Zamknij

Kartuzy. Przejmująca dyskusja o zbrodni pomorskiej w powiecie kartuskim

10:34, 04.03.2024 Aktualizacja: 11:50, 04.03.2024
Skomentuj fot. nadesłane fot. nadesłane

W Muzeum Kaszubskim odbyła się promocja książki prof. Moniki Tomkiewicz pt. "Zbrodnia pomorska w powiecie kartuskim". Rozgorzała przejmująca dyskusja, a wydarzenie zwieńczył rewelacyjny koncert grupy Drëszë.

Publikacja Moniki Tomkiewicz, powstała w oparciu o kwerendę w krajowych i zagranicznych archiwach oraz w oparciu o liczne publikacje i artykuły z zakresu literatury przedmiotu. Została wydana przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

- Jest to swego rodzaju przewodnik po miejscach pamięci powiatu kartuskiego - podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.

Pozycja jest podzielona na pięć rozdziałów. Skupia się na eksterminacji przeprowadzonej przez Niemców na terenie powiatu kartuskiego (w jego granicach administracyjnych z okresu II RP) od września 1939 roku do pierwszych miesięcy roku 1940. I chociaż zagadnienie to nie jest nowym postulatem badawczym w polskiej historiografii to jednak termin „Zbrodnia pomorska 1939 roku” precyzuje wszystkie aspekty tego procederu.

[FOTORELACJA]28565[/FOTORELACJA]

Na stronach publikacji można znaleźć informację o niemieckich planach eksterminacyjnych na Pomorzu jesienią 1939 roku, zbrodniach dokonanych w powiecie kartuskim w okresie od 1939 do 1940 r. czy też odpowiedzialności karnej sprawców, której bardzo często uniknęli.

Zawarto w niej informacje o zbrodniach m.in. w okolicach wsi Hopy, w okolicach Somonina, w Kobysewie, Przodkowie, Baninie, Połęczynie, Leźnie, Kartuzach, Małkowie Lasach Kaliskich czy Sarnim Dworze.

Eksterminacja ludności objęła 400 miejscowości z 23 powiatów dawnego województwa pomorskiego. Liczbę ofiar szacuje się od 20 do 40 tysięcy. Udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska grupę 10 tys. ofiar.

Po prezentacji prof. Moniki Tomkiewicz głos zabrała Alicja Bieniek, córka zastrzelonego przez hitlerowców w lasach kaliskich Władysława Jakusza-Gostomskiego. Była to bardzo przejmująca relacja córki, która nigdy nie poznała ojca.

Promocję książki uświetnił występ zespołu Drëszë w składzie: Joanna Gostkowska, Hubert Połoniewicz, Jakub Klemensiewicz, Michał Mantaj. Niezwykła muzyka i pieśni o świętych wprowadziły zebranych w czas zadumy i refleksji nad przemijaniem.

Książkę "Zbrodnia pomorska w powiecie kartuskim" można nabyć w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

(mat. pras., oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Teraz kolej na opisTeraz kolej na opis

4 0

tego, co robili kacapscy sołdaci w 1945 roku w Gdańsku. Wiele kobiet i mężczyzn jeszcze żyje i pamięta te bestialstwa, nie mniejsze od bestialstw hitlerowców !!

11:08, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Teraz kolej na opis@Teraz kolej na opis

7 1

Zbrodni ludobójstwa -czystki etnicznej na Kaszubach dokonali Niemcy .To były dziesiątki tysięcy pomordowanych Polaków ówczesnej elity zaplanowana eksterminacja .

11:19, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Muzeum Kaszubskiedo Muzeum Kaszubskie

9 19

Trochę to niezrozumiałe, w dzisiejszych czasach ta placówka nie odpowiada na majle z merytorycznymi pytaniami , ani nie proponuje zdalnego udziału w wydarzeniach, czy to na żywo, czy w formie podcastu. Wszak takie coś idzie zrobić DARMO pierwszym lepszym smartfonem i kilkoma kliknięciami na którejś z popularnych platform. Byłoby to z pożytkiem dla zainteresowanych poszczególnymi tematami , i przyczyniłoby się do większej nośności tematów jak i samej placówki. Wystarczy chcieć .....

18:43, 04.03.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Muzeum Muzeum

10 0

Staramy się na wszystkie maile odpowiadać i udzielać wyczerpujących informacji. Być może wysyłają Państwo prośby na nieaktualne maile, bo jest to poprostu niemożliwe, abyśmy nie odpisali. Zaproszenia na wszystkie nasze wydarzenia znajdują się na stronie, fb, portalach i prasie.

19:00, 04.03.2024

Czasy wojenneCzasy wojenne

1 0

Morderstwa, wywózka do prac przymusowych czy obozów koncentracyjnych. Rodziny zostawione na pastwę losu.

19:34, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%