Muzeum Kaszubskie w Kartuzach chce wskrzesić tradycje garncarskie, które kiedyś kultywowano w regionie. Dzięki projektowi "Ulepieni z kaszubskiej gliny" zakupiono piec do wypału i przeprowadzono warsztaty ceramiczne.
Przedsięwzięcie realizowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego. W ramach projektu przeprowadzony został cykl warsztatów ceramicznych dla mieszkańców powiatu kartuskiego, które trwały od czerwca do listopada. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z powiatu kartuskiego.
Celem tego projektu było wskrzeszenie pamięci dotyczącej tradycji garncarskiej na Kaszubach, w oparciu o działania skupione wokół utworzonej pracowni ceramicznej. Zakupiono także piec do wypału wyrobów glinianych.
[FOTORELACJA]27755[/FOTORELACJA]
- Warsztaty odbywały się w dwu sekcjach - dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji seniorów. Bazą wyjściową dla zajęć była ceramika kaszubska, stanowiąca źródło inspiracji, przy jednoczesnym pozostawieniu dużego marginesu wolności twórczej dla adeptów rzemiosła - informuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.
Uczestnicy zajęć pod okiem ceramiczki Joli Wolskiej-Mielewczyk nauczyli się lepić, dekorować i szkliwić. Przygotowane prace na biskwit trafiały do pierwszego wypału, po szkliwieniu instruktorka przygotowywała je do drugiego wypału w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.
W ramach zajęć powstało kilkadziesiąt prac. Warsztaty zakończyły się wystawą "Ulepieni z kaszubskiej gliny", która odbyła się przedwczoraj w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
Jak zapowiada Barbara Kąkol, także w przyszłym roku planowane są zajęcia z ceramiki w Muzeum Kaszubskim.
Rewelacja!14:22, 18.11.2022
Na pewno się zapiszę w przyszłym roku!
Juzwa15:15, 18.11.2022
Z energią kłopot i a ci kasę na piec wywalili...czy Kartuzy to stan umysłu jak Kiełpino? A może to piec opalany oponami?
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
1 0
chrustem