Zamknij

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu

13:11, 19.11.2019 | nadesłane/oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.SP Tuchom

Absolwenci, członkowie społeczności szkolnej, a także przedstawiciele władz samorządowych wzięli udział w Jubileuszu 60-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu.  - Dla tak małej społeczności szkolnej, to ogromne przedsięwzięcie, które udało się dzięki zaangażowaniu wielu osób - podkreśla Elżbieta Pryczkowska, dyrektorka szkoły. 

- Jestem dyrektorem szkoły w Tuchomiu od zaledwie trzech miesięcy i to, co w tym czasie się wydarzyło to zaledwie niewielki ułamek 60 - letniej historii tej szkoły - mówiła Elżbieta Pryczkowska. - Moi poprzednicy tworzyli jej tożsamość i historię bardzo ważną dla społeczności Tuchomia. Jak mawiał wybitny Kaszuba, profesor Gerard Labuda "Historia jest powietrzem, którym oddycha teraźniejszość". Z naszej szkoły wyszły już pokolenia absolwentów, ale naszym obowiązkiem jest na tym dorobku budować przyszłość, wyciągając wnioski i stawiając zdecydowane kroki w jutrzejszy dzień. Tą przyszłością dla nas jest wizja nowej szkoły, która będzie spełnieniem marzeń wielu pokoleń mieszkańców Tuchomia. A bogactwem są ludzie, którzy tę społeczność tworzą, często absolwenci tej szkoły.

Na uroczystość zaproszono trzydziestu najstarszych żyjących absolwentów szkoły, którzy na samym początku otrzymali dyplomy absolwenta, różę i biret. U wielu z byłych uczniów pojawiły się w oczach łzy wzruszenia i uśmiech na twarzy.

fot.SP Tuchom

- Za naszich młodëch lat taczégò czegòs më nie przeżëlë. To je dlô nas wiôldżé zaskòczenié i wzrëszenié - powiedziała Wanda Ślugajska z domu Block, absolwentka, a także osoba, która przygotowała jubileuszowy tort. - Jesmë dumny, że më dożëlë taczégò wëróżnieniô.

Burmistrz gminy Żukowo, Wojciech Kankowski wraz z radnymi przekazał czek na zakup komputerów do szkoły. Przekazał też informacje o zbliżającej się wielkimi krokami budowie nowej szkoły.

Na uroczystości obecna była również Halina Knapińska, wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, która doceniła poziom przygotowania uroczystości. Uczniowie wykazali się bowiem talentem wokalnym, grą aktorską, a także znajomością języka kaszubskiego, którego z efektami się uczą.

Stworzono również specjalny kącik poświęcony twórcom szkoły z 1959 roku małżeństwu Irenie i Edwardowi Suchorzom, którzy poświęcili całe swoje zawodowe życie na edukację tuchomskiej dziatwy. Byli bardzo ciepło wspominani przez obecnych absolwentów i byłą panią dyrektor Alicję Haase. Zebrani goście z zaciekawieniem przeglądali wystawę starych fotografii, kronik szkolnych, dzienników i historycznych tablic.

W sposób szczególny podziękowano Wiolettcie Gan, przewodniczącej Rady Rodziców oraz państwu Barbarze i Piotrowi Pospiesznym, którzy użyczyli miejsce dla tej uroczystości, a także wszystkim sponsorom. Z okazji jubileuszu wyróżnieni zostali wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły.

fot.SP Tuchom

(nadesłane/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone