Kultura

Zamknij

Żukowo symboliczną Jerozolimą. Poruszające Misterium Męki Pańskiej

Magda Dzienisz 20:29, 29.03.2026 Aktualizacja: 20:53, 29.03.2026
2 Żukowo symboliczną Jerozolimą. Poruszające Misterium Męki Pańskiej fot. Magda Dzienisz

W niedzielę 29 marca dziedziniec przy kościele pw. WNMP znów zamienił się w symboliczną Jerozolimę. Tradycyjnie przedstawiono tu Misterium Męki Pańskiej, a w role biblijnych postaci wcielili się sami mieszkańcy. 

Żukowskie Misterium Męki Pańskiej to plenerowe widowisko pasyjne, przedstawiające ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa - od wjazdu do Jerozolimy aż po ukrzyżowanie. Misterium w Żukowie ma już ponad dekadę tradycji - wydarzenie organizowane jest od 2014 roku.

Z biegiem lat rozwinęło się w jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w regionie, angażujące nie tylko aktorów-amatorów, ale także licznych wolontariuszy. W role biblijnych postaci wcielają się mieszkańcy gminy, a widowisko jest starannie wyreżyserowane, starannie przygotowana jest muzyka oraz gra aktorska. 

Tak było również i dzisiaj. Proboszcz parafii pw. WNMP w Żukowie, witając licznie zebranych na Placu Mariackim mieszkańców, podkreślał, że wszyscy są aktorami - zarówno odtwórcy biblijnych ról, jak i widzowie. Misterium obserwował m.in. arcybiskup metropolita gdański ks. Tadeusz Wojda. 

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"30678"}

- Po raz kolejny gromadzimy się na Placu Mariackim, żeby doświadczyć i zobaczyć, to, co mogliśmy usłyszeć dziś w kościele - opis męki Jezusa Chrystusa według św. Mateusza - mówił ks. Robert Jahns. - Misterium jest misternie przygotowane przez mieszkańców, aktorów amatorów, choć poziom ich gry jest naprawdę wysoki. Niech udział w nim i towarzyszenie Jezusowi w jego drodze krzyżowej będzie zaczątkiem tego, co będziemy przeżywać w liturgii Wielkiego Tygodnia. 

(Magda Dzienisz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

Obserwator Gość Obserwator Gość

1 1

Piękne i wzruszające wydarzenie . Tłumy tłumy ludzi mówią same za siebie. Piękny przykład że wiara ciągle żywa

21:46, 29.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kartuzjanka 679Kartuzjanka 679

2 1

Wzruszająca i poruszająca inscenizacja . Dotykająca serca . Dziękuję że , wciąż są katolicy i wiara rośnie w siłę

21:48, 29.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%