Zamknij

Wielki finał Pomorskiej Akademii Kompetencji Obywatelskich

10:32, 19.12.2018 Instytut debaty oublicznej Aktualizacja: 11:07, 19.12.2018
Skomentuj fot.nadesłane fot.nadesłane

Na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się uroczysta gala finałowa projektu „Pomorska Akademia Kompetencji Obywatelskich”,  półrocznego cyklu szkoleniowego, w którym uczestniczyli uczniowie szkół średnich z 12 miejscowości województwa pomorskiego: Rumi, Redy, Wejherowa, Kartuz, Pucka, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Malborka, Gniewu, Sztumu.

Projekt stanowił odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie kształtowania społecznych kompetencji i postaw, które są niezbędne zarówno w przypadku chęci aktywnego włączenia się w politykę, jak i rozwoju zawodowego młodych obywateli. Akademia dostrzegła również problem katastrofalnych wyników tegorocznych matur.

- Średni wynik egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie wyniósł 28%, a w przypadku niektórych zadań, ilość prawidłowych odpowiedzi nie przekraczała kilkunastu procent. - wskazuje Andrzej Skiba, koordynator projektu

- To pokazuje, że stoimy przed poważnym problemem społecznym. Jeśli nie chcemy, żeby za kilkanaście lat rządzili nami ludzie niekompetentni, to już dziś musimy podjąć natychmiastowe kroki, by uzdrowić sytuację.

W trakcie kilkumiesięcznego projektu uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć: wykładach prowadzonych przez nauczycieli akademickich, szkoleniach z trenerami biznesu, spotkaniach tutoringowych, debatach obywatelskich. Uczestnicy rozwijali swoje kompetencje miękkie, jak i nabywali wiedzę z zakresu funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

- Przygotowując program Akademii postanowiliśmy ograniczyć omawianie naukowych teorii do minimum, a zamiast tego postawić na praktyczne zagadnienia, które są niezbędne do włączenia się w politykę, choćby lokalną - mówi Tomasz Solarski, kierownik zespołu szkoleniowego

- Wstępne wyniki przeprowadzonej ewaluacji  pokazują, że nasze zajęcia nie tylko zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników, ale również przełożyły się u nich na wzrost poziomu wiedzy i umiejętności.

Podczas gali, która stanowiła zwieńczenie projektu, odbyła się pokazowa debata obywatelska pt. „W odzyskaniu polskiej niepodległości dyplomacja była ważniejsza od czynu zbrojnego”, którą moderował Jakub Winiecki, Mistrz Polski Debat Oksfordzkich z 2016 roku. Po jej zakończeniu publiczność za pomocą zielonych i czerwonych kartek mogła zagłosować na stronę, która bardziej ją przekonała. Pomimo, że dyskusja była bardzo wyrównana to ostatecznie audytorium uznało wyższość dyplomacji nad czynem zbrojnym. Podczas gali, obecnym na wydarzeniu uczestnikom, uroczyście wręczono certyfikaty ukończenia programu.

Projekt został zrealizowany przez Instytut Debaty Publicznej ze środków FIO Narodowego Instytutu Wolności.

(Instytut debaty oublicznej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%