Zamknij

Kamienica Szlachecka. Fragment historii wsi uwieczniony na ścianie starej stodoły

19:37, 31.07.2021 | W.D.
Skomentuj fot.W.D.
REKLAMA

W Kamienicy Szlacheckiej odsłonięto niezwykły mural, ukazujący miejsce związane z historią miejscowości. - Ten kiosk i plac przy kanale to było wyjątkowe miejsce. Tutaj nie tylko robiło się drobne zakupy, tutaj odbywały się sąsiedzkie i młodzieżowe spotkania w czasach, gdy nikt się nigdzie nie spieszył - wspominali uczestnicy dzisiejszej uroczystości. 

Przejeżdżając przez Kamienicę Szlachecką nie sposób nie zauważyć muralu znajdującego się na ścianie starej stodoły, znajdującej się w centrum wsi. Tuż obok znajduje się drewniana kładka, nazwana "mostkiem zakochanych". 

Powstało niezwykłe miejsce, które ma nawiązywać do historii wsi. Mural w Kamienicy Szlacheckiej powstał w czerwcu dzięki pomysłowi sołtysa i rady sołeckiej oraz stowarzyszenia "Kaszubianki". 

Dziś mural został oficjalnie odsłonięty. 

Malowidło przedstawia kiosk i stojących przy nim ludzi, a w tle budynek mieszkalny. Jest to nawiązanie do miejsca, które było niegdyś bardzo ważne dla mieszkańców wsi. Nieopodal stodoły z muralem znajdował się bowiem niewielki kiosk, w którym przed laty nie tylko robiło się drobne zakupy.

[ZT]36336[/ZT]

- To było miejsce spotkań. Doskonale pamiętam, jak w każdą niedzielę przy tym kiosku spotykali się młodzi ludzie. Bez SMS-ów, bez Facebooka, po prostu przychodziliśmy tam, by ustalić, jak wspólnie spędzimy resztę niedzielnego popołudnia i w co się będziemy bawić - wspominał Stefan Literski, przewodniczący Rady Gminy Stężyca. - Jeżeli chodzi o kiosk, to dorośli często wysyłali nas tam po drobne zakupy. Starsi kupowali tam papierosy i gazetę, co było zazwyczaj okazją do spotkania i rozmowy.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że projekt, w ramach którego powstał mural, ma na celu przypomnienie i ocalenie od zapomnienia historii, która dotyczy małych, lokalnych społeczności. 

- To miejsce było ważne dla nas wszystkich, to tam spotykali się mieszkańcy w czasach, gdy nikt donikąd się nie spieszył. To właśnie tam, zamiast "dzień dobry", sąsiedzi zagadywali "czy już zasialiście", albo "czy ziemniaki już wykopane". Wokół tego miejsca toczyło się życie - mówiła jedna z mieszkanek Kamienicy Szlacheckiej. 

Dziś oprócz muralu zaprezentowano też niewielką wystawę zdjęć z historii Kamienicy Szlacheckiej. Zaprezentowano też fragment dawnej Kroniki Filmowej, dotyczący miejscowości. 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

No proszeNo prosze

2 1

Nowy sołtys nowe czyste pomysły ładnie to wygląda a nie borzestowo 23:04, 31.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

julajula

0 0

Przeprowadż się do Kamienicy. 15:24, 02.08.2021


FidoFido

1 5

Ciekawe ile to wytrzyma. Za 2, 3 lata będzie tylko straszyć. 10:26, 01.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GkaGka

0 0

Super! 22:59, 01.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytaniepytanie

3 0

I znowu nie ma informacji o autorze muralu. To jakaś porażka. Sam się namalował???? 09:37, 02.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tyletyle

1 0

Wspaniała inicjatywa w tej Kamienicy Szlacheckiej cyklicznie coś się dzieje; widać współpracę społeczną nowego sołtysa , Stowarzyszenia Kaszubianek, mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. Bierzmy przykład. Bądźmy otwarci na nowe pomysły aż miło patrzeć i czytać o takiej integracji. 19:15, 03.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%