Zamknij

Uczniowie z Banina podczas warsztatów naukowych rozwijali swoje zainteresowania

08:44, 20.09.2021 | SP Banino/oprac.W.D.
Skomentuj fot.SP Banino
REKLAMA

Na Uniwersytecie Gdańskim w dniach odbyły się III Pomorskie Warsztaty Naukowe "Zdolni z Pomorza", w których uczestniczyło blisko 300 uczniów ze szkół woj. pomorskiego, w tym z Somonina, Sierakowic i Banina.

Cały tydzień wypełniony był zajęciami, dzięki którym uczestnicy warsztatów rozwijali swoje zainteresowania i zdolności.

Uczniowie szkół średnich skorzystali z następujących ścieżek naukowych: matematyczno-fizycznej (9 grup), biologiczno-chemicznej (6 grup), matematyczno-informatycznej (2 grupy), humanistycznej (2 grupy) i biologiczno-chemiczno-fizycznej (1 grupa).

Dla uczniów szkół podstawowych dostępna była ścieżka pn. "Szerokie horyzonty”. Umożliwiła ona zgłębienie wszechstronnej wiedzy z różnych przedmiotów, by najmłodsi uczestnicy warsztatów mogli się zorientować, co najbardziej ich interesuje i podjąć w nieodległej przyszłości decyzję, w czym się specjalizować.

W czasie, gdy uczniowie brali udział w wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych, nauczyciele uczestniczyli w kursach doskonalących. W tym roku pedagodzy dowiedzieli się, jak zadbać o samopoczucie w swoim środowisku pracy oraz wzbogacili wiedzę w zakresie neurorozwoju uczniów, higieny układu nerwowego i systemów pamięciowych.

[FOTORELACJA]27295[/FOTORELACJA]

Plan pobytu przewidywał także zajęcia integrujące młodzież i rozwijające niezwykle ważne we współczesnym świecie kompetencje społeczne. Zrealizowano także wizytę w muzeum Hewelianum oraz w teatrze ("Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Muzycznym w Gdyni-dla licealistów) i w kinie („Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni ” dla uczniów szkół podstawowych).

Jedenastu uczniów klas 7-8 ze Szkoły Podstawowej w Baninie dzielnie znosiło ogrom wiedzy, który na nich spłynął. Nie poddawali się żadnego dnia. Dodatkowo, w późnych godzinach wieczornych uzupełniali bieżące lekcje szkolne. Nocleg w akademiku i pobyt w campusie Uniwersytetu Gdańskiego dodały splendoru warsztatom.

Jagoda, Kinga, Karolina, Łucja, Michalina, Piotr, Michał, Arek, Błażej, Tymon i Dominik oprócz wiedzy zdobyli szczyt góry Głowica oraz wiele umiejętności: ścielenie łóżka i powlekanie pościeli, punktualność, organizacja swojego czasu, podejmowanie decyzji czy i co kupić w sklepie, prawidłowe wiązanie butów, odpowiednie ubranie się z zależności od pogody, zasady higieny osobistej, kultura dyskusji, kulturalne zachowanie podczas wspólnych posiłków, rozpakowanie się i spakowanie - w krótkim czasie.

Podczas tygodnia zajęć nasi uczniowie wykonali wiele doświadczeń chemicznych, zapanowali nad prądem, dyskutowali nad protezami bionicznymi oraz rolą i podstępnością reklamy.

Dowiedzieli się co powoduje alergię, wydrukowali przedmioty w drukarce 3D. Poznali, jak jadano w barokowej Polsce. Zwiedzili Wydział Biologii UG-co zajęło dwa dni. Dogłębnie poznali wystawy edukacyjne w Hewelianum, weszli na Górę Gradową, zrobili zdjęcia żurawiom-dźwigom w Stoczni Gdańskiej, sprawdzili, jak działają na dłonie świeże orzechy włoskie.

Tydzień bardzo pracowity minął szybko, każdy chciał, aby trwał nadal. Jest możliwość. Organizatorzy zapraszają młodych, zdolnych uczniów klas 7 i 8 już ponownie za rok.

(SP Banino/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

SuperSuper

1 0

Super. Gratulacje. 18:46, 20.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%