Zamknij
REKLAMA

Spacer Pomorską Drogą św. Jakuba. Przejdą 18 km z Żukowa do Kartuz

13:42, 25.02.2021 | info: camino.net.pl, oprac. M.Dz.
Skomentuj Photographs by Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
REKLAMA

Jeszcze tylko dziś można zgłaszać chęć udziału w spacerze trasą św. Jakuba na odcinku Żukowo-Kartuzy. Wydarzenie w sobotę 27 lutego organizuje Gdański Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Wydarzenie rozpocznie się mszą św. w kościele pw. WNMP w Żukowie o godz. 8.00. Po nim, o godz. 9.00 uczestnicy indywidualnie wyjdą na Pomorską Drogę Św. Jakuba w kierunku Kartuz. 

- Przed wyruszeniem należy podpisać stosowne oświadczenie, które dostępne będzie przy wyjściu z kościoła w Żukowie. Powrót z Kartuz do Gdańska PKM: 13:31; 14:31; 15:31 - informują organizatorzy: Gdański Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Zapisy na spacer trwają do 25 lutego pod adresem e-mail: [email protected] Należy podać swoje imię i nazwisko, wiek oraz nr telefonu.

Trasa liczyć będzie 17,8 km. Prowadzić będzie z Żukowa, przez Glincz, Babi Dół, Mezowo do Kartuz. Start - spod kościoła św. Jana Chrzciciela w Żukowie, potem uczestnicy przejdą ulicami Klasztorną i 3 Maja na południe. Trasa zakończy się w Kartuzach przy kolegiacie pw. WNMP. 

- Po kilkudziesięciu metrach po prawej stronie widoczna potężna bryła gotyckiego kościoła ponorbertańskiego pw. Wniebowzięcia NMP wraz z zabudowaniami dawnego klasztoru. Nieco dalej, przy moście na Raduni, podziwiać możemy dawny młyn zbożowy, który funkcjonował w tym samym miejscu od XIII w.! Trasa wiedzie dalej prosto, obok cmentarza z charakterystyczną barokową kapliczką i po około 1,5 km skręca i przechodzi przez tory kolejowe. Polna droga wiedzie teraz pośród pól w kierunku miejscowości Glincz (kaszub. Glëncz) (4,5 km), do której wchodzimy ulicami Dębową i Akacjową. Na miejscowość składają się dwa oddalone od siebie o kilkaset metrów osiedla: Nowy Glincz i Stary Glincz. Po kilku kilometrach przekraczamy drogę krajową nr 20 i w okolicach wsi Babi Dół (7,3 km) wchodzimy do lasu - brzmi opis trasy. - Za mostkiem na Raduni skręcamy w lewo i wzdłuż torów kolejowych docieramy do starej stacji kolejowej Babi Dół (9,3 km). Po kilkuset metrach przechodzimy kładką ponad torami i ścieżką zgodnie ze znakami Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba oraz niebieskiego szlaku PTTK dochodzimy do Mezowa (kaszub. Mézowò) (11,5 km). Stąd początkowo asfaltem, a następnie drogą leśną, położoną równolegle do drogi woj. nr 211 i nieczynnej linii kolejowej, idziemy w stronę Kartuz (kaszub. Kartuzë). W miejscu, gdzie zaczynają się zabudowania miejscowości (16,1 km), przechodzimy przez tory kolejowe i ulicami Gdańską, Kościuszki, Dworcową i Klasztorną dochodzimy do Kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (17,8 km) w Kartuzach – końca tego etapu.

(info: camino.net.pl, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

CCCCCC

2 3

Jezus mówi : " Jeden z nich, znawca Prawa, wystawił go na próbę pytaniem: 36 „Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest najważniejsze?”r. 37 Jezus odparł: „‚Masz kochać Jehowę, swojego Boga, całym sercem, całą duszą i całym umysłem’s. 38 To jest pierwsze i najważniejsze przykazanie." Mt 22 20:19, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PusiaPusia

3 0

Będę obecna jak co roku, cudowna atmosfera, podniosła, idziemy i niesiemy nasze myśli i modlitwy do Pana Boga. Chodźcie z nami! 12:57, 26.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%