Zamknij

W poniedziałek ruszają matury. Jak będą przebiegać w czasie epidemii?

11:18, 05.06.2020 | M.Dz.
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczyna się maturalny maraton. Maturzyści czekając na wejście do szkoły muszą mieć zasłonięte usta i nosy, być oddaleni od siebie o co najmniej 1,5 m, sala musi być wywietrzona, a stoły zdezynfekowane. 

W najbliższy poniedziałek po raz pierwszy do egzaminu maturalnego przystąpi 799 uczniów z powiatu kartuskiego, po raz kolejny maturę chce zdawać 117 osób. Łącznie pisać ją będzie 916 zdających. Tegoroczne egzaminy ze względu na stan epidemii będą zupełnie inne niż dotychczas. Szkoły w powiecie kartuskim opublikowały szczegółowe wytyczne dotyczące ich przeprowadzania.

Co z maseczkami?

Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Na maturze nie mogą pojawić się ci, którzy przebywają w kwarantannie czy izolacji. Na teren szkoły nie można wnosić zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. 

Maturzyści czekając na egzamin przed szkołą muszą zachować odstęp co najmniej 1,5 metra, a także mieć zakryte usta i nos. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem - osłony obowiązują na całym terenie placówki, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych. Gdy zdający zajmą miejsca, mogą odsłonić twarze. Jednak w kilku przypadkach muszą ponownie je zasłonić. 

 Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane  przez niego pytanie, wychodzi do toalety, kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ZSO w Kartuzach.

Jeśli zdający lub nauczyciele chcą, to mogą przez czas trwania egzaminu mieć zakryte usta i nos. Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę. 

Dezynfekcja stolików, wietrzenie sal

Na egzaminie każdy zdający korzystać musi z własnych przyborów piśmienniczych: linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających. Szkoła nie zapewnia też wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Nie można wnosić telefonów, maskotek, książek.

Szkoły podczas przerw pomiędzy poszczególnymi sesjami egzaminów muszą przeprowadzić dezynfekcję sal egzaminacyjnych oraz, jeśli to konieczne, znajdujących się w nich sprzętów. Sale egzaminacyjne muszą być wietrzone przed wpuszczeniem do nich zdających, a także mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu oraz po nim.

Bez matur ustnych

Egzaminy pisemne potrwają od 8 do 29 czerwca. Maturzyści najpierw zmierzą się z językiem polskim, 9 czerwca z matematyką, a 10 czerwca z językiem angielskim. Egzaminy zakończą się testami z języków mniejszości narodowych, w tym z języka kaszubskiego. 

W tym roku, ze względu na stan epidemii, nie przeprowadza się egzaminu maturalnego w części ustnej. Jest jednak kilka wyjątków. Do ustnych egzaminów przystąpią m.in. absolwenci, którzy w toku rekrutacji na uczelnię zagraniczną są zobowiązani przedstawić wynik części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego.

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

ełoeło

5 10

jakiej epidemii???? nie róbcie z ludzi idiotów, nie ma i nie było żadnej epidemii, to wszystko jedno wielkie globalne oszustwo, jest tylko wirus o nie dużym stopniu zagrożenia!!! 12:15, 05.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zenzen

3 1

A po za tym na Srebrzysku wszyscy zdrowi? 17:41, 06.06.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


A autobusyA autobusy

3 0

nadal nie jeżdżą, już widzę te tłumy na jedynym porannym autobusie linii 4 12:31, 05.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zxczxc

0 0

Powodzenia! 19:42, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BinLadenBinLaden

0 0

dalej cyrku ciąg dalszy?
oby młodzież nie zakładała tych kagańców.
jak założą to dadzą mocny sygnał, że są marionetkami.
elo.rpk. 20:12, 07.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jaka epidemiaJaka epidemia

0 0

Jakiej epidemii😁😁😁😁😁😁. Czy ludzie w końcu zmądrzeją. Czy te media w końcu przestaną pisać takie bzdury. 20:43, 11.06.2020


REKLAMA