Zamknij

Muzeum Kaszubskie zakupiło piec do wypału i tworzy pracownię ceramiczną

11.59, 18.11.2022 oprac. M.Dz. Aktualizacja: 12.39, 18.11.2022
Skomentuj fot. nadesłane
REKLAMA

Muzeum Kaszubskie  w Kartuzach chce wskrzesić tradycje garncarskie, które kiedyś kultywowano w regionie. Dzięki projektowi "Ulepieni z kaszubskiej gliny" zakupiono piec do wypału i przeprowadzono warsztaty ceramiczne. 

Przedsięwzięcie realizowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego. W ramach projektu przeprowadzony został cykl warsztatów ceramicznych dla mieszkańców powiatu kartuskiego, które trwały od czerwca do listopada. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z powiatu kartuskiego.

Celem tego projektu było wskrzeszenie pamięci dotyczącej  tradycji garncarskiej na Kaszubach, w oparciu o działania skupione wokół utworzonej pracowni ceramicznej. Zakupiono także piec do wypału wyrobów glinianych.

[FOTORELACJA]27755[/FOTORELACJA]

- Warsztaty odbywały się w dwu sekcjach - dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji seniorów. Bazą wyjściową dla zajęć była ceramika kaszubska, stanowiąca źródło inspiracji, przy jednoczesnym pozostawieniu dużego marginesu wolności twórczej dla adeptów rzemiosła - informuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.

Uczestnicy zajęć pod okiem ceramiczki Joli Wolskiej-Mielewczyk nauczyli się lepić, dekorować i szkliwić. Przygotowane prace na biskwit trafiały do pierwszego wypału, po szkliwieniu instruktorka przygotowywała je do drugiego wypału w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

W ramach zajęć powstało kilkadziesiąt prac. Warsztaty zakończyły się wystawą "Ulepieni z kaszubskiej gliny", która odbyła się przedwczoraj w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Jak zapowiada Barbara Kąkol, także w przyszłym roku planowane są zajęcia z ceramiki w Muzeum Kaszubskim. 

(oprac. M.Dz.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

Rewelacja!Rewelacja!

3 2

Na pewno się zapiszę w przyszłym roku! 14:22, 18.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JuzwaJuzwa

1 4

Z energią kłopot i a ci kasę na piec wywalili...czy Kartuzy to stan umysłu jak Kiełpino? A może to piec opalany oponami? 15:15, 18.11.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

YoYo

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


d/td/t

1 0

chrustem 20:23, 18.11.2022


REKLAMA
0%