Zamknij

Kartuzy. Upamiętniono Friedricha Lorentza, wybitnego badacza kaszubszczyzny

10:41, 20.12.2024 Aktualizacja: 12:02, 20.12.2024
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

Na budynku Kaszubskiego Dworu przy ul. Gdańskiej w Kartuzach zawisła tablica upamiętniająca Friedricha Lorentza - wybitnego badacza kaszubszczyzny. Wczoraj uroczyście ją odsłonięto, a zebrani goście mogli usłyszeć wykład dotyczący tej znamienitej postaci.

Friedrich Lorentz, niemiecki slawista i historyk, urodził się w 1870 r., pochodził z Güstrow w Meklemburgii. Był wybitnym badaczem kaszubszczyzny, który wraz z Izydorem Gulgowskim założył w 1907 r. w Kartuzach, Kaszubskie Towarzystwo Ludoznawcze.

Działało ono właśnie w dzisiejszym budynku Kaszubskiego Dworu, który na początku wieku był hotelem. 

- Było to pierwsze stowarzyszenie poświęcone kaszubszczyźnie, które prowadziło badania nad ludowością, pierwsze stowarzyszenie, które dbało o sprawy kaszubskie. To w tym budynku spotykali się działacze kaszubscy, którzy byli różnego pochodzenia. Byli to Kaszubi, Polacy, Niemcy. Do Towarzystwa Ludoznawczego należał m.in. Aleksander Majkowski, ale też księża, czy doktor Leon Bruski. Przeprowadzili bardzo dużo badań, powstało bardzo dużo literatury dotyczącej Kaszub - mówiła Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. 

Friedrich Lorentz mieszkał w Kartuzach od 1904 roku. Później mieszkał też m.in. w Sopocie, a wcześniej w Wejherowie.

[FOTORELACJA]29387[/FOTORELACJA]

- Towarzystwo Ludoznawcze miało na uwadze nie tylko rolę, którą pełnią Kaszubi, ale też to, że mają swój własny odrębny język. To Lorentzowi zawdzięczamy to, że mamy dużo odmian języka kaszubskiego. Określił, że mamy ich aż 70. Poza tym badał też języki, które są wymarłe. Zachował w publikacjach naukowych mowę Słowińców i Kabatków. Lorentz zajmował się też gramatyką kaszubską. Jego prace do dziś są wznawiane, są nadal poczytne i wzbudzają duże zainteresowanie. Sięgają po nie Kaszubi, ale też osoby zainteresowane naszą kulturą, która jest tak różna i inna - powiedziała Barbara Kąkol. 

Tablicę ufundował Andrzej Kossak-Główczewski, prezes Fundacji Kaszubskiej Bazar. Wykonał ją prof. Jan Szczypka. 

Uczestnicy zebrani na uroczystości mogli usłyszeć też wykład prof. Mirosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk na temat Friedricha Lorentza i Kaszubskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AntkiAntki

0 1

Bez stolicy 16:40, 20.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%