Zamknij

Kartuzy. Uczniowie wysłuchali legend zapisanych w drzewie

10:23, 14.09.2021 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Uczniowie kartuskich szkół mogli dziś wysłuchać fascynujących legend o powstaniu Kartuz, a także podziwiać drewniane instalacje. Wszystko dzięki projektowi "Kartuzy w drzewie zapisane", który realizuje Towarzystwo Miłośników Kartuz wraz z rzeźbiarką Ireną Brzeską.

Najmłodszym historię Kartuz, kulturę kaszubską, istotę lokalnej przyrody za pomocą teatru rzeźby przekazała dziś rzeźbiarka i lalkarka Irena Brzeska. W parku Towarzystwa Miłośników Parków uczniowie m.in. z klas czwartych SP nr 2, ze skupieniem i dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o ich najbliższej okolicy. 

fot. Magda Dzienisz

Uczestnicy mogli podziwiać także dwie z zaplanowanych pięciu rzeźb i instalacje, które będą stałą ekspozycją. Przy kolegiacie stanęły już rzeźby dotyczące zakonu kartuzów oraz słynnego przeora Jerzego Schwengla. 

fot. Magda Dzienisz

"Kartuzy w drzewie zapisane" to cykl spotkań z Ireną Brzeską, które odbywały się latem, w każdy lipcowy piątek. Mieszkańcy i turyści mogli usłyszeć o lokalnych legendach oraz podziwiać piękne rzeźby Ireny Brzeskiej. Uczestnicy spotkań pomagali także ozdabiać i malować te drewniane dzieła sztuki. 

Jak informuje Towarzystwo Miłośników Kartuz, były to spotkania służące przede wszystkim wzmocnieniu więzi międzypokoleniowych. Dofinansowano je z budżetu powiatu kartuskiego. 

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

kaszubski hacjenderokaszubski hacjendero

4 1

Świetnie. Tylko Schwengel nie zamieszkał w zakonie, a w klasztorze. Warto poprawić. 10:58, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%