Od 23 stycznia na drogach krajowych oraz wojewódzkich na Pomorzu rozpocznie się Generalny Pomiar Ruchu 2025. Wyniki stanowić będą podstawy do prowadzenia prac projektowych, planistycznych czy też zarządzania ruchem.
Natężenie ruchu na sieci dróg zarządzanej przez Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad sprawdzany jest cyklicznie, co pięć lat. Niemal równolegle podobne pomiary na drogach wojewódzkich przeprowadzi Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.
Pomiary na drogach krajowych przeprowadzone zostaną w całym województwie pomorskim.
- Dane o natężeniu ruchu zbierzemy z ponad 100 odcinków pomiarowych w różnych lokalizacjach, również na drogach ekspresowych i koncesyjnym odcinku autostrady A1. Pełne wyniki poznamy w 2026 r. - informuje GDDKiA w Gdańsku.
Będzie to również pierwszy oficjalny pomiar ruchu na oddanej do użytku w 2022 r. Trasie Kaszubskiej, czyli fragmencie drogi ekspresowej S6 Gdynia Wielki Kack - Bożepole Wielkie.
Na nowo powstających drogach ekspresowych woj. pomorskiego, czyli S6 od Słupska do Bożepola Wielkiego i S7 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (odcinki Chwaszczyno - Żukowo i Żukowo - Gdańsk Południe) pomiary przeprowadzone zostaną dopiero po oddaniu tych dróg do ruchu.
- W ostatnich latach na drogach krajowych woj. pomorskiego widzimy wyraźną tendencję wzrostową, szczególnie w sezonie turystycznym. W ramach GPR 2020/2021 największe natężenie ruchu notowaliśmy na S6 obwodnicy Trójmiasta między węzłami Gdańsk Lotnisko i Gdańsk Karczemki, gdzie w ciągu doby średnio przejechało ponad 97 tys. pojazdów. Pięć lat wcześniej na tym samym odcinku liczba pojazdów w ciągu doby była niższa o ok. 20 tys., przekraczając 77 tys. - informuje GDDKiA w Gdańsku.
Na fragmencie S6 od węzła Owczarnia do węzła Lotnisk odnotowano średnio 92 tys. pojazdów na dobę. Odpowiednio w GPR 2015 było ich o prawie 20 tys. mniej.
W przypadku S7 rekordowy ruch panował w obrębie węzła Gdańsk Południe, gdzie natężenie przekroczyło 79 tys. pojazdów na dobę. Na Południowej Obwodnicy Gdańska największe obciążenie ruchem wskazał odcinek między węzłami Gdańsk Lipce i Gdańsk Port, gdzie natężenie wynosiło w granicach 48 tys. pojazdów na dobę.
Głównym zadaniem GPR jest uzyskanie rzetelnych danych o natężeniu ruchu na drogach w zarządzie GDDKiA. Dodatkowo wyniki stanowią podstawowe źródło wiedzy o ruchu drogowym na sieci dróg krajowych i są wykorzystywane m.in. na potrzeby prac projektowych, planistycznych, analiz ekonomicznych, środowiskowych i statystycznych oraz zarządzania ruchem.
Podstawową informacją uzyskaną dzięki pomiarowi ruchu pojazdów będzie Średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR). Ta liczba pokaże, ile średnio pojazdów i jakiego rodzaju porusza się w ciągu 24 godzin danym odcinkiem drogi.
Zmierzone zostaną także:
Powyższe wielkości zostaną obliczone w różnych ujęciach, m.in. dla poszczególnych odcinków, klas technicznych dróg, województw, całego kraju.
Kategorie pojazdów, które będą zliczane podczas podstawowego pomiaru ruchu, to:
w zimę 19:01, 16.01.2025
0 0
pomiary ruchu w zime Brawo za inteligencję zleceniodawców....Zapewne dyplomy studiów zakupione tam gdzie cała nasza elity się krztałciła,,,,