W Leśnym Dworze w Sulęczynie debatowano nad powrotem raka szlachetnego do kaszubskich akwenów. Uczestnicy nie tylko dyskutowali nad malejącą populacją tego skorupiaka, ale także nad czystością wód na Kaszubach. Było to także święto kulinarne - zaprezentowano wyjątkowe dania m.in. z raków i ryb słodkowodnych.
Pierwszy Festiwal Raków w Sulęczynie zorganizowany został przez właścicieli hotelu Leśny Dwór: Martynę Górską-Popielarz i Marcina Popielarza oraz Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na sposób użytkowania jezior lobeliowych oraz malejącą populację raka szlachetnego w pomorskich akwenach.
- Ze względu na zły stan wód tracimy w naszych jeziorach raka szlachetnego - podkreślali organizatorzy konferencji.
Podczas wydarzenia debatowano również o modelu współpracy wszystkich użytkowników wód. Wypowiedzieli się eksperci zaproszeni przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
[FOTORELACJA]27714[/FOTORELACJA]
Swoje prelekcje dotyczące walorów przyrodniczych, jakości i czystości wód wygłosili: prof. Julita Dunalska (kierownik Stacji Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie), dr Kamil Nowiński (Zakład Limnologii Instytutu Geografii Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego), dr Katarzyna Bociąg (Pracownia Przyrodnicza Pro Natura Pro Homini).
Profesor Przemysław Śmietana mówił o występowaniu raka szlachetnego w jeziorach Pomorza.
- Jest za późno, żeby tylko chronić raki szlachetne trzeba je ratować - podsumował.
Wypowiedział się także Marek Theus - właściciel Jeziora Sominko w Grzybowie. Jako jedyny w Polsce i Europie hoduje on raka szlachetnego na zbiorniku naturalnym. Mówił o tym, jak prowadzić prawidłową gospodarkę jeziorną.
Podczas debaty padały pytania o dobre praktyki oraz o to, co robić, aby nie zaszkodzić, a wspomóc środowisko naturalne.
- Niezmiernie interesujące prezentacje skłoniły uczestników konferencji do ożywionej dyskusji i próby wypracowania rozwiązań dla istniejących problemów i zagrożeń dla jezior kaszubskich - podsumowuje Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Kaszubski Festiwal Raków był także świętem kulinarnym, mającym podkreślić wagę raków w polskiej kuchni i tradycji w regionie. Szefowie Marcin Popielarz i Łukasz Miecznikowski postanowili tym razem zmierzyć się z przepisami z różnych części świata.
Goście mieli możliwość skosztowania między innymi takich dań jak: raki po luizjańsku, paella z rakami i owocami morza, szczupak w sosie, koperkowym z rakami, zupa rakowa z ciastem francuskim, sandacz faszerowany rakami z ostrym majonezem, galantyna rakowa z leszczem morskim.
Gospodarze zapowiadają kolejną edycję Kaszubskiego Festiwalu Raków w przyszłym roku. Formuła spotkania będzie jeszcze rozwijana, a cel dobrze podsumował szef Marcin Popielarz:
- Clou tego wydarzenia jest takie, aby kontynuować festiwal do czasu, aż będziemy mogli na nim podać raki kaszubskie – tj. doprowadzimy do ich przywrócenia tutejszym jeziorom - podkreślił.
luksus11:19, 13.10.2022
w obecnych czasach kiedy ludzi nie stać na ogrzanie zimą, na podstawowe jedzenie - brzmi to jakby luksusowo ?
no chyba ze jest to rozwiązanie, żeby w czasach przymierania głodem nałowić sobie jedzenia, ale wtedy wszystko będzie dobre nawet morynka ?
@12:01, 13.10.2022
Na pewno pyszne były. Jitro pjutk te to reba zycher wszetce bandum miele.
Chcecie się poczuć12:44, 13.10.2022
jak szlachetny rak ??
Skoczcie żywcem do wrzącej wody, to poczujecie się równie szlachetnie !!
gospodarz13:48, 13.10.2022
Gdzie mogę nabyć raki do zaraczenia zbiornika?
Buhaha 14:01, 13.10.2022
To chcecie je ratować, czy jeść?
PiotrA08:39, 14.10.2022
Krzyknął "trzeba je ratować", po czym nałożył kilka do talerza.
Wioletta11:53, 18.10.2022
Podobno jak się je raki to dostaje się raka przełyku i jelita grubego, bo ta nazwa jest właśnie nie bez kozery nadana...lepiej uważajcie...poza tym wrzucanie żywych stworzeń do wrzątku to znęcanie się, kiedyś słyszałem jak te raki krzyczały, jak je sąsiad z miski w całości wrzucił do wrzątku...
1 1
różnice pomiędzy szlachetnym rakiem a innymi inwazyjnymi i zobacz które są zjadane. Następnym razem sie doczytaj i zapoznaj z faktami a potem komentój