Ukazał się siódmy numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Można przeczytać w nich o pierwszym polskim staroście kartuskim Emilu Sobieckim, historii Domu Dziecka w Kartuzach, a także o nieznanych zbrodniach nazistowskich popełnionych w Połęczynie w 1939 roku.
W numerze siódmym „Kartuskich Zeszytów Muzealnych” znaleźć można teksty autorstwa Dariusza Dolatowskiego, poświęcone: 50 latom działalności opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Kartuzach (1927–1977, ) a także działalności opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Kartuzach i powstania sierocińca (1922-2022).
Warto wspomnieć, że Dom Dziecka istnieje w Kartuzach już od stu lat. W 1922 r. Kartuzy odwiedził gen. Józef Haller - z okazji otwarcia i poświęcenia Drukarni Polskiej, Szpitala Powiatowego i właśnie Sierocińca. Wcześniej w budynku przy ul. Gdańskiej mieścił się hotel. Generał przyczynił się do wykupu hotelu, który został przeznaczony na Dom Dziecka - Sierociniec, prowadzony przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.
W najnowszym numerze opublikowano także tekst Krzysztofa Kowalkowskiego, dotyczący Józefa Serwacego Kowalkowskiego, nauczyciela i wójta gminy Starogard wieś.
Barbara Kąkol napisała o Emilu Sobieckim - pierwszym polskim staroście kartuskim i Olgierdzie lotniku RAF.
Natomiast prokurator Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Marcin Schulz wraz z prof. Moniką Tomkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w niniejszym tomie piszą o nieznanych zbrodniach nazistowskich popełnionych na Kaszubach, a dokładnie w Połęczynie we wrześniu 1939 roku.
Spod pióra Sławomira Formelli wyszedł tekst "Wojciech Kiedrowski i jego działalność w świetle akt Służby Bezpieczeństwa (część 1)". Autor, w oparciu o akta archiwalne, skupia się na działalności Kiedrowskiego w czasach tzw. Polski Ludowej, czyli od lat pięćdziesiątych do przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.
- Piotr Kazana pisze o potrzebie badań nad dobrze zachowanym grodziskiem Zamkowa Góra niedaleko Kartuz. Nie zabrakło także tekstów wspomnieniowych. Antoni Mroczkiewicz dzieli się swoim wspomnieniem o ks. Witoldzie Szymczukiewiczu. W niniejszym tomie znajdą Państwo przemówienia dr. Eugeniusza Pryczkowskiego oraz prof. Krzysztofa Ruchniewicza z okazji odsłonięcia obelisku poświęconego ofiarom reżymów hitlerowskiego i stalinowskiego w Baninie - zachęca dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbara Kąkol.
W ubiegłym tygodniu w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja tego numeru.
[FOTORELACJA]27831[/FOTORELACJA]
Spotkanie poprowadziła dyrektor Barbara Kąkol, która zaprosiła do rozmowy autorów tekstów opublikowanych w roczniku. W rozmowie wzięli udział: dr Tomasz Rembalski, recenzent, dr Eugeniusz Pryczkowski, Antoni Mroczkiewicz, Piotr Kazana, Krzysztof Kowalkowski i Alicja Serkowska.
Kartuskie Zeszyty Muzealne można nabyć w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
Sprostowanie 14:06, 02.02.2023
W opracowaniu naukowym używać należy poprawnej terminologii niemieckie zbrodnie na Polakach-Kaszubach
wici 16:57, 02.02.2023
Zamkowa Góra niedaleko Kartuz, warto tą górę zbadać pod kontem archeologicznym, Ciekawie co ta górka kryję za historie???
do Sprostowanie18:52, 02.02.2023
Byli, są i będą Kaszubi, uznający się równocześnie za Polaków ; ale - jak pokazuje spis powszechny - coraz więcej jest Kaszubów, którzy deklarują wyłącznie kaszubskość. Może się to podobać albo nie, ale faktów się nie zmieni nawet, jeśli pisowski GUS utrudnia dostęp do wyników ostatniego spisu. A nikogo nie należy lekce sobie ważyć. Spis 2011 : 216K jako kaszubsko-polscy ; 16K jako wyłącznie przynależność narodowa kaszubska. Pisowi to się nie widzi i utrudnia publikację danych ze spisu 2021.
@do Sprostowanie14:14, 03.02.2023
PiSu w tonie mieszaj tu PO chciałoby z Kaszubom przypiąć łatkę mniejszość niemieckiej na szczęście Donaldów u nas niet
@ do Sprostowanie20:17, 02.02.2023
Kaszuba to jest najtwardsza odmiana Polaka dzięki której przetrwała tu polskość tak zwalczana tu przez Niemców . Pytanie co ma wspólnego twoja wypowiedz w nawiązaniu do używania prawidłowego określenia < niemieckie zbrodnie > które próbuje się zastąpić anonimowym określeniem faszystowskie
//21:12, 02.02.2023
kszaub to kaszub jak mowi nasza historia
POklask16:03, 03.02.2023
Czy PO otworzy tęczowe sierocińce?
a pis 17:04, 03.02.2023
willa plus
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 3
Konto baranie to możesz zbadać w banku.
2 1
do "OBYWATEL" baran cie robił