Zamknij

Radny Paweł Kowalewski na podium Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii

09.12, 11.09.2022 mat. pras.OM/oprac.W.D.
Skomentuj fot.FB/Paweł Kowalewski
REKLAMA

Wśród laureatów III Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii znalazł się radny powiatu kartuskiego Paweł Kowalewski. Zajął trzecie miejsce. W rywalizacji brały udział 102 osoby. 

Na uczestników zabawy czekało 60 pytań podzielonych na 10 kategorii: gospodarka, turystyka, ciekawostki, historia, ludzie, transport, geografia, kultura i rozrywka, sport oraz ekologia. Maksymalnie można było zdobyć 60 punktów.

Zwycięzca Testu zdobył 52 punkty. Jak zdradził, wypełnienie testu zajęło mu 7 minut i wyszedł z sali jako pierwszy, po zaledwie 9 minutach. Mistrzem wiedzy o metropolii został Kajetan Lewandowski z Gdyni zgarniając nagrodę główną w wysokości 5 tys. złotych.

- Absolutnie nie spodziewałem się wygranej, udział w teście był formą rekonesansu - powiedział po ogłoszeniu wyników Kajetan Lewandowski. - Bardzo lubię widok na metropolię z 34. piętra Olivii Star. Widać stąd Przymorze, na którym się wychowałem. Mam taką refleksję, że metropolia jest naszym domem, ludzie rodzą się w Gdańsku, mieszkają w Gdyni, studiują w Gdańsku, imprezują w Sopocie, przemieszczają się między miejscowościami praktycznie codziennie, dlatego warto pielęgnować metropolitalną tradycję, nasze poczucie, że oprócz przynależności do Gdańska, Tczewa, Sopotu jest też metropolitalna forma lokalnego patriotyzmu. Takie inicjatywy fajnie to umacniają.

Laureatem drugiego miejsca został Wiktor Morawski. zdobywając nagrodę w wysokości 3 tys. zł, z wynikiem 51 pkt. Na trzecim miejscu - po emocjonującej dogrywce - uplasował się Paweł Kowalewski, radny powiatu kartuskiego, otrzymując 1 tys. zł. 

Wielki Test Wiedzy o Metropolii odbył się po raz trzeci. Na udzielenie odpowiedzi na 60 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru uczestnicy mieli godzinę. Niektóre z pytań były łatwe, ale były też trudniejsze.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na przykład na pytanie: replika którego z dworców kolejowych Metropolii istnieje w Japonii ile waży największa bryła bursztynu na świecie, która znajduje się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, czy: ile metrów długości ma najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce, albo: jak nazywa się popularna na Kaszubach zupa, przygotowywana na bazie maślanki, okraszona boczkiem?

Dzień, w którym odbył się test, zbiegł się z ważną rocznicą dla metropolii. 10 września mijają dokładnie 2 lata, od kiedy senatorowie PiS, Solidarnej Polski, Porozumienia, PSL, Lewicy oraz KO zgodnie uchwalili projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Mimo zgody ponad podziałami w Senacie, posłowie tych samych partii nie spełnili obietnic złożonych mieszkańcom i projekt ustawy od 2 lat leży w “sejmowej zamrażarce”.

- Spotykamy się w specjalnym dla metropolii dniu - powiedział Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.  - Jako prezydenci, prezydentki, wójtowie Obszaru Metropolitalnego walczymy o to, żeby nasz rząd centralny pomógł nam w rozwoju transportu zbiorowego, żeby zdjął nam kajdany z rąk, ponieważ obecnie prawo bardzo mocno nas ogranicza w tej metropolitalnej współpracy. Równo dwa lata temu stała się miła, niespodziewana rzecz: Senat praktycznie jednogłośnie przegłosował ustawę o związku metropolitalnym dla Pomorza. Od tego czasu motywujemy naszych posłów, żeby - skoro tak im wystawili senatorowie piłeczkę - podjęli działanie. Wierzę, że ta impreza wzmocni szanse na to, żeby ustawa metropolitalna dla Pomorza jeszcze w tym Sejmie przeszła - żeby częściej jeździły SKM-ki, PKM-ki, żeby kolej w końcu dojeżdżała z Lęborka do Kartuz itd. O to wszystko walczymy.

(mat. pras.OM/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

StefanStefan

0 0

Brawo Paweł !!!!!! 07:22, 12.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%