj
fot.Krąg Arasmusa
REKLAMA

Uczniowie pięciu szkół: z Borcza, Dzierzążna, Egiertowa, Somonina i Szymbarka zgłosili się do II edycji konkursu "Ks. Antoni Arasmus w gronie bohaterów II wojny światowej". Jest to kontynuacja zadania z poprzedniego roku roku, którego celem jest zwrócenie uwagi uczestników na historię II wojny światowej na Kaszubach. 

Konkurs jest częścią przedsięwzięcia pod hasłem "O czym szumią kaszubskie lasy…, w hołdzie ofiarom II wojny światowej”, którego realizatorem jest Stowarzyszenie Krąg Arasmusa z Kiełpina.

O księdzu Antonim i jego dziełach pozostawionych w kiełpinskiej parafii opowiedział zainteresowanym proboszcz ks. Tomasz Juchniewicz

- Ks. Antoni Arasmus był proboszczem parafii Kiełpino, ścigany przez hitlerowców za odwagę sprawowania misji kapłana patrioty, następnie bestialsko zamordowany w pobliskim lesie, pochowany na miejscowym cmentarzu. Ks. A. Arasmus jest kandydatem do chwały męczeństwa z diecezji pelplińskiej, trwa proces beatyfikacyjny - mówił.

Konkurs rozstrzygnięto w Szymbarku. Przystąpiło do niego 25 uczestników, a ich zadaniem było rozwiązywanie testów zawierających 20 pytań, w większości otwartych. Komisja w składzie: przewodniczący Stanisław Miłosz (emerytowany nauczyciel, do niedawna prezes ZNP w Kartuzach) Gabriela Formela dyr. GBP w Stężycy, Urszula Zaborowska członek zarządu KGW w Szymbarku oraz Maria Sikora w imieniu oferenta projektu, uroczyście rozstrzygnęli konkurs następująco:

I miejsce – Małgorzata Leszkowska

II miejsce – Amelia Krause

II miejsce - Aleksandra Rutkowska

Wyróżnienie otrzymali:

Damian Szwaba, Bartłomiej Regliński, Oskar Kryszewski, Damian Wilkowski, Paweł Wroński, Adrian Stenka.

Nagrodami w konkursach projektu są płaskorzeźby "Chrystusa Frasobliwego" Piotra Nastały oraz brzozowe świeczki Elżbiety Brzeskiej z Kiełpina.

Organizatorzy wydarzenia podziękowali nauczycielom dzięki którym młodzież miała szansę uczestniczyć w projekcie oraz wykazać się wiedzą w konkursie: Waldemarowi Turowskiemu, Marii Klinosz, Annie Dzenisz, Teresie Richert oraz Monice Miłosz.

fot.Krąg Arasmusa

(nadesłane/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA