Zamknij

Takiej wystawy w Muzeum Kaszubskim jeszcze nie było! Łączy dwa światy: wirtualny i rzeczywisty

10:33, 30.11.2020 Magda Dzienisz Aktualizacja: 14:08, 30.11.2020
Skomentuj fot. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach fot. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Kierujesz smartfon lub tablet na czarno-białą grafikę - na ekranie widzisz kolorową animację. Po raz pierwszy tak nietypową wystawę prac otwarto w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Dosłownie i w przenośni przenosi ona widzów w świat kaszubskich legend. Wernisaż wystawy można było oglądać online.

Na wystawie "Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta” zaprezentowane zostały grafiki o tematyce baśniowej, wykonane na tkaninie. Grafiki uzupełnione zostały o elementy rozszerzonej rzeczywistości. Autorami wystawy są: Barbara Kąkol, Dariusz Kleba, Małgorzata Walkosz Lewandowska, Dariusz Majkowski.

Przenosi widzów w baśniowy świat

Wystawa opowiada o losach Kaszubów, o ich historii, wcale niełatwej. O ich kulturze i tradycji. Łączy w sobie elementy tradycyjnej formy wystawiennictwa, jakimi są obraz i tekst z elementami multimedialnymi, z nową technologią, którą jest funkcja NFC i funkcja rozszerzonej rzeczywistości. Tematem prac są legendy kaszubskie, dość ściśle związane z miejscem, w którym jesteśmy - czyli Kartuzami i Kaszubami - mówiła Małgorzata Walkosz Lewandowska, autorka grafik.

Wystawa zawiera grafiki obrazujące stworzenie Kaszub, kaszubskiego siłacza - Stolema, etos kaszubskiej pracy - rybołówstwo czy plecionkarstwo. Jest też legenda związana z powstaniem kolegiaty kartuskiej, są piękne Radunice - rusałki, a nawet historia o skarbie wyoranym z ziemi.

- W każdej legendzie jest ziarno prawdy - w tej jest cała "skiba" prawdy. W 1936 r. na torfowisku w Łączyńskiej Hucie odnaleziono taki skarb i była to przepiękna plecionka z łyka lipowego, którą naukowcy datują na 4 tys. lat przed naszą erą. To najstarszy artefakt, jeśli chodzi o plecionkarstwo, który znaleziono na terenie Polski - mówiła autorka prac.

Jak korzystać z tablic?

Grafiki posiadają tablice informacyjne z symbolem NFC i kodem QR.

- NFC to komunikacja bliskiego zasięgu, można skorzystać z tej funkcji np. poprzez płacenie przez telefon. Dzięki tej funkcji odczyta się interpretacja Zbigniewa Jankowskiego w języku polskim albo kaszubskim - tłumaczyła.

Jeśli chcemy zobaczyć rozszerzoną rzeczywistość, należy pobrać specjalną aplikację poprzez skierowanie telefonu na kod QR. Jak podkreślali twórcy - aplikacja jest darmowa, bezpieczna i bardzo prosta.

- Dzięki temu możemy oglądać świat w rozszerzonej rzeczywistości. Na grafikach w czasie rzeczywistym łączą się dwa światy: wirtualny i rzeczywisty - tłumaczyła- Świat ten można oglądać z wielu perspektyw.

- Jest mi bardzo miło, że w tak trudnym czasie pandemii jednak kultura i sztuka przewijają się przez nasze życie. To bardzo ważna rzecz. - powiedział burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. - Ważne, aby ludzie oglądali to na żywo i zobaczyli oko w oko tę historię Kaszub, naszych ziem. To coś nowego w historii muzealnictwa w Kartuzach.

Jak podkreśla Muzeum Kaszubskie - celem wystawy jest pokazanie, jak daleka historia może być inspiracją do tworzenia nowych wzorów, jak lokalna kulturowość może przybrać nowoczesną formę, nie tracąc przy tym swojej historycznej autentyczności i siły.

Legendy kaszubskie w języku polskim i w języku kaszubskim w interpretacji Zbigniewa Jankowskiego dostępne są także na kanale YouTube Muzeum Kaszubskiego.

Wystawę będzie można oglądać za darmo, gdy miną ograniczenia związane z pandemią.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wystawawystawa

9 4

Brawo dla pomysłodawców i realizatorów! 15:53, 30.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%