Zamknij

Kartuzy. Odsłonięciem muralu rozpoczęli przygotowania do obchodów 100-lecia I LO

11.14, 30.11.2022 Magda Dzienisz Aktualizacja: 12.12, 30.11.2022
Skomentuj fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Na ścianie budynku I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Klasztornej w Kartuzach powstał mural, który dziś uroczyście odsłonięto. To pomysł uczniów z klasy maturalnej, a wykonawcą malowidła jest Patryk Łukaszuk. Wydarzenie zainaugurowało przygotowania do obchodów 100-lecia szkoły, które odbędą się za 5 lat.

Jedna ze ścian najstarszego budynku "Klasztornej" pokryta jest barwnym muralem. Malowidło nawiązuje do Kaszub, historii szkoły oraz miasta.

Utrzymane jest w błękitnych i zielonych kolorach nawiązujących do kaszubskich lasów i jezior, centralny punkt tworzy obraz kartuskiej kolegiaty - najważniejszego zabytku miasta. Widnieje na nim także herb szkoły oraz wizerunek jej patrona: Hieronima Derdowskiego. 

Autorem muralu jest lęborski artysta Patryk Łukaszuk. 

- Kiedy zaczynałem malować mural, miał on być niewielki. Ale pomyślałem sobie, że chciałbym zrobić dla was coś więcej - zwrócił się do uczniów twórca malowidła.- Używając tej ściany jako płótna stworzyłem potężne dzieło. Wczoraj zakończyły się prace nad nim. Cieszę się, że mogłem być częścią tego przedsięwzięcia. 

Na pomysł stworzenia muralu wpadli uczniowie dzisiejszej klasy IV d. Pozyskali na ten cel środki w ramach projektu „Akademia Młodego Samorządowca” realizowanego przez słupską Fundację „LEX HUMANA”. 

- Mural ma upamiętnić ważne wydarzenie dla nas, a także dla społeczności Kartuz: setną rocznicę powstania szkoły przy. ul. Klasztornej - podkreślał Witold Wojewódka, wicedyrektor placówki. - Poprzez odsłonięcie tego muralu młodzież chciała rozpocząć przygotowania do tych obchodów. Choć odbędą się w 2027 r., to czas szybko leci, a zadań przed nami jest dużo. 

Witold Wojewódka poinformował, że już zostały podjęte działanie związane z obchodami 100-lecia "Klasztornej". To m.in. inicjatywy skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, publikacje, powstanie także książka upamiętniająca to wydarzenie. Specjalnie z tej okazji wręczone mają zostać statuetki - "Hieronimy" jako nagrody dla zasłużonych absolwentów szkoły.

[FOTORELACJA]27770[/FOTORELACJA]

Konstancja Kitowska, liderka projektu, tłumaczyła, ile dała uczniom Akademia Młodego Samorządowca. 

- Spędziliśmy nad nim rok jako grupa sześcioosobowa. Ma on na celu wspieranie aktywności społecznej młodzieży w zakresie realizacji inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności. Postawiono przed nami bardzo duże wyzwania: podnieśliśmy swoje kompetencje organizacyjne, nauczyliśmy się pisać wnioski, poprawiliśmy swoją autoprezentację, przeszliśmy przez szereg spotkań, nauczyliśmy się wykorzystywać swoją wyobraźnię - mówiła. 

Środki zdobyte w ramach projektu przeznaczono właśnie na wykonanie muralu. Jest on dedykowany całej społeczności szkolnej - uczniom, nauczycielom, dyrekcji i absolwentom. 

- Mamy nadzieję, że mural będzie również cieszył oczy mieszkańców Kartuz - podkreśliła - Jako klasa maturalna niedługo będziemy żegnać się z tą szkołą, ale jako najstarsi uczniowie chcieliśmy zainspirować młodszych kolegów do działania na rzecz szkoły.

Uczestnicy uroczystości mogli podziwiać występ licealnego zespołu muzycznego SomGorsi, a także zobaczyć filmik upamiętniający stworzenie muralu. 

(Magda Dzienisz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

mmmm

21 16

Nie wygląda to najlepiej. 14:14, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@mm@mm

10 4

To słyszała twoja matka za każdym razem na wywiadówce 16:40, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ASPASP

10 6

No cóż, to naprawdę jest mierne pod względem artystycznym. Mural jest infantylny, bez kompozycji i beznadziejny malarsko. Sto razy lepsze murale można obserwować na murach starych magazynów. Wstyd i żenada to nasuwa się oglądając ten bochomaz!!!! 21:07, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szkodaszkoda

5 2

Jest tylu świetnych artystów, którzy robią znakomite murale. Niestety , przykro to mówić ale ten jest słabiutki 09:11, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oj tamOj tam

4 1

Dać im puchar na zachętę , liczy sie chęć . Chociaż trochę zielonego na murze bo w naturze coraz mniej w tym smutnym jak x powiecie i gminie 15:31, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaaaaAaaaa

0 3

Oj wszyscy znawcy....nasz naród zawsze zna się na wszystkim..... 18:45, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%