Zamknij

Niezwykła wystawa zagościła w kartuskiej bibliotece. Każdy może ją podziwiać

14:04, 14.09.2021 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Dziesięć wyjątkowych portretów wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie można podziwiać w przestrzeni kartuskiej biblioteki, znajdującej się w budynku dworca. Wcielili się oni w bohaterów słynnych dzieł sztuki. Wystawa czynna jest do końca września. 

Kartuski dworzec integracyjny i znajdująca się w nim Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna to kolejne miejsce, w którym można podziwiać piękne i niezwykłe zdjęcia wychowanków SOSW w Żukowie. Fotografie autorstwa Lucyny Mężyk przedstawiają podopiecznych ośrodka, którzy wcielili się w osoby uwiecznione na słynnych obrazach. Jest tu m.in. Mona Lisa, Dama w futrzanej etoli, Marylin Monroe, Dziewczynka w kapeluszu czy Vincent Van Gogh. 

fot. Magda Dzienisz

Wystawa to efekt ponad półrocznej pracy nauczycieli, wychowanków i rodziców z żukowskiego ośrodka. Autorkami tego niecodziennego projektu są nauczycielki Kamila Jabłońska i Beata Leszkowska. 

[ZT]35250[/ZT]

Dzisiejsze otwarcie wystawy poprzedził występ grupy tanecznej Volt, w skład której wchodzą podopieczni oraz nauczyciele SOSW w Żukowie. Podopieczni przygotowali także poczęstunek. Wszystkich obecnych przywitała dyrektor kartuskiej biblioteki Kazimiera Socha. 

- Projekt ten jest naprawdę niezwykłym przedsięwzięciem - powiedziała. - Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mogą od paru dni podziwiać te dzieła. Są zachwyceni, a niektórzy twierdzą, że portrety te są nawet lepsze od oryginałów. 

- Chcieliśmy pokazać podopiecznych naszego ośrodka w świetle takiej fotograficznej wariacji. Każde dziecko miało wybrany swój obraz i do tego obrazu stylizowałyśmy naszych wychowanków, dobierając makijaż, strój, rekwizyty - wszystko to z ogromną pomocą rodziców - zaznaczyła Kamila Jabłońska. 

fot. Magda Dzienisz

- Zależy nam, aby te obrazy dotarły do jak najszerszego grona - podkreśliła Barbara Bulczak, dyrektor SOSW w Żukowie. - Cieszymy się, że coraz więcej miejsc otwiera się na to, aby osoby z niepełnosprawnością mogły zaistnieć, mogły być nie tylko odbiorcami sztuki, ale i jej twórcami. Chcemy, aby coraz więcej mieszkańców ujrzało piękne wnętrze osób z niepełnosprawnością oraz ich możliwości.

Portrety wychowanków SOSW w Żukowie można podziwiać w Kartuzach do końca września. 

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%