Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Żukowie wystąpili w amatorskich ekranizacjach legend żukowskich. Choć wcielenie się w przeróżne role było dla nich niełatwą sprawą, doskonale sobie poradzili. - Wiele się nauczyli i doskonale bawili - podkreśla Żaneta Diks, nauczyciel i pedagog w SOSW w Żukowie.
Szkoła zakończyła przedsięwzięcie zrealizowane w ramach zadania publicznego finansowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW oraz gminę Żukowo.
"Swego nie znacie...- legendy żukowskie oczami uczniów ze spektrum autyzmu" to projekt składający się z szeregu działań, między innymi lekcji o dwóch legendach opracowanych przez Janusza Mamelskiego w kaszubskiej i polskiej wersji językowej.
Uczniowie zapoznali się z legendami "Jak powstało Żukowo?” oraz "O Babim Dole”. Uczestniczyli w warsztatach, podczas których nauczyciele przydzielili uczniom role, następnie młodzi aktorzy uczyli się scenek do legendy, krótkich dialogów oraz dobrali stroje i charakteryzację, zwracając uwagę na szczegóły.
[FOTORELACJA]27782[/FOTORELACJA]
Mogli poznać różne malownicze miejsca gminy Żukowo: gospodarstwo w Żukowie, Jar Raduni, Babi Dół, piękne zakątki w Żukowie i okolicach. Podczas wyjazdów odbywało się nagrywanie scen do legend, często wymagało to wielu powtórzeń, jednak młodzi aktorzy wykazali się ogromną cierpliwością i talentem.
- Jedną z głównych sfer deficytowych osób ze spektrum autyzmu jest sfera społeczna, dzięki zadaniom z projektu uczniowie mieli możliwość ćwiczyć szereg umiejętności społecznych oraz generalizować je w różnych miejscach i sytuacjach. Efektem działań są dwie średniowieczne legendy, w których aktorami są uczniowie ze spektrum autyzmu. Nagrywanie legend było dla naszych uczniów ogromnym wyzwaniem i chociaż było to trudne doświadczenie, to wiele się nauczyli oraz doskonale bawili w średniowiecznych kostiumach - informuje Żaneta Diks, nauczyciel i pedagog w SOSW w Żukowie.
11 1
Super, brawo :)
3 1
Mam nadzieję, że czekacie na fajerwerki?
2 3
Całe te kaszuby to zabobony albo katolickie albo te świeckie.