Zamknij

ZK-P Banino ma nowych członków. Wśród nich - Kaszubska Influencerka

17:53, 08.01.2022 | (jd)
Skomentuj fot.jd
REKLAMA

"Zéńdzenié bëło baro ùdóné”, "Było cudownie", "Jak na gwiôzdã przëstało, móm i jô legitimacjã ZKP" -  takie i wiele innych komentarzy pojawiło się na forach internetowych po spotkaniu opłatkowo-noworocznym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Pokazało ono, że ludzie pragną się spotykać, chcą brać udział w życiu społeczności, a nawet współtworzyć jej kulturowy obraz.

Ten aspekt pewnie najbardziej wypłynął na spotkaniu. Na telebimie zaprezentowano nowe pieśni, zwłaszcza kolędy, teledyski i całe programy, w tym kilka streamingowych, zrealizowane w trudnym czasie pandemii. Wykonawcami są ludzie związani z partem w Baninie: zespół „Spiéwné kwiôtczi”, Weronika Ceynowa, Marek Munch, „Mùlczi”, liczne grono młodych z klubu „Cassubia” i wielu innych. Ogromny aplauz zdobyła siedmioletnia Lidka Szałkowska z Żukowa, która zaśpiewała kolędę „Wilijny wieczór”.

Nie mniejszym uznaniem uhonorowano występ kaszubskich gwiżdży w wykonaniu członków „Cassubii”. Młodzi wędrowali z przedstawieniem w okresie świątecznym, co zauważyły stacje telewizyjne. Pokazywano ich niemal w każdym programie informacyjnym.

Występ w Baninie, jak i całe spotkanie, również zarejestrowała kamera gdańskiej Panoramy, czego efektem był news w jej wieczornym wydaniu.

Wśród ogromnego wachlarza działań w minionym roku, szczególnie zaakcentowano ostatnią wielką inicjatywę uhonorowania ofiar ostatniej wojny. Stanął już w centrum Banina obelisk, wkrótce powstaną tablice, tak by w maju mogło dojść do jego odsłonięcia i poświęcenia.

fot.jd

Wielkimi osiągnięciami minionego roku była organizacja II Kongresu Młodych Kaszubów w Wejherowie, sfinalizowanie konkursu na najpiękniejszą pieśń o bp. K. Dominiku, a także wydanie kilku publikacji książkowych o Baninie i Tuchomiu.

Te i inne dzieła tworzą ludzie oddający się pasji społecznikowskiej. Są wśród nich także osoby, które odebrały na spotkaniu z rąk burmistrza Gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Witolda Szmidtke oraz prezes oddziału Elżbiety Pryczkowskiej, legitymacje członkowskie.

- Bardzo się cieszę, że mogę przekazywać za pośrednictwem internetu choć trochę poczucia dumy z bycia Kaszubą - podkreślała Karolina Stankowska, znana kaszubska influencerka, która wkroczyła właśnie w szeregi ZKP.

Swej satysfakcji nie kryli również Beata Petryńska, Piotr Małszycki, Krzysztof Patok i Magda Zawistowska.

- Mieszkam w pobliskim Klukowie i uczę się kaszubskiego, choć nie pochodzę z tych stron – podkreślała M. Zawistowska, na co dzień dyrektorka SP im. Jana Pawła II w Przyjaźni.

Wielość inicjatyw i podejmowany trud organizacyjny dają owoce. Do oddziału wstępują kolejne osoby, rodzą się nowe pomysły, realizowane są coraz to ambitniejsze przedsięwzięcia. Szczególną radością napawa udział młodych, którzy wykazują, że język i kultura kaszubska są bardzo atrakcyjne, są znakomitą kuźnią talentów, są płaszczyzną, na której można się realizować w różny sposób, zwłaszcza artystyczny, ale także naukowy czy dziennikarski.

Dzięki ich postawie odpowiedniego szacunku doznają także starsi i zasłużeni członkowie. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, że trzeba uczynić wszystko, by właśnie młodzi zechcieli przejmować stery organizacji. W przeciwnym razie następować będzie jej powolny zanik.

((jd))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


BaninoBanino

24 12

I wszystko jasne influaserka..... dno dna. 20:08, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrecikKrecik

14 5

Influaserka, - to po polsku kto? - Po łacinie to chyba zapalenie płuc? Skąd taka zapętlona nazwa? Pozdrawiam z Nowym Rokiem. 07:17, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

5*5*

9 4

Najlepszą kaszubską influenserką jest Sołtyska Volkov z Przyjaźni. Wywiera ona szczególny wpływ na mieszkańców i włodarzy swoimi hejterskimi opiniami. Gratuluję wszystkim znajomych na Facebooku! 09:43, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Szmidtke@Szmidtke

6 2

Facebook usunął konto Konferencji za mowę nienawiści i kłamstwa o pandemii. A czy Pan traci zasięgi? A racja... influenserki mają pewnie większe. 12:40, 09.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ma byćMa być

4 0

Konfederacji 12:51, 09.01.2022


@Szmidtke@Szmidtke

4 0

Facebook usunął konto Konfederacji za mowę nienawiści i kłamstwa o pandemii. A czy Pan traci zasięgi? A racja... influenserki mają pewnie większe. 12:55, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aleksaleks

6 0

Influ ...co? 13:20, 09.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NoNo

0 0

Influ - treser. Tresuje innych pod kątem tego, co dla nich ważne, co muszą mieć, robić, gdzie bywać, co jeść, jak wyglądać i na przykład na kogo głosować. Taki ktoś,, zamiast eksperta, specjalisty, krytyka. 14:47, 10.01.2022


WyborcaWyborca

3 0

Przyjdzie i czas szukać wsparcia u celebrytów. 13:37, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#White domek#White domek

0 0

Weź ty sobie popatrz w lustro i pomyśl kogo lubię? Bo coś mi się wydaje że tylko siebie. Żal mi ciebie 😥👎 14:00, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PisiorekPisiorek

5 0

Bycie członkiem i to ZKP to prestiż 🤣 14:15, 09.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

;);)

0 0

słodziaki 06:44, 10.01.2022


TWATWA

9 0

Towarzystwo Wzajemnej Adoracji 💩 15:21, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%