Zamknij

Panie z KGW w Chwaszczynie uszyły stroje inspirowane kaszubską tradycją dzięki dofinansowaniu

artykuł sponsorowany + 12:38, 29.09.2022 Aktualizacja: 19:46, 01.10.2022
foto/KGW Chwaszczyno foto/KGW Chwaszczyno

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie wzięły udział w programie Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska Edycja 2022. EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Dzięki wsparciu zewnętrznemu Panie zaprojektowały i wykonały stroje użytkowe inspirowane kaszubską tradycją.

Projekt zakładał przeprowadzenie warsztatów z historii strojów i wzorów kaszubskich, kroju i szycia oraz haftowania, aby docelowo uczestniczki wykonały stroje, które będą ich strojami „firmowymi”. Panie z KGW Chwaszczyno zamierzały odtworzyć pierwotne stroje kaszubskie, jednak takie, które będą mogły nosić na co dzień. 
Chwaszczyńskie koło nawiązało współpracę ze studentami uczelni o kierunkach artystycznych, interesujących się kulturą kaszubską.

Do współpracy zaprosiło również koleżanki z KGW oraz z nimi współpracujące – krawcowe, technologa odzieży. Pod okiem zawodowych krawcowych uczestniczki samodzielnie uszyły swoje własne stroje.

foto/KWG Chwaszczyno
Do projektu Panie z KGW Chwaszczyno zaprosiły Panią Iwonę Klinger-Niemczyk, wszechstronną artystkę, kostiumolożkę, etnografka, aktorkę, która przeprowadziła wykłady nt. „Kaszubski ubiór historyczny a fenomen stroju świetlicowego”.

Za zaprojektowanie strojów była odpowiedzialna Pani Małgorzata Walkosz-Lewandowska, absolwentka ASP na Wydziale Malarstwa i Grafiki, miłośniczka Kaszub, zajmująca się grafiką wydawniczą, malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, wzornictwem oraz prowadząca firmę Berda, która działa między innymi w kierunku szeroko pojętej promocji regionu.

Wykroje wykonała Pani Renata Makurat-Ktreft, technolog odzieży, a kurs kroju i szycia przeprowadziła mistrzyni krawiectwa p. Żaneta Hałuszkiewicz. 

Na zakończenie została wykonana sesja zdjęciowa przedstawiająca stroje oraz ich wykonawczynie. W planach są również wydarzenia o charakterze lokalnym i regionalnym, podczas których zostaną zaprezentowane ubiory.

[FOTORELACJA]27697[/FOTORELACJA]

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%