Zamknij

Kartuzy. Spotkanie z prezesem ZKP i świetny występ zespołu Drëszë

21:50, 29.04.2022 Magda Dzienisz Aktualizacja: 18:22, 30.04.2022
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zabrzmiały dziś dźwięki tradycyjnych kaszubskich pieśni zebranych przez etnografkę Joannę Gostkowską. Ten pełen wzruszeń i radości koncert zespołu Drëszë poprzedziło ciekawe wystąpienie prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jana Wyrowińskiego.

Prezes Jan Wyrowiński, były poseł i senator, opowiedział o swojej politycznej działalności i drodze do popularyzowania i kultywowania kaszubszczyzny, także w Toruniu, gdzie mieszkał.

Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć o jego korzeniach - pochodzi bowiem z Brus, działalności na rzecz Pomorza i Kaszubów podczas studiów i internowaniu w czasie stanu wojennego do Potulic i Strzebielinka. Opowiedział również o działalności w Sejmie i w Senacie RP.

Kolejnym punktem spotkania był występ zespołu Drëszë. Tworzą go pochodząca z Kartuz Joanna Gostkowska, która od dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii, Michał Mantaj- związany z muzyką folkową oraz rockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w.

Joanna ma na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce (m.in. Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym- gdzie zaprezentowała tradycyjne pieśni kaszubskie solo i przełamała tym sposobem impas w postaci braku uczestnictwa reprezentantów z Kaszub na tym przeglądzie od wielu dekad).

Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych. Celem grupy jest odczarowanie utartego wizerunku kaszubskiej muzyki ludowej, którą głownie reprezentują zespoły folklorystyczne, przywrócenie jej prawdziwego znaczenia i rangi, ocalenie od zapomnienia dawnych kaszubskich muzykantów i ich muzyki poprzez uwydatnienie tego, co w melodiach i pieśniach najpiękniejsze i uniwersalne, nadając swojej muzyce ponadczasowego wyrazu.

[FOTORELACJA]27490[/FOTORELACJA]

Uczestnicy spotkania wtórowali wokalistce, która zaprezentowała tradycyjne pieśni o miłości, rozstaniu, tęsknocie, weselu, ale też piękny utwór o tabace. Melodie niejednokrotnie wywołały u zebranych wzruszenie i uśmiech.

Zespół powstał zaledwie kilka miesięcy temu a już zakwalifikował się do Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", jednego z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Występ grupy Drëszë będzie można śledzić na stronach Polskiego Radia w piątek 13 maja. 

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Wykopaliska Wykopaliska

3 4

Coraz bardziej zamknięte towarzystwo . Kaszubszczyzna dla swoich .Zaczyna to przypominać tajne komplety dla wybranych 10:19, 30.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WacuśWacuś

2 2

Ale w jakim sensie dla swoich? Co za beznadziejny wpis. Ja nie mam pojęcia o prezesie i kaszubszczyźnie przyszedłem na koncert - bardzo, bardzo ciekawa muzyka. Wszędzie tylko żółć się jakaś z ludzi leję. 10:20, 01.05.2022


reo

@Wykopaliska@Wykopaliska

3 3

Wstęp na spotkanie i koncert był wolny, wystarczyło przyjść - a nie ironicznie krytykować:)
15:40, 30.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%