Kiełpińska filia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach zorganizowała projekt "Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubski". Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat z sołectwa Kiełpino.
Założeniem projektu było połączenie edukacji zdrowotnej z warsztatami artystycznymi oraz rozwijaniem kaszubskich tradycji rękodzielniczych. Inicjatywa miała na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat zdrowego stylu życia, odżywiania, dietetyki oraz sportu, a także rozbudzenie w nich pasji do tradycyjnych kaszubskich haftów.
W projekcie dużą wagę przywiązano do integracji lokalnej społeczności oraz promowania wartościowego spędzania czasu w otoczeniu sztuki i wiedzy.
Potrzeba realizacji projektu wynikała z obserwacji współczesnego stylu życia dzieci i młodzieży – coraz częściej młodzi ludzie spędzają czas w wirtualnym świecie, przyjmując przy tym niezdrowe nawyki żywieniowe i ograniczając kontakt bezpośredni z rówieśnikami.
Projekt, obejmujący siedem spotkań tematycznych, miał na celu zmianę tych nawyków, a także edukację przez zabawę i kontakt z tradycją. Każde z siedmiu spotkań było poświęcone jednemu wybranemu kolorowi haftu kaszubskiego oraz jego symbolice.
Kolor chabrowy oznaczający jeziora - cykl rozpoczął się od spotkania z rybakiem Włodzimierzem Adamem Wójtowiczem, który omówił wartość odżywczą ryb z kaszubskich jezior. Uczestnicy mieli okazję spróbować wędzonej sielawy. Justyna Pająk-Gąska przedstawiła haft pucki, a w części plastycznej uczestnicy wykonali prace przedstawiające ryby słodkowodne.
Kolor niebieski oznaczający niebo - gościem był Arkadiusz Makurat, strongman i trener, który opowiadał o znaczeniu nawodnienia oraz zdrowego stylu życia. Dzieci, inspirując się haftem żukowskim, tworzyły ilustracje kropli wody pastelami.
Kolor granatowy oznaczający morze - na trzecim spotkaniu dietetyczka Paulina Wieczorek omawiała wartości odżywcze owoców morza. Uczestnicy poznali haft słupski, tworząc prace akwarelowe.
Kolor żółty oznaczający zboże - piekarz Krzysztof Klawikowski opowiedział o pieczywie ciemnym i jasnym. W części artystycznej uczestnicy wykonali miniatury przestrzenne, wkomponowując zboża i motywy haftu borowieckiego.
Kolor zielony oznaczający lasy - leśnik Andrzej Pyszka przybliżył uczestnikom dary lasu, takie jak grzyby i jadalne rośliny. Warsztaty plastyczne obejmowały tworzenie stroików leśnych inspirowanych haftem wdzydzkim.
Kolor czerwony oznaczający krew - plantatorka truskawek Anna Klein opowiadała o odmianach tych owoców, po czym dzieci malowały kaszubskie truskawki na szkle, wplatając w prace elementy haftu chojnickiego.
Kolor czarny oznaczający ziemię - cykl zamknął wykład mistrza kucharskiego Kazimierza Żołnowskiego na temat ziemniaków uprawianych w Polsce i na , kasz i ryżu. Podczas zajęć artystycznych dzieci dekorowały torby wzorami haftu szkoły wejherowskiej.
Projekt zakończył się wernisażem prac powstałych podczas warsztatów. Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach.
Romek16:09, 02.11.2024
2 0
Piękna inicjatywa ! 16:09, 02.11.2024