Zamknij

Możesz studiować etnofilologię kaszubską na UG. Trwa nabór

13:41, 15.07.2021 | mat.pras./oprac.W.D.
Skomentuj fot.archiwum/W.Drewka
REKLAMA

Do 23 lipca trwa rejestracja kandydatów na etnofilologię kaszubską na Uniwersytecie Gdańskim. To kierunek licencjacki (6 semestrów), stacjonarny, więc nauka odbywa się od poniedziałku do piątku i jest bezpłatna.

W programie 3-letnich studiów są przedmioty językoznawcze (nauka języka kaszubskiego nawet od podstaw, historia języka i wiedza o współczesnej kaszubszczyźnie i polszczyźnie na tle porównawczym innych języków słowiańskich), literaturoznawcze (literatura pomorska, historia literatury polskiej i kaszubskiej, poetyka, czytanie tekstów folkloru) i innych dyscyplin humanistycznych, np. historia Kaszubów na tle historii Pomorza i Polski czy kultura Kaszubów.

Studenci mają możliwość wyboru dwóch specjalności: nauczycielskiej (nauczyciel języka kaszubskiego i polskiego oraz "język kaszubski w praktyce kulturowej".

Wśród absolwentów kaszubistyki są przede wszystkim nauczyciele, ale też etnografka, archeolog, tłumacze, dziennikarze i przedstawiciele różnych obszarów sztuki: śpiewu i tańca, haftu, malarstwa.

W ramach studiów zapewnione są m.in. praktyki, intensywny wyjazdowy kurs językowy, kontakty z liderami ruchów regionalnych, siecią instytucji i organizacji w regionie, np. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Muzeum Piśmiennictwo i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Absolwenci tego kierunku przyczyniają się do rozwoju edukacji kaszubskiej, która jest fundamentalnym warunkiem ochrony i rozwoju języka kaszubskiego, dlatego studia są dotowane przez MSWiA.

Etnofilologia kaszubska może być także pomysłem na łączenie umiejętności z innych obszarów zawodowych jako drugi kierunek studiów albo uzupełnienie wiedzy i kwalifikacji już zdobytych w innym obszarze. Nie ma granicy wieku dla studiujących!

Po ukończeniu studiów licencjackich absolwent będzie mógł kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia (magisterskich), m.in. na kierunkach filologicznych lub na kulturoznawstwie, pedagogice, socjologii, politologii, historii, socjologii, dziennikarstwie, etnologii, filozofii.

Po ukończeniu studiów można szukać zatrudnienia jako nauczyciel, dziennikarz w mediach lokalnych, działacz kultury (pracownik domu kultury, animator życia społecznego, specjalista w urzędach administracji publicznej), edytor, korektor w redakcjach prasowych i w wydawnictwach i we wszystkich innych zawodach, gdzie wymaga się znajomości języka kaszubskiego oraz rozbudowanych kompetencji społecznych.

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%