Zamknij

Uczniowie z Somonina poznawali kosmos w mobilnym planetarium

11:54, 04.09.2019 mat.pras./oprac. M.Dz. Aktualizacja: 12:25, 04.09.2019
Skomentuj fot. archiwum/Robert Kowalewski/Centrum Nauki Kopernik fot. archiwum/Robert Kowalewski/Centrum Nauki Kopernik

Nowy rok szkolny dla uczniów z Somonina rozpoczął się od przygody z... kosmosem. Do Szkoły Podstawowej zawitał tzw. Planetobus - dzieci mogły zobaczyć w biały dzień niebo pełne gwiazd, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Przez dwa dni niebo dla uczniów z Somonina było na wyciągnięcie ręki - mogły zobaczyć gwiazdy, poznać najciekawsze konstelacje, dowiedzieć się więcej o planetach i ich układzie, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszystko za sprawą Planetobusa – mobilnego planetarium, które jeździ po całej Polsce, pokazując dzieciom najlepszą stronę nauki. Na taki pomysł rozpoczęcia nowego roku szkolnego wpadł Piotr Müller – poseł z Pomorza, minister w Kancelarii Premiera.

- Jeszcze jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego wspierałem projekt Planetobusa, czyli dużego namiotu z sufitem w kształcie kopuły, który dociera do miejscowości w całej Polsce. Dzieci oraz młodzież dzięki multimedialnym pokazom astronomicznym w ciekawy sposób uczą się nauki – wyjaśnił poseł Piotr Müller, który był inicjatorem wizyty Planetobusa w powiecie kartuskim.

fot. nadesłane

Planetobus to namiot, w którym mieści się ponad 30 osób. Wewnątrz widzowie oglądają pokazy, które na bieżąco objaśniają animatorzy z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Mobilne planetarium dociera do najdalszych zakątków kraju. Dzięki temu każde dziecko bez względu na miejsce zamieszkania ma szansę uczestniczyć w zajęciach w nowoczesnym i multimedialnym centrum nauki.

Powiat kartuski jest już kolejnym miejscem, w którym dzięki animatorom z Centrum Nauki Kopernik mieszkańcy regionu mogą przekonać się, że nauka nie musi być nudna. Wcześniej również z inicjatywy posła Piotra Müllera taką możliwość mieli uczniowie ze Słupska, Bytowa, Lęborka oraz Szarloty k. Kościerzyny. To właśnie te miejscowości odwiedził Planetobus oraz mobilne laboratorium - Naukobus.

Zarówno Naukobus jak i Planetobus mają charakter popularyzatorski i udowadniają, że nauka nie jest przeznaczona wyłącznie dla naukowców. To właśnie takie inicjatywy rozbudzają w dzieciach pasję do odkrywania świata, angażują ich zmysły oraz inspirują do samodzielnego zdobywania wiedzy. 

Jak zaprosić Naukobusa albo Planetobusa do swojej szkoły?

Pisząc na adres: [email protected]. Program organizowany przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany jest do szkół podstawowych i gimnazjów, z miejscowości zamieszkałych maksymalnie przez 130 tys. osób. Więcej informacji na stronie CNK: http://www.kopernik.org.pl/dla-nauczycieli/naukobus/

(mat.pras./oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%