Kolędowanie to wciąż żywy i popularny obyczaj na Kaszubach. Coraz więcej grup kolędniczych, jak na XXI wiek przystało, zapowiada swoje wizyty w mediach społecznościowych. Tworzą własne profile, wydarzenia - podają numery telefonów czy terminy wizyt. Tak robi m.in. Gwiazdka z Kosowa, Kartuz czy z Prokowa.
Na kaszubskich wsiach, a coraz częściej również w mieście, w Wigilię Bożego Narodzenia można spotkać kolędników. W niektórych miejscowościach nie ma świąt bez "Gwiôzdczi". W Prokowie, Chmielnie, Kosowie, Gowidlinie, Staniszewie, Tuchlinie i innych od wielu lat 24 grudnia kolędnicy odwiedzają mieszkańców, robiąc rwetes, zamieszanie, śpiewając, tańcząc i życząc wesołych świąt.
Niegdyś wizyta kaszubskiej "Gwiôzdczi" wiązała się z elementem zaskoczenia. Nigdy nie było do końca wiadomo, kiedy do drzwi zapukają rozśpiewani i roześmiani kolędnicy. Dziś w niektórych miejscowościach jest zgoła inaczej.
Teraz "Gwiôzdczi", jak przystało na XXI wiek, swoje nadejście zapowiadają w mediach społecznościowych. Wiele grup kolędniczych posiada profile na Facebooku. Tworzą wydarzenia, podają numery telefonów, publikują daty odwiedzin.
Tak robi m.in. Gwiôzdka Kòsowò z gminy Przodkowo. Zwyczaj kolędowania jest tutaj bardzo długi - to ponad 70 lat.
- W Gwiazdce chodził mój ojciec, dziadek i pradziadek, a teraz chodzę i ja - mówi nam Bartłomiej Flisikowski, który kolędnikiem jest od dziesięciu lat. - Kolędujemy w Kosowie i okolicach od wielu lat, a nasza grupa jest bardzo liczna. Tworzy ją piętnaście osób, i jak przystało na Gwiazdkę - samych kawalerów.
W Wigilię Bożego Narodzenia można spotkać ich nie tylko w Kosowie, ale m.in. w Grzybnie, Kobysewie, Smołdzinie, Przodkowie, a nawet Miszewie. Jak podkreśla Bartłomiej - w tym roku odwiedzą 80 rodzin.
- Specjalnie utworzyliśmy wydarzenie na Facebooku, gdzie podaliśmy dane kontaktowe. Można do nas zadzwonić lub kontaktować się przez Messengera. Dlaczego to robimy? A no po to, aby odwiedzać tych, którzy tego naprawdę chcą. Wcześniej było tak, że nie wpuszczano nas do domów. Teraz wiemy, że rodziny, do których się udamy, będą nas oczekiwać i cieszyć się z naszego przyjścia - podkreśla.
Swój plan odwiedzin publikuje też Kartëskô Gwiôzdka. W Kartuzach można ich spotkać od kilku lat. To grupa przyjaciół, która w stolicy powiatu kultywuje tradycję kaszubskiego kolędowania.
Co roku na swojej facebookowej stronie podaje daty swoich wizyt i nazwy ulic, na których będzie kolędować. W tym roku w Kartuzach będzie można ich zobaczyć m.in. na Rynku, ulicach: Słowackiego, Reja, Prusa, Podgórnej, Bohaterów Westerplatte, Prokowskiej czy Chmieleńskiej.
Jedna z najdłużej działających grup kolędniczych, bo od czasów przedwojennych - Gwiazdka z Prokowa w gm. Kartuzy, również ma swój profil na Facebooku.
- Chcemy, by Wigilia w waszych domach dalej mogła tętnić radością i śmiechem. Kochamy to co robimy i również chcemy utrzymać naszą tradycję. Czy jesteście gotowi nas przyjąć z radością i ciepłem? Bo my na pewno odwiedzimy każdy dom! - piszą.
Odwiedzać mieszkańców będą 24 grudnia. W tym roku ich kolędowanie połączone będzie z akcją charytatywną. Podczas wizyt zbierać będą środki na leczenie małego Maciusia Gawina z gm. Sulęczyno.
Przypomnijmy - według tradycji Gwiôzdka to grupa kolędnicza składająca się wyłącznie z kawalerów, którzy w strojach Gwiazdora, konia i jego przewodnika, kozła, policjanta, kominiarza, dziada i baby, barana, bociana, diabła, śmierci i czasem niedźwiedzia, przy akompaniamencie akordeonisty, w Wigilię Bożego Narodzenia w niezwykle barwny i żywiołowy sposób kolędują od domu do domu, odwiedzając nawet kilkadziesiąt gospodarstw z własnej i sąsiednich wsi.
W 2019 roku tradycję kolędowania w gminie Sierakowice uznano za niematerialne dziedzictwo kulturowe podlegające ochronie. Podjęto decyzję o wpisaniu Kaszubskiej Gwiazdki na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Ateista 13:40, 22.12.2023
Pogaństwo pełną gębą, kogo interesują pogańskie gusła !
@Ateista13:45, 22.12.2023
Mnie. Kolędowanie wiąże się ze słowiańskimi wierzeniami i to wspaniale, że przetrwało do dziś.
@@ ateista 14:15, 22.12.2023
A z czym kojarzy ci się trójgłowy bałwan albo wieczna dziewica matka boska ?
@14:29, 22.12.2023
Tylko i wyłącznie z Tobą i twoimi brakami pod czaszką.
ostrorzna14:31, 22.12.2023
Mam wrażenie, że to nie ma nic wspólnego z dawnymi czasami...teraz to bardziej zalatuje komercją i tzw. wiochą...bałbym się wpuścić za furtkę za co mówić do domu...
Okm21:06, 22.12.2023
Mam wrażenie że sama siebie nie lubisz nie zdajesz sobie sprawy o czym mówisz i co każda postać z tych przebierańców oznacza więc proszę cię nie wypowiadaj się na takie tematy bo jest to płytkie i nie obawiaj się ich wpuścić do domu oni nie gryzą jedynie zabawiają to jest właśnie magia świąt Wesołych Świąt życzę
Lusy19:17, 26.12.2023
Piękna kaszubska tradycja ,zawsze wpuszczam przypomina mi się moje dzieciństwo.Teraz mam wnuki i im pokazuje nasza piękną tradycję Gwiazdki.Niech chodzą jak najdłużej, pięknie grają składają życzenia a i dzieci mogą zobaczyć Gwiazdora.
KOSOWO DRAMAT09:28, 29.12.2023
Gwiazdka z Kosowa troszkę minęła się z celem. Jeszcze nigdy nie spotkałam się żeby Gwiadka zatrzymywała przejeżdżających samochodem i wyłudzała pieniądze. Bo inaczej tego nazwać nie można. Dla przykładu, rodzice jechali na Mszę na 22.00 i nie mogli przejechać bo trzech z nich postanowiło odłączyć się i stanęli przed ich samochodem żądając pieniądze za przejazd. Jakim prawem ? Ich droga ? Pijani nie odpuszczali , rodzice przestraszeni . O mało nie zarysowali samochodu , leżąc i opierając się berłami. Kto za nie by zapłacił ? Są święta, życzliwośc przede wszystkim a nie straszenie i wyłudzanie pieniędzy. Kolejne samochody też zatrzymywali. DRAMAT. 👎👎
2 2
Z tego co wiem Staniszewo dopiero w tym roku od bardzo dawna wystawiło gwiazdki więc to już nie utrzymywanie tradycji wesołych świąt