Zamknij

Chałupa z Garcza już oficjalnie dostępna we wdzydzkim muzeum. Czekała 46 lat na odbudowę

14:03, 20.10.2023 Aktualizacja: 14:27, 20.10.2023
Skomentuj fot. fot. Ryszard Hurka/UMWP fot. fot. Ryszard Hurka/UMWP

We wdzydzkim muzeum odbudowana została zabytkowa chałupa z Garcza, której historia sięga początków XIX w. Wczoraj odbyło się jej oficjalne otwarcie. Wnętrza, detale, elewacja, dach - słowem, cały obiekt robi ogromne wrażenie.

Chałupa z Garcza to nowy nabytek Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Została wybudowana w 1828 r. w Garczu w gm. Chmielno.

Budynek wyróżniał się nowoczesną formą spośród tradycyjnej zabudowy wsi. Znajdował się poza jej ścisłym centrum, przy bocznej drodze odchodzącej od głównego traktu na trasie Chmielno-Sianowo. Fundatorem chałupy był Franciszek Marszałkowski, zamożny mieszkaniec wsi, przedstawiciel warstwy wolnych chłopów, który odziedziczył gospodarstwo po przedwcześnie zmarłym ojcu.

- Franciszek Marszałkowski ożenił się z niejaką Anną Kwidzińską, a ich córka wyszła za mąż za Michała Formellę z Miechucina. Po nich chałupę zamieszkiwały jeszcze dwa pokolenia Formellów. Ostatnim właścicielem był żyjący samotnie Brunon Formella, który według przekazów dalszej rodziny sam gospodarował na 40 ha ziemi oraz zajmował się będącymi w gospodarstwie zwierzętami – informuje Sonia Klein-Wrońska, kustoszka z Muzeum we Wdzydzach.

Przez lata dom wielokrotnie przebudowywano, zmieniając wygląd pomieszczeń. Najważniejszą zmianą była likwidacja dużego komina i sieni frontowej na rzecz kuchni z obszernym ceglanym piecem chlebowym i murowaną kuchnią kaflową z obszernym okapem. Natomiast likwidacja wnęk paleniskowych w poszczególnych pomieszczeniach stworzyła możliwość wbudowania w owe wnęki szaf i szafek ściennych.

Chałupę z Garcza kupiono w 1976 r., a rok później rozebrano i przewieziono do muzeum we Wdzydzach. Elementy konstrukcyjne zostały poddane dezynsekcji środkami chemicznymi, a następnie zostały składowane pod zadaszeniem z dostępem powietrza.

[FOTORELACJA]28246[/FOTORELACJA]

Tam zabytkowy obiekt czekał 46 lat na odbudowę. Stało się to możliwe dopiero w 2023 r. dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa pomorskiego w wysokości 950 tys. zł.

- Dużym wyznaniem dla pracowników naszego muzeum było odtworzenie wnętrza budynku z czasów zamieszkiwania tam ostatniego właściciela. Dokonano tego na podstawie dokumentacji fotograficznej wykonanej w latach 1976-1977, czyli wówczas, gdy kupiono obiekt - dodaje Sonia Klein-Wrońska. - Wyposażenie wnętrza jest w 80 proc. oryginalne, pozyskano je z tej właśnie chałupy. Tapety oraz wzory malowane na ścianach zostały odtworzone ze zdjęć.

Warto podkreślić, że chałupa z Garcza z wyposażeniem z lat 70. XX w., obok chałupy ze Zdrójna (również z lat 70.) oraz kiosku Ruch-u z Dziemian (lata 80.), prezentuje jedno z młodszych wnętrz w we wdzydzkim muzeum.

(info: UMWP, oprac M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Ta jest wszędzie Ta jest wszędzie

6 0

Rekową możesz spotkać nawet w 200 letniej chałupie! Mogłaby tam zostać i opowiadać o niej turystą ucząc abecadła Kaszubskiego?

16:12, 20.10.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

K@szebaK@szeba

0 1

kiedyś był krzywa główka, teraz jest krzywa buźka

18:31, 21.10.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A gdzie w GarczuA gdzie w Garczu

0 0

dokładnie stala ta chałupa?

14:32, 22.10.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JachoJacho

0 0

Przeniesina do Muzeum ?

15:41, 19.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%