Zamknij

W Gminie Żukowo powstał Społeczny Komitet "Łączy nas OMT"

09:53, 07.10.2021 | oprac.W.D.
Skomentuj fot.Komitet "Łączy nas OMT"
REKLAMA

Chcą na bieżąco monitorować wszelkie problemy związane z budową Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej i organizować dialog w sprawie gospodarczego wykorzystania szlaku dla rozwoju gminy Żukowo - to jedne z założeń Społecznego Komitetu Monitoringu Projektowania i Budowy OMT w gm. Żukowo. 

Komitet pod nazwą "Łączy nas OMT" ma już za sobą pierwsze spotkanie. Na zaproszenie radnego żukowskiej Rady Miejskiej Jacka Fopke, pomysłodawcy komitetu, przybyło grono zainteresowanych, m.in. przedstawiciele sołectw, osiedli gminy Żukowo, burmistrz Żukowa, przewodniczących Rady Miejskiej i reprezentanci klubów radnych RM, przedsiębiorców oraz kluczowych pracowników UG Żukowo.

Jak podkreślają założyciele komitetu, będzie on funkcjonował jako niezależna grupa nieformalna, w okresie budowy OMT.

- Z założenia nie będzie to komitet sprzeciwu względem budowy OMT. Dla gminy Żukowo OMT jest największą inwestycją infrastrukturalna w historii, dlatego udział społeczności  lokalnej w procesie jej  projektowania i budowy jest oczywisty - zaznaczają inicjatorzy powołania komitetu. - Aktywność  społeczników będzie się koncentrować na jak najlepszym dostosowaniu tej olbrzymiej inwestycji drogowej do lokalnych potrzeb i minimalizacji jej negatywnych skutków, również w okresie budowy. Głównym partnerem dla Komitetu będzie Gmina Żukowo oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, która prowadzi i finansuje całą inwestycję.

Głównym celem komitetu ma być monitoring procesu projektowania i budowy OMT z lokalnego punktu widzenia, tj. potrzeb mieszkańców i przedsiębiorców z poszczególnych sołectw, osiedli, ulic Gminy Żukowo jak i informowanie mieszkańców i przedsiębiorców o OMT na każdym etapie powstawania.

Komitet ma stanowić wsparcie w procesie identyfikowania lokalnych potrzeb oraz spraw problematycznych w związku z budową OMT, opracuje również  uwagi do dokumentacji projektowej. Ponadto zajmie się opracowaniem katalogu lokalnych (gminnych i powiatowych) zadań inwestycyjnych niezbędnych do realizacji w związku z budową OMT, w tym sieci wod-kan, drogi, kładki dla pieszych, ścieżki rowerowe i chodniki, oświetlenie, wspieranie nowych połączeń drogowych pomiędzy OMT a istniejącymi drogami wojewódzkimi czy krajowymi Ważne będzie również organizowanie we współpracy z przedsiębiorcami, dialogu w sprawie gospodarczego wykorzystania OMT dla rozwoju Gminy Żukowo i okolic oraz troska o niwelowanie negatywnych skutków wpływu OMT na środowisko,  m.in. maksymalizacja zadrzewień w obrębie inwestycji, łąki kwietne, retencja wody, itp. - czytamy w komunikacie na temat powołania komietu.

Ponieważ wciąż pojawiają się głosy mieszkańców dotyczące braku informacji o planach, terminach, rozwiązaniach dotyczących OMT, dlatego też powstała grupa publiczna na Facebooku - Łączy nas OMT, gdzie będzie można znaleźć bieżące informacje oraz włączyć się do wspólnych działań.

Pracami Komitetu będzie kierował kilkuosobowy zarządu, w skład którego wejdą: przedstawiciel przedsiębiorców, przedstawiciel ekspertów, przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, a także współprzewodniczący Jacek Fopke oraz Izabela Małycha.

Komitet zaprasza do współpracy ekspertów z zakresu budowy dróg, ochronnych środowiska, nadzoru budowlanego, którzy swoją społeczną pracą chcieliby wesprzeć aktywność Komitetu. Mile widziane są również organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z terenu gminy Żukowo, dla których OMT jest ważne.

(oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

baczenie ?baczenie ?

5 4

Co to znaczy baczenie ? 10:33, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

połączenie z DW 211połączenie z DW 211

5 9

A co z połączeniem z Glincza (DK 20) do Borkowa (DW211) w kierunku Kartuz ?! 10:50, 07.10.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Do wyżejDo wyżej

8 0

Jeszcze Wam mało w tym Glinczu??? 12:06, 07.10.2021


#połączenie#połączenie

8 1

Zorganizuj zrzutkę na jumby, a potem pieniądze przekaż do gminy. 12:07, 07.10.2021


EkspertEkspert

5 5

Każdemu mieszkańcowi potrzebna jest droga bez błota, z poboczem i chodnikiem, żeby potem w brudnych butach nie wsiadać do pociągu. A każda miejscowość potrzebuje dojazdu autobusem do przystanku PKM, nie tylko tego w Żukowie. Może to nie dotyczy bezpośrednio inwestycji OTM, ale można przy okazji o to zadbać. 11:29, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

też kierowcateż kierowca

5 3

Co z II etapem obwodnicy Kartuz ? 12:21, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zainteresowany JamesZainteresowany James

2 8

Nasz złotousty tym razem nie jest na czele? 15:19, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomasz DorniakTomasz Dorniak

6 3

Na ten temat rozmawialiśmy w latach 2010-2014 w Gminie Żukowo, zaprosiłem nawet wicepremiera i wręczyłem dokumentację po sesji RM. Kandydowałem w 2014 r. na burmistrza z hasłem odblokowania miasta. Wtedy nikt nie był zainteresowany tematem. Wybrano najgorszy dla nas wariant wschodni zamiast zachodniego. W tej chwili wszystko jest ustalone i żadne propozycje nie będą przyjęte przez wykonawców. 2014 r. to był ostatni termin. Pozdrawiam 16:56, 07.10.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Zabiłes mnie smiecheZabiłes mnie smieche

3 4

Przecież była ze strony propozycja rozbudowy dróg lokalnych i puszczenia ruchu przez małe wioski. Więc proszę pisać prawdę. Poza tym nikt już i tak w takie pisanie i samochwały nie wierzy. 19:20, 07.10.2021


ProkuraturaProkuratura

1 0

a jak tam panie Dorniak dochodzenie? prokuratura oczyscila z zarzutow? o tym jakos pan nie mowi? hmmmm
moze komentarz? 21:43, 07.10.2021


@Małycha@Małycha

1 0

Czy sąsiadka z Przyjaźni też z Wami? Pani koleżanka? 06:18, 08.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CASHUBCASHUB

0 0

Niech Pan Belgrau jedzie do Chorały i lobbuje za dobudowaniem odcinka przed lasem w Borkowie do Glincza. Tam powinno być duże rondo i zjazd na OMT lub do Gdańska. W innym wypadku cały ruch kołowy będzię i tak przejeżdżał przez Żukowo od strony Kartuz. A to nie tylko z Kartuz, bo i z Sierakowic , Słupska, Koszalina czy nawet Szczecina gdyż jest to w tej chwili najkrótsza droga do Gdańska. Krótsza niż budowana tzw. Trasa Kaszubska. 15:10, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%