Zamknij

Nauczyciele mogą składać wnioski o nowe świadczenie emerytalne. Komu przysługuje?

14:21, 12.08.2024 Aktualizacja: 14:34, 12.08.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum

Dzięki nowelizacji Karty Nauczyciela pedagodzy po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w ustawie emerytalnej. Osoby, które będą uprawnione do świadczenia mogą złożyć wniosek już sierpniu.

Osoby, uprawnione do świadczenia od 1 września 2024 r., czyli nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., będą mogli złożyć wniosek najwcześniej od 1 sierpnia, czyli miesiąc przed wejściem w życie nowych przepisów.

Jak informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS, z prawa do nowej emerytury nauczycielskiej będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy spełnią łącznie następujące warunki:

  • rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy, albo dojdzie do rozwiązania stosunku pracy lub jego wygaśnięcia np. z powodu całkowitej likwidacji szkoły czy też z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym,
  • rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego,
  • mają okres składkowy, który wynosi co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
  • nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela,
  • wysokość tej emerytury nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury.

Na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść, począwszy od:

  • 1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
  • 1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
  • 1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
  • Oznacza to, że z nowej emerytury nauczycielskiej będą mogli skorzystać począwszy od:
  • 1 września 2024 r. – nauczyciele, którzy przed tym dniem ukończyli co najmniej58 lat
  • 1 września 2025 r. – nauczyciele, którzy przed tym dniem ukończyli co najmniej56 lat,
  • 1 września 2026 r. – nauczyciele, którzy w tym dniu będę mieli ukończone 57 lat oraz wszyscy młodsi nauczyciele (w tym zakresie ustawa nie przewiduje ograniczenia).

ZUS podkreśla , że istotne jest, aby nauczyciele ci spełniali warunki wymagane do przyznania takiej emerytury. Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn. Wniosek o nową emeryturę nauczycielską należy złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do nowej emerytury nauczycielskiej nie ustaje w związku z osiągnięciem tego powszechnego wieku.

ZUS obliczy nową emeryturę nauczycielską dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego.

Nauczyciele, którzy mają już ustalony kapitał początkowy muszą złożyć w ZUS:

wniosek o emeryturę,

  • informację o okresach składkowych i nieskładkowych ERP-6,
  • dokumenty, które potwierdzają wykonywanie pracy nauczycielskiej, 
  • dokument, który potwierdza rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub rozwiązanie stosunku pracy, albo jego wygaśnięcie w szczególnych okolicznościach, chyba, że pracodawca złożył już do ZUS dokument ZUS ZWUA, w którym potwierdził te okoliczności.

Ci, którzy nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego muszą złożyć dodatkowo dokumenty, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed 1 stycznia 1999 r. (np. świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy dotyczące zatrudnienia) oraz dokumenty, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia za lata kalendarzowe przypadające przed 1999 rokiem (np. zaświadczenia na druku ERP-7, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające odpowiednie wpisy dotyczące wysokości wynagrodzenia).

(ZUS/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PO kradniePO kradnie

7 6

Konfederacja składa zawiadomienie do CBA , kolejna ustawa i kolejne złodziejskie POczynania PO, tym razem, chodzi o kredyt na start, czyli zarabiają banki i deweloperzy , a co za tym idzie wzrost cen mieszkań. ZŁODZIEJE Z PO!!!!!!

14:50, 12.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pisiorek Pisiorek

5 11

***** 🌈 faszystów ! Pod mur z nimi !

15:05, 12.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

doh jodoh jo

2 0

szkolnych jest za duzo i chca ich sie POzbyc Broniarz zostanie !!!!! dobrze im tak byli za PO teraz ich wykiwaja

09:40, 15.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%