W minioną sobotę do Żukowa zjechali hafciarki i hafciarze z całego województwa pomorskiego. Odbył się tutaj trzeci Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego. Prezentowano przepiękne rękodzieła, w tym torebki haftowane "złotnicą".
W Centrum Kultury Spichlerz po raz trzeci spotkali się uczestnicy Pomorskiego Salonu Haftu Tradycyjnego. Podczas święta otwarto również wystawę pokonkursową
Aleksandra Rogalewska-Kania, dyrektorka OKiS w Żukowie, przywitała gości, którzy przybyli z różnych stron Pomorza. Spotkanie oficjalnie otworzyli Jana Wyrowiński, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Mariola Zmudzińska, burmistrz gminy Żukowo.
Było ono równiez okazją do wręczenia wyróżnień uczestniczkom warsztatów „Wyhaftuj sobie jeansową torebkę”. Pamiątkowe dyplomy oraz prace dla: Joanny Bastian-Kwidzińskiej, Zuzanny Bemowskiej, Wioletty Koss, Anny Kozakowskiej, Katarzyny Marczyńskiej, Agnieszki Mazurowskiej, Bogumiły Paterkiewicz, Katarzyny Plichty, Bernadety Reglińskiej, Marleny Tchórzewskiej, Moniki Wolf, Beaty Wydrowskiej, wręczyła prowadząca warsztaty Anna Prill.
[FOTORELACJA]29019[/FOTORELACJA]
W podziękowaniu za możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach dwie hafciarki: Bernadeta Reglińska i Anna Kozakowska wyhaftowały dodatkową torebkę dla Aleksandry Rogalewskiej-Kani. Replika wyjątkowej torebki, którą Anna Prill wykonała dla Księżnej Kate, trafiła również do Marioli Zmudzińskiej. Torebka ta ma znaleźć się na ekspozycji haftu w Centrum Kultury Spichlerz.
Organizatorzy zaprosili także Agatę Muchę, koordynatorkę regionalną Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w woj. małopolskim, łódzkim i śląskim. Opowiedziała o „Barwnych haftach, misternych koronkach, kolorowych pasiakach – o bogactwie i różnorodności niematerialnego dziedzictwa kulturowego". Warto dodać, że haft kaszubski w ubiegłym roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa.
Drugą prelegentką była Margaretta Mielewczyk – specjalistka ds. kultury w Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie. Opowiedziała zebranym o „Tradycji i nowoczesności, czyli o roli nowych technologii w promowaniu dziedzictwa kulturowego”. Podczas swojego wystąpienia mówiła o projektach realizowanych przez OKiS w Żukowie, o promowaniu tradycji w nowy i często nieoczekiwany sposób – poprzez zabawę.
Po zakończeniu prelekcji zebrani udali się do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie gdzie, otwarto wystawę XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego z Lini. Po obejrzeniu prac czekał poczęstunek przy muzyce na żywo w wykonaniu Marty Okrój-Dudzińskiej. Poczęstunek przygotowały HopoBabki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz