Zamknij

Stwarzają niepełnosprawnym drugi dom. WTZ Somonino istnieje już 15 lat

11:47, 08.12.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. Magda Dzienisz

Warsztat Terapii Zajęciowej w Somoninie świętował 15-lecie istnienia - to wyjątkowa instytucja, która pomaga osobom niepełnosprawnym, rozwija ich talenty, otwiera na świat i dla wielu jest drugim domem. Na uroczystej gali nie zabrakło podziękowań, podsumowań i fantastycznych występów.

To nietypowe miejsce powstało w 2004 r. Od tego czasu WTZ w Somoninie angażuje osoby niepełnosprawne do pracy w przyszłym zawodzie, integruje, otwiera na świat, wdraża w czynności dnia codziennego, przygotowuje do samodzielnego życia. Niepełnosprawni znajdują tutaj wsparcie i opiekę, zawiązują przyjaźnie, rozwijają umiejętności, odkrywają talenty.

W sobotę w Kartuskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu instytucji oraz Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Sławomir Matkowski, kierownik WTZ, wspominał początki placówki. Nie ukrywał, że na przestrzeni istnienia instytucji zdarzały się lepsze i gorsze chwile.

fot. Magda Dzienisz

- W 2003 r. zaproszono nas do Urzędu Gminy w Somoninie, byli wówczas tam śp. Gabriela Gołata i wójt Mieczysław Flisikowski. Zaplanowano wówczas budowę tego przedsięwzięcia. Potrzebowaliśmy półtora roku, aby w lipcu 2004 r. rozpocząć działania - wspominał. - Pamiętam też, jak potem jeździliśmy po wioskach, by wyciągnąć osoby niepełnosprawne z domów. Wówczas były one zamknięte, ukryte, dziś wygląda to zupełnie inaczej.

Na przestrzeni lat w warsztatach powstało wiele fantastycznych przedsięwzięć. Wielu pamięta Kolorową Orkiestrę, w skład której wchodziły osoby niepełnosprawne, była też współpraca i występy ze znanymi artystami, m. in. Alicją Majewską czy grupą Ich Troje.

Podopieczni WTZ biorą udział w wielu kulturalnych przedsięwzięciach, nie boją się występować na scenie, co udowodnili podczas gali. Burzę oklasków zebrał występ grupy Free Willy, w skład której wchodzą Jacek Buława i Damian Górlikowski - podopieczni WTZoraz Bartosz Łapa, psycholog i terapeuta w WTZ.

fot. Magda Dzienisz

Nie obyło się bez podziękowań: Sławomir Matkowski nagrodził swoich pracowników, a samorządowcy, poseł Stanisław Lamczyk i przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek gratulowali instytucji jubileuszu.

- Dzisiejszy dzień to wielkie wydarzenie - mówił starosta Bogdan Łapa. - Powstanie w WTZ w Somoninie było pierwszym tego typu projektem w województwie, ale bardzo ważnym. Wszystko wskazuje na to, że niepełnosprawność to nasza powinność. Powinniśmy zauważać drugiego człowieka, który żyje być może w innym, trochę nierealnym świecie. Ludzie, którzy tu pracują robią wszystko, by te osoby poznawały nowy świat, mogły realizować pasje, mogli być potrzebni w życiu. Te wszystkie działania, które widzimy od lat, są wspaniałe. W powiecie kartuskim mamy trzy Warsztaty Terapii Zajęciowej, jesteśmy liderem w województwie. Możemy być dumni, że mamy tu takie osoby, które są otwarte na potrzeby drugiego człowieka.

Samorządowcy zadeklarowali również dalsze wsparcie, wójt Somonina Marian Kowalewski obiecał zakup wyposażenia kuchni, WTZ otrzyma również zmywarkę.

Podczas gali podsumowano również projekt "Ludzie ludziom", odbył się wspólny koncert WTZ Somonino i WTZ Szczecin, a świąteczne piosenki zaśpiewała Martyna Michalak, studentka IV roku Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jak na urodziny przystało, był także ogromny tort.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone