Zamknij

NIK pozytywnie ocenia Zarząd Woj. Pomorskiego. Chodzi o środki unijne

20:35, 28.09.2021 | UMWP/oprac.W.D.
Skomentuj Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. fot.W.D.
REKLAMA

Gdańska delegatura Najwyższej Izby Kontroli przedstawiła raport dotyczący przygotowań woj. pomorskiego do wdrażania unijnej perspektywy na lata 2021-2027. Nie stwierdzono w tym zakresie żadnych nieprawidłowości. Opracowany został projekt nowego programu Fundusze Europejskie dla Pomorza oraz harmonogram dalszych działań.

Kontrole NIK w zakresie przygotowania do wdrażania środków unijnych przeprowadzane są we wszystkich urzędach marszałkowskich i ministerstwach. Kontrola w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego była prowadzona od 1 stycznia 2019 r. do 14 września 2021 r. 

Jak informuje rzecznik prasowy urzędu, NIK pozytywnie ocenił działania Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące zarówno przygotowania projektu programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP), jak i przygotowania do jego wdrażania.

Bardzo nas to cieszy. Projekt programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 to kluczowy dokument, który decyduje o tym, w jaki sposób zainwestujemy środki unijne w ramach Polityki Spójności - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Wsparcie unijne w nowej perspektywie skupi się przede wszystkim na gospodarce, cyfryzacji, energetyce, środowisku, transporcie oraz edukacji. Dotyczyć będzie też m.in. rynku pracy.

[ZT]35970[/ZT]

W wystąpieniu pokontrolnym wskazano, że projekt programu FEP sporządzono zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów prawa. Przede wszystkim, określone zostały konkretne zadania stojące przed Zarządem Województwa, powołano zespół wspierający prace nad opracowaniem zapisów programu, skierowano go do konsultacji społecznych oraz opracowano harmonogram dalszych działań. Przyjęcie dokumentu i jego formalne przekazanie do negocjacji z Komisją Europejską planowane jest na koniec 2021 r.

Jednocześnie kontrolerzy zaznaczyli, że wiele rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią rozpoczęcie wdrażania FEP w województwie pomorskim znajduje się dopiero w początkowej fazie.

Na poziomie unijnym odpowiednie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE uchwalone zostały 24 czerwca 2021 r. Niestety, na poziomie krajowym sytuacja wygląda inaczej.

- Zasadniczym problemem mającym wpływ na harmonogram realizowanych przez nas zadań jest brak odpowiednich regulacji na poziomie krajowym - wyjaśnia marszałek Mieczysław Struk. - Ustawa wdrożeniowa nie została dotychczas uchwalona, nie funkcjonuje nawet w formie oficjalnego projektu. Nie zostały wydane żadne wytyczne ministra funduszy i polityki regionalnej. Przedłużają się także prace nad umową partnerstwa oraz kontraktem programowym. 

(UMWP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

No i co pisowcyNo i co pisowcy

8 5

A tak kopnięcie w pomorze wstyd 21:59, 28.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

No i co nieudacznicyNo i co nieudacznicy

5 8

Podobno NIK też bardzo pozytywnie ocenia postęp w realizacji II-części obwodnicy Kartuz i bardzo wysoką ocenia kolejny listy i serii zdjęć zapowiadające że lada moment ma się coś dziać w tej sprawie. przykre jest tylko to ze na tym etapie działań lada moment to prawie 7 lat 07:22, 29.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PisiorekPisiorek

9 11

Banaś i jego ferajna trzymają teraz z czerwonymi. Swój swojemu krzywdy nie zrobi . 08:00, 29.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to przykreto przykre

9 9

Na kartuski i wybrzeżowych przykładach wyraźnie widać że opinie RIO i NIK-u świetnie wpasowały się w patologię gospodarczą samorządów. 08:47, 29.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bandyterkabandyterka

6 9

O jak się PiS PO i lewica bawi u Mazurka, gdyby nie Banaś, to ludzie bo o niczym nie wiedzieli co te machloje z POPiSu i lewicy wyrabiają 08:49, 29.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiedźmawiedźma

9 8

O co wam ludzie chodzi??? Daję sobie uciąć rękę, że nie przeczytaliście tekstu, a jak już to nie rozumiecie tekstu. Nienawiść do marszałka województwa i do wszystkiego co się dzieje w Gdańsku tak was zaślepia, że odbiera wam rozum. To wasze małomiasteczkowe kompleksy wyłażą. Porażka!! 09:17, 29.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BananaaaaBananaaaa

6 3

to już nie ma czego kontrolować w tym kraju? Tylko sprawdzać ilość etatów u marszałka ??? 🤣🤣
Czyli sprawdza się motto jaki poziom organu do kontroli taka kontrola .
Gratulacje dla kontrolerów NIK. Czyli co takiego stwierdzili 14:53, 01.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%